لمینیت های دندانی

لمینیت های دندانی پوسته هایی از جنس سرامیک های مخصوص دندانی ، ساخته شده از مواد رنگی دندان هستند که برای پوشش سطح جلوی دندان ها برای بهبود ظاهر شما طراحی شده اند. این پوسته ها به قسمت جلوی دندان متصل می شوند و رنگ ، شکل ، اندازه یا طول آنها تغییر می دهند.

لمینیت از لایه های مختلف پرسلن نازک ساخته شده است. برخلاف تصورات عمومی ، برای ساخت لمینیت نیازی به تراش دادن دندان نیست و در صورت انتخاب روش درمانی مناسب توسط دندانپزشک ، فقط برخی از مقادیر آماده سازی محدود برای تعبیه لمینیت ها بدون هیچ گونه آسیبی به دندان های طبیعی انجام می شود..

در کنار جنبه زیبایی ، عملکرد صحیح لمینیت نیز مهم است ، همچنین اتصال صحیح و قوی دندانهای طبیعی و لمینیت ضروری است. پس از نصب ، دندانپزشک از رزین هایی که به نور حساس هستند جهت چسباندن لمینیت استفاده می کند.

لمینیت های دندانی یک روش عالی برای درمان مشکلات یک یا چند دندان است. لمینیت دندانی یک لایه نازک از مواد پرسلن یا کامپوزیت است که روی دندان یا چند دندان قرار می گیرد تا احساس ،عملکرد و ظاهر را بازیابی کند. ممکن است شما ازقبل بدانید که لمینیت دندانی چیست ، اما ممکن است شما ندانید که چقدر می تواند مفید باشد یاچگونه روند استفاده از لمینیت دندان کار می کند. ناصافی دندان یا نامرتبی دندان با لمینیت بهبود مییابد. قبل از قرار دادن لمینت ها ، دندانپزشک مقدار کمی مینا را اصلاح می کند.

دندانپزشک از شما می خواهد که یک عکس کامل از فک خود بگیرید و دندان های شما را معاینه می کند تا مطمئن شوید لمینت برای شما مناسب است. اگر دندانپزشک تشخیص دهد که لمینت انتخاب مناسبی برای شما نیست ، وی گزینه های دیگری مانند کامپوزیت ، باندینگ دندان ،ارتودنسی ، سفید کردن دندان یا فقط کانتورینگ دندان را به شما پیشنهاد می دهد. شما بایداطلاعات کافی در مورد همه گزینه ها داشته باشید تازمانی که بتوانید بهترین گزینه را انتخاب کنید.

تشخیص تفاوت بین دندان لمینت و دندان طبیعی غیرممکن است. لمینت ها برخلاف دندان های طبیعی ، در برابر لکه های چای و قهوه مقاوم هستند، زیرا از مواد پیشرفته برای ساخت آنها استفاده میشود. لمینت ها می توانند برای پوشش تیرگی دندانها که در برابر سایر فرایندهای سفید کننده مقاوم هستند ،استفاده شوند. ساخت پرسلن زمان بر است و نصب لمینیت را حداقل برای یک هفته به تأخیر می اندازد. اگر لمینت ها به درستی چسبانده شوند و عوامل تخریب دندان محدود یا از بین بروند ، بیمار میتواند از لمینت به عنوان دندان

طبیعی استفاده کند. با وجود ثبات بالا ، لمینت ها ممکن است شکننده باشند. لمینت نباید تحت فشار قرار گیرد زیرا دندانهای طبیعی نیز نباید تحت فشار قرار گیرند. به عنوان مثال ، شما باید از جویدن ناخن ، یخ خوردن یا باز کردن در آشامیدنی با دندان جلوگیری کنید.درمان های سفید کننده همچنان در حال افزایش هستند ، اما در بعضی موارد روش های سفیدکننده رانمی توان انجام داد یا موثر نخواهد بود. برخی از لکه ها ، مانند لکه های داروهای تجویز شده ، استفاده بیش از حد از فلوراید یا درمان ریشه های متعدد ،بسیار شدید هستند که از طریق سفید کردن ساده پاک نمی شوند. در این شرایط می توان لمینت بارنگ روشنتر را بر روی دندان های طبیعی قرار داد تابه ظاهر دلخواه برسید.

از آنجایی که لمینیت برای هر فرد به صورت جداگانه با توجه به شرایط فکی و تقارن با صورت و دندان ها ساخته میشود، این درمان زیبایی را با بقیه متمایز میکند، زیرا تشخیص بین دندان لمینیت شده با دندان طبیعی را غیر ممکن میکند.

لمینیت تنها یک عمل زیبایی به حساب نمی آید   بیمارانی که دندانهای کوچک یا دندانهای نیش نا متقارن و یا بهم ریختگی دندانی دارند و یا از رنگ دندانهای خود رضایت کافی را ندارند از درمان لمینیت میتوانند استفاده کنند.

رنگ دندانها از طیف های مختلفی تشکیل شده است.از این رو می بایست از شید های رنگ کمک گرفت، اما آیا شید های رنگ تنها فاکتور ما در انتخاب رنگ دندان ها میتواند باشد؟ در واقع عوامل دیگری برای رسیدن ما به رنگ مطلوب و مورد نظرمان وجود دارد که شامل موارد زیر می باشد:

۱- نوع سرامیک

2- رنگ سمان انتخابی

۳- نوع و میزان تراش دندانپزشك

۴- طراحی آناتومی و تقارن سازی دندان ها توسط لابراتوار مربوطه

با در نظر گرفتن این فاکتور ها می توانیم به یک رنگ مطلوب و ایده آل در لمینیت برسیم.

‏ لمینیت با توجه به جنس سرامیکی که دارد می تواند تا حد زیادی رنگ دندان های شما را تغییر دهد.تا جایی که حتی تیرگی ایجاد شده توسط درمان ریشه ی قدیمی ، ضربه خوردن و یا زردی دندان را کاملا بپوشاند و دندان های شما را به رنگ دلخواهتان در بیاورد.

لمینیت تنها یک عمل زیبایی نیست، لمینیت یک درمان زیبایست.