سفید کردن دندانها Bleaching

سفید کردن دندانها اغلب در مواردی که به دلایل مختلف دندانها زرد شوند ، مطلوب است ، و با تغییر رنگ ذاتی یا بیرونی مینای دندان می توان به آن دست یافت. تخریب شیمیایی کروموژن ها در داخل دندان یا روی آن به عنوان سفید کردن نامیده می شود. پراکسید هیدروژن ماده موثره ای است که بیشتر در محصولات سفید کننده مورد استفاده قرار می گیرد و به عنوان هیدروژن پراکسید یا کاربامید پراکسید استفاده می شود.  هنگامی که به داخل دندان پخش شود ، پراکسید هیدروژن به عنوان یک ماده اکسید کننده عمل می کند و تجزیه می شود تا رادیکال های آزاد ناپایدار تولید کند. در فاصله بین نمک های غیر آلی در مینای دندان ، این رادیکال های آزاد ناپایدار به مولکول های رنگدانه ارگانیک متصل می شوند و در نتیجه اجزای رنگی کوچک و به شدت کم رنگ تر می شوند. برای درمان سفید شدن موفقیت آمیز، متخصصان دندانپزشکی باید به طور صحیح نوع ، شدت و محل تغییر رنگ دندان را تشخیص دهند و متناسب با آن نوع ماده سفیدکننده وزمان استفاده از آن را تعیین کنند.

بیلیچینگ درمانی است که بدون تغییر در فرم ، شکل و ساختار دندان ها باعث سفیدی دندان های طبیعی می شود. رنگ ها ، رنگ دانه ها و عواملی که که به مرور زمان باعث تغییر رنگ دندان ها شده باشند مانند: مصرف دخانیات ، نوشیدنی و غذا های رنگ دانه دار، بد رنگی های ژنتیکی ، درمان ریشه انجام شده بر روی دندان و… به وجود آمده باشند را از بین می برد. بیلیچینگ دندان بدون ضرر بوده و به دندان ها هیچگونه آسیبی نمی رساند، مواد به کار رفته در بلیچینگ هیچ تاثیری روی ساختار معدنی دندان ندارد و تنها مولکول های آلی رنگی که باعث تغییر رنگ دندان شده اند رو از بین میبرد. یکی از مزایای بیلیچینگ عدم هرگونه آسیب به دندان ها می باشد. در این درمان احتیاجی به تراش دندان ها نیست و بدون تغییر در فرم ، شکل و ساختار دندان ها ، دندان ها سفید می شوند. اگر تصمیم به سفید کردن دندان هایتان بدون تغییر در فرم و ظاهر آن ها دارید ما به شما بیلیچینگ دندان را پیشنهاد می دهیم.

عللی که باعث تغییر رنگ دندان ها می‌شوند به طور کلی به دو دسته خارجی و داخلی تقسیم می شوند. (دسته اول تغییر رنگ هایی هستند که منشاء خارج دندانی دارند و دسته دوم که منشاء داخل دندانی دارند.)

تغییر رنگ دندان ناشی از عوامل خارج دندانی

از عوامل خارجی که می‌توانند باعث تغییر رنگ دندان‌ها شوند می‌توان به رنگ‌های موجود در مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی مثل چای، قهوه و رنگ های افزودنی در غذاها اشاره کرد.

عامل دیگر، مصرف سیگار و تنباکو است که با ادامه مصرف این مواد، تغییر رنگ بیشتر و عمیق‌تر می‌شود.

علت دیگر می‌تواند عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ها باشد که باعث تجمع جرم و پلاک روی دندان ها می‌شود .

ذکر این نکته مهم است که عوامل خارجی در ابتدا سطحی و کم رنگ هستند. بنابراین می‌توان آن‌ها را  با روش  جرمگیری و بروساژ معمولی از بین برد. ولی با پیشرفت فرآیند، تیره ‌تر و پایدارتر می‌شوند و حذف کردن آن‌ها نیازمند تکنیک‌های پیچیده‌تری است.

بیلیچینگ دندان ها می‌تواند به راحتی این تغییر رنگ‌ها را بر طرف کند. به طور کلی بلیچینگ بر روی تغییر رنگ‌های خارجی اثر با ثبات‌تری دارد (مخصوصا برای برطرف کردن تغییر رنگ‌های ناشی از چای و قهوه و سیگار)

 تغییر رنگ دندان ناشی از عوامل داخلی

عوامل داخلی تغییر رنگ دندان ها مستقیماً روی ترکیب عاج و مینای دندان تاثیر می‌‎گذارد  و سخت‌تر از عوامل خارجی برطرف می‌شوند. به طور کلی تغییر رنگ داخلی دندان ممکن است در دو زمان اتفاق بیافتد:

در زمان تشکیل دندان‌ها: مانند قرارگیری در معرض فلوراید اضافی یا آنتی بیوتیک تترا سایکلین

زمانی که رویش دندان ها کامل شده باشد: مانند تغییر رنگ داخلی به علت پوسیدگی دندان، بعضی از انواع ترمیم‌ها، پالپ غیر زنده، مشکلات روت کانال و ضربه به دندان .

