ایمپلنت های دندانی

ایمپلنت های دندانی بعنوان ریشه های مصنوعی ، شبیه به پیچ می باشند. هنگامی که ایمپلنت های دندانی در استخوان فک قرار می گیرند ، با استخوان طبیعی پیوند می خورند. آنها به یک پایه محکم برای حمایت از یک یا چند دندان مصنوعی تبدیل می شوند. برروی ایمپلنتها روکش قرار میگیرد و ساختار دندان را بازسازی می کند.

مبنای ایمپلنت یک فرآیند بیولوژیکی به نام osseointegration است که در آن موادی مانند تیتانیوم پیوند با استخوان ایجاد می کنند. فیکسچر ایمپلنت قطعه ای است که داخل استخوان قرار می گیرد ، سپس پروتز دندان اضافه می شود. قبل از اینکه پروتز دندان به ایمپلنت وصل شود ، حدود دو الی سه ماه زمان لازم است تا پدیده استئواینتگریشن و اتصال ایمپلنت به استخوان رخ دهد.

موفقیت یا عدم موفقیت ایمپلنت بستگی به سلامت فردی دارد که معالجه را دریافت می کند ، داروهایی که فرد دریافت میکند، بیماریهای زمینه ای که فرد دارد شامل دیابت، پوکی استخوان، سابقه رادیوتراپی، شیمی درمانی و…  و مصرف سیگار بر موفقیت درمان ایمپلنت تاثیر دارد.

تعداد ایمپلنت ها نیز در موفقیت درمان موثراست زیرا نیروهای بیومکانیکی ایجاد شده در هنگام جویدن می توانند قابل توجه باشند. موقعیت ایمپلنت ها با موقعیت و زاویه دندان های مجاور ، با شبیه سازی آزمایشگاه یا با استفاده از توموگرافی کامپیوتری با شبیه سازی CAD / CAM و راهنماهای جراحی به نام استنت تعیین می شود. پیش نیازهای موفقیت طولانی مدت ایمپلنت های دندانی، استخوان و لثه سالم است. از آنجا که هر دو می توانند بعد از کشیدن دندان تحلیل یابند ، بعضی اوقات اقدامات پیش از پروتز مانند بالابردن سینوس یا پیوند لثه برای بازآفرینی استخوان و لثه ایده آل لازم است.

پروتز نهایی می تواند ثابت باشد ، در جایی که فرد نتواند پروتز یا دندان را از دهان خود خارج کند ، یا متحرک باشد ، جایی که می توان پروتز را از دهان خارج کند.

اباتمنت قطعه ای است که به ایمپلنت وصل می شود و روکش دندانی بر روی آن قرار می گیرد. روکش با پیچ یا با سمان (چسب دندانی) به اباتمنت متصل می شود.

خطرات و عوارض مربوط به عمل کاشت ایمپلنت به مواردی که در حین عمل جراحی اتفاق می افتد (مانند خونریزی بیش از حد یا آسیب عصبی) ، مواردی که در شش ماهه اول (مانند عفونت و عدم موفقیت در Osseointegration) و مواردی که در طولانی مدت اتفاق می افتند (مانند پری ایمپلنتایتیس و مشکلات بیومکانیکی) تقسیم می شود. در صورت وجود بافت های سالم ، ایمپلنت به خوبی با بارهای بیومکانیکی مناسب می تواند 5 سال به همراه میزان بقا از 93 تا 98 درصد و طول عمر 10 تا 15 سال برای دندان های پروتزی داشته باشد.

بسیاری از افراد با گذشت زمان بنا به دلایل متعددی همچون پیری، ضربه و تروما، تحلیل شدید استخوانی، کشیدن دندان و… دندان های خود را از دست می دهند. این موضوع علاوه بر این که باعث ایجاد مشکل در ظاهر و طرح لبخند فرد می شود، می تواند در صحیح جویدن و غذا خوردن نیز تاثیر منفی بگذارد. بسیاری از افراد به دنبال یک روش دائمی برای جایگزینی این دندان های از دست رفته هستند. تا چند سال گذشته انجام پروتز های متحرک (دندان مصنوعی) میان این افراد بسیار رایج بود. مشکلاتی که این درمان ایجاد می کرد شامل لقی و گیرغذایی و تحلیل بیشتر فک، باعث شد که روش بهتری به نام ایمپلنت جایگزین آن شود. ایمپلنت روشی دائمی برای دندان های از دست رفته می باشد. خوشبختانه امروزه با فراگیر شدن ایمپلنت اینگونه افراد دیگر دغدغه‌ای برای از دست دادن دندان های خود ندارند و دیگر به سراغ پروتز های متحرک ( دندان مصنوعی ) نمی روند. ایمپلنت جایگزین ریشه های دندان می شود و یک پایه قوی برای دندان دائمی (ثابت) یا متحرک ایجاد می کنند که با دندان های طبیعی شما سازگاری دارد و به شما علاوه برتوانایی جویدن غذا نمای دندان واقعی را نیز می بخشد.

دلایل از دست رفتن دندان ها

گاهی تصور می شود که تنها عاملی که می تواند منجر به فقدان دندان شود، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است اما عوامل دیگری هم هستند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم. البته که از دست رفتن دندان مشکلی غیر قابل حل نیست و روش هایی برای جایگزینی دندان وجود دارد.

ژنتیک

جنس دندان برخی از افراد به گونه ای است که در سن خاصی دندان ها دچار پوسیدگی می شوند  واین عمر باعث از دست رفتن دندان ها می شود. این مسئله به ژنتیک مربوط می شود و نمی توان از آن جلوگیری کرد.

اسیدