سفید کردن دندانها Bleaching

بلیچینگ یا سفید کردن دندان روشی است که لکه های زرد و تغییر رنگ را از بین می برد یا دندان هارا روشنتر میکند و شامل سه روش می باشد.1- سفید کردن دندان ها در مطب، 2-  سفید کردن دندان در منزل (Home Bleaching ) و 3- ترکیبی از یک یا دو جلسه از هر دو روش.

سفید کردن دندانها اغلب در مواردی که به دلایل مختلف دندانها زرد شوند ، مطلوب است ، و با تغییر رنگ ذاتی یا بیرونی مینای دندان می توان به آن دست یافت. تخریب شیمیایی کروموژن ها در داخل دندان یا روی آن به عنوان سفید کردن نامیده می شود. پراکسید هیدروژن ماده موثره ای است که بیشتر در محصولات سفید کننده مورد استفاده قرار می گیرد و به عنوان هیدروژن پراکسید یا کاربامید پراکسید استفاده می شود.  هنگامی که به داخل دندان پخش شود ، پراکسید هیدروژن به عنوان یک ماده اکسید کننده عمل می کند و تجزیه می شود تا رادیکال های آزاد ناپایدار تولید کند. در فاصله بین نمک های غیر آلی در مینای دندان ، این رادیکال های آزاد ناپایدار به مولکول های رنگدانه ارگانیک متصل می شوند و در نتیجه اجزای رنگی کوچک و به شدت کم رنگ تر می شوند. برای درمان سفید شدن موفقیت آمیز، متخصصان دندانپزشکی باید به طور صحیح نوع ، شدت و محل تغییر رنگ دندان را تشخیص دهند و متناسب با آن نوع ماده سفیدکننده وزمان استفاده از آن را تعیین کنند.

Home Bleaching
بیلیچینگ یکی از روش های سفید کردن دندان است که کاملا بدون ضرر برای دندانها بوده و بدون هیچگونه تروما دندان ها را چند درجه روشن تر می کند.
يكي از انواع روش هاي بليچينگ يا سفيد كردن دندانها بليچينگ درخانه است كه فرد مواد بليچينگ را در شلي كه دندانپزشك ساخته قرار مي دهد و شب موقع خواب استفاده ميكند.
بسته به نوع بدرنگي دندان روش بليچينگ در مطب، بليچينگ در خانه و يا هردو باهم استفاده مي شود.

طول عمر بليچينگ دندان
نتایج حاصل از بیلیچینگ دائمی نبوده و اثرات آن به مرور زمان بین ۶ماه تا ۱ سال کم می شود.عواملی که طول عمر بیلیچینگ را افزایش میدهند بسیار ساده هستند مانند پرهیز از خوردن غذا های دارای رنگ دانه ، رعایت بهداشت و مراجعه به موقع برای شارژ بیلیچینگ.

آیا مواد بليچينگ به دندانها آسیب وارد می کند؟
بیلیچینگ دندان بدون ضرر بوده و به دندانها هیچگونه آسیبی نمی رساند ، مواد به کار رفته در بلیچینگ هیچ تاثیری روی ساختار معدنی دندان ندارد و تنها مولکول های آلی رنگی که باعث تغییر رنگ دندان شده اند رو از بین میبرد.

چرا اینترنال بلیچینگ؟!
دندانهایی که دچار ضربه شدید شده باشند و خونریزی از داخل کانال اتفاق افتاده باشد و یا درمان ریشه روی آنان انجام شده باشد گاها سبب بد رنگی دندان می شوند و به علت اینکه این عارضه از داخل دندان رخ داده است با قرار دادن مواد اینترتال بلیچینگ داخل دندان می شود آنرا درمان کرد که این مواد بعد از درمان خارج شده و با مواد ترمیمی جایگزین می شود