یکی از علل شایع تغییر رنگ داخلی دندان ها افزایش سن، و ساخته شدن عاج ثانویه زردتر و از طرفی سایش دندان به مرور زمان می‌باشد که باعث زردتر شدن دندان ها می‌شود. تغییر رنگ ناشی از سایش دندان ها معمولا با بیلیچینگ دندان از بین نمی‌رود.

تغییر رنگ ناشی از مصرف دارو، ممکن است قبل یا بعد از اینکه دندان ها به طور کامل تشکیل شوند، رخ دهد. تتراسایکلین در طول کلسیفیکاسیون دندان به دنتین یا عاج دندان وارد شده و احتمالا از طریق واکنش با کلسیم و تشکیل تتراسایکلین اورتوفسفات سبب تغییر رنگ دندان ها می شود.

یرقان طولانی مدت در کودکی نیز از علل دیگر است که تعداد بیشتری از دندان‌ها را درگیر می‌کند. ضربه هم می‌تواند رنگ دندان را تغییر دهد

تغییر رنگ های صورتی : که نشان دهنده تحلیل داخلی دندان می باشد

یا تغییر رنگ زرد:  که نشان دهنده آهکی شدن پالپ دندان است

یا تغییر رنگ های سیاه:  که در اثر نکروز و از بین رفتن عصب و پالپ دندان ایجاد می شوند.

برخی از ترمیم های دندانی نیز می توانند باعث تغییررنگ در دندان ها شوند ، ترمیم‌های آمالگام می‌توانند در طول زمان به علت اکسید شدن فلزات آن و نفوذ در نسج دندان باعث تغییر رنگ سیاه دندان ها شوند.

مصرف بیش از حد فلوراید بخصوص وجود فلوراید بیش از حد در آب آشامیدنی یعنی بیش از( ppm2-1) که در بعضی از نواحی کشور خودمان نیر این میزان بالا از فلوراید در آب آشامیدنی وجود دارد. این میزان بیش از حد فلوراید باعث تغییرات متابولیکی در آملوبلاست‌ها ( سلول‌های سازنده مینا دندان) و کلسیفیکاسیون نامناسب در دندان می‌شود.

علاوه بر این، تغییر رنگ‌های داخلی می‌توانند منشاء ارثی داشته باشند مانند مشکلاتی مثل آملوژنز ایمپرفکتا و دنتینوژنز ایمپرفکتا که در آن ها، ساختار مینا و عاج دندان معیوب بوده و دچار تغییر رنگ هستند.

بلیچینگ دندان تا چه حد به سفید شدن دندان‌ها کمک می‌کند؟

اگر خواسته فرد سفید شدن دندان ها به میزانی بیش از حداکثر سفیدی دندان ها است (که معمولا با اصطلاحاتی چون سفید هالیوودی به آن اشاره می‌شود)، پیشنهاد درمان بیلیچینگ ممکن است کافی نباشد وانتظار وی را برطرف نسازد زیرا روشن‌ترین رنگی که با درمان بلیچینگ می‌توان به دست آورد (B1) است که در محدودهِ رنگ‌های طبیعی قرار دارد.

اگر بر روی بعضی از دندان‌هایتان روکش، لمینیت های سرامیکی و یا ونیرهای کامپوزیتی یا ترمیم‌های کامپوزیتی دارید، بهتر است قبل از انجام بیلیچینگ با دندانپزشک یا متخصص ترمیمی و زیبایی خود مشورت نمایید. زیرا مواد بیلیچینگ بر روی ترمیم های کامپوزیتی، ونیرهای کامپوزیتی، لمینیت های سرامیکی و انواع روکش ها فلز-سرامیک یا PFM  و روکش های تمام سرامیک تاثیر نمی‌گذارند.

به عنوان مثال دندان‌هایی که قسمتی از آن‌ها با مواد کامپوزیتی ترمیم نشده‌اند، پس از بیلیچینگ روشن‌تر شده، درحالیکه ترمیم‌های کامپوزیتی به رنگ قبلی خود باقی خواهند ماند و تفاوت رنگی ناخوشایندی بر روی دندان های مورد نظر ایجاد می شود.

