سوالات متداول

تفاوت لمينيت سراميكي با كامپوزيت ونير چيست؟

تفاوت ونیر کامپوزیت با لمینت این است که لمینت ها پوسته های نازکی از جنس سرامیک هستند که به سطح بیرونی دندان چسبانده می شوند در حالی که ونیر کامپوزیت ها رزین هايي هستند كه روی سطوح خارجی دندان در مطب در يك جلسه قرارداده مي شوند.
اما هر دوی آنها برای یکدست و سفید کردن دندان ها و بهبود لبخند فرد استفاده مي شوند. لمينيت هاي سرامیکی ظاهری طبیعی تر داشته و به دندان طبیعی فرد شباهت بیشتری دارد. با وجودی که لمینت ها گران تر از کامپوزیت ها می باشند اما به علت لعابکاری سرامیک، آنها در مقابل شکستگی و لکه دار شدن به شدت مقاوم هستند. همچنین لمینت ها سرمایه گذاری بلند مدت تری هستند زیرا در صورت رسیدگی و نگهداری مناسب می توانند تا بیش از ۱۵ سال دوام آورند. بسیاری بر این باورند که براى ساخت لمینیت هاى سرامیکى همیشه نیاز به تراشیدن دندان است، در صورتی که اگر روش درمانی درستی توسط دندانپزشک متخصص انتخاب شود، تنها لازم است آماده سازى مختصرى جهت نصب لمینیت ها روی دندان ها صورت گیرد.
روند قرار دادن لمینت ها به این صورت است که ابتدا طى جلسه اى آماده سازیهاى لازم، بادقت و ظرافت در حد چند دهم میلیمتر بر روى دندانها صورت مى گیرد سپس قالبگیرى از دندانهاى هردو فک انجام می شود و درجلسه ى دوم ملاقات لمینیت ها بر روى دندانها قرار گرفته و توسط سمانهاى رزینى به سطح دندان با اتصال بسیار قوى چسبانده مى شوند. چون سرامیک دارای کیفیت بازتابندگی نور و شفافیت است بسیار به مینای دندان شباهت دارد از این رو به شدت طبیعی به نظر می رسد. از آنجایی که لمینت ها در آزمایشگاه ساخته می شوند، روند لمینيت گذاری نمی تواند در یک جلسه انجام شود و بیمار باید حداقل دو جلسه برای قراردادن آنها به مطب مراجعه کند.
جاگذاری لمینيت ها نیازمند زمان، مهارت و منابع برای ساخت و اتصال آنها می باشد به همین دلیل قیمت بالاتری دارد.در صورتی که تمایل دارید لمینيت هایتان ظاهری طبیعی داشته باشند باید اطمینان حاصل کنید که دندانپزشکتان با بهترین سرامیست ها کار می کنند. اگر لمینيت ها بشکنند، نمی توان آنها را اصلاح کرد بلکه باید دوباره ساخته و تعویض شوند در حاليكه ونيرهاي كامپوزيتي قابليت ترميم در دهان دارند ولي مشكل بزرگ آنها اين است كه به مرور ونيرهاي كامپوزيتي در دهان رنگ ميگيرند.