بیلیچینگ شامل سه روش می باشد:

1- سفید کردن دندان ها در مطب (office Bleaching)

2- سفید کردن دندان در منزل (Home Bleaching )

3-ترکیبی از هر دو روش

Home Bleaching   

   
هوم بیلیچینگ یکی از روش های سفید کردن دندان است که کاملا بدون ضرر برای دندان ها بوده و بدون هیچگونه تروما دندان ها را چند درجه روشن تر می کند.
در این روش فرد مواد بیليچينگ را در شلي كه دندانپزشک ساخته است قرار مي دهد و شب موقع خواب استفاده ميكند.

Office Bleaching

این نوع بلیچینگ در مطب و صرفاً توسط دندانپزشک انجام میگردد.در این روش بعد از گذاشتن گارد لثه ( محافظ لثه ) بر روی لثه ها، مواد بیلیچینگ با درصد بالا  روی دندان ها گذاشته می شود.که بعد از گذشت زمان مناسب که معمولاً 20 دقیقه می باشد شسته شده و مجدد تا حداکثر سه مرحله  تکرار میگردد.

آفیس بیلیچینگ به دو صورت اینترنال بلیچینگ و اکسترنال بلیچینگ انجام می شود.

اکسترنال بیلیچینگ

در دندانهای سالم که عصب کشی نشده اند و فقط دچار بدرنگی هستند استفاده می شود.

اینترنال بیلیچینگ

دندانهایی که دچار ضربه شدید شده باشند و خونریزی از داخل کانال اتفاق افتاده باشد و یا درمان ریشه روی آنان انجام شده باشد گاها سبب بد رنگی دندان می شوند و به علت اینکه این عارضه از داخل دندان رخ داده است با قرار دادن مواد اینترتال بلیچینگ داخل دندان می شود آنرا درمان کرد که این مواد بعد از درمان خارج شده و با مواد ترمیمی جایگزین می شوند.

بسته به نوع بدرنگي دندان روش بیليچينگ در مطب، بیليچينگ در خانه و يا هردو باهم استفاده مي شود.

نتایج حاصل از بیلیچینگ دائمی نبوده و اثرات آن به مرور زمان بین ۶ماه تا ۱ سال کم می شود.عواملی که طول عمر بیلیچینگ را افزایش میدهند بسیار ساده هستند مانند پرهیز از خوردن غذا های دارای رنگ دانه ، رعایت بهداشت و مراجعه به موقع برای شارژ بیلیچینگ.

نکته:

احساس درد در حین درمان بیلیچینگ دندان به علت استفاده از مواد پر اکساید است و حساسیت دندان ها و لثه ها بعد از بیلیچینگ دندان امری شایع استدرد دندان بعد از بیلیچینگ به علت نفوذ مواد سفید کننده به لایه های درونی دندان و ایجاد حساسیت در قسمت عاج دندان است.  حساسیت بعد از بیلیچینگ دندان هنگام خوردن نوشیدنی های داغ و سرد باعث به وجود آمدن فرآیند تیر کشیدن دندان بعد از بیلیچینگ می شود و عامل نگران کننده ای نمی باشد.

طول عمر بليچينگ دندان
نتایج حاصل از بیلیچینگ دائمی نبوده و اثرات آن به مرور زمان بین ۶ماه تا ۱ سال کم می شود.عواملی که طول عمر بیلیچینگ را افزایش میدهند بسیار ساده هستند مانند پرهیز از خوردن غذا های دارای رنگ دانه ، رعایت بهداشت و مراجعه به موقع برای شارژ بیلیچینگ.

آیا مواد بليچينگ به دندانها آسیب وارد می کند؟
بیلیچینگ دندان بدون ضرر بوده و به دندانها هیچگونه آسیبی نمی رساند ، مواد به کار رفته در بلیچینگ هیچ تاثیری روی ساختار معدنی دندان ندارد و تنها مولکول های آلی رنگی که باعث تغییر رنگ دندان شده اند رو از بین میبرد.

نکاتی که بعد از بیلیچینگ باید رعایت شود:

بعد از انجام بیلیچینگ تا مدت ۲۴ ساعت ازکشیدن سیگار و نوشیدن و خوردن مواد رنگی مانند چای، قهوه، شکلات، نوشابه های رنگی و…باید خودداری شود وتا حد امکان مصرف این مواد را کم نمایید .

بهداشت دهان و دندان با دقت رعایت شود. در صورت بروز حساسیت تا یک هفته از خمیر دندان های مخصوص دندان های حساس استفاده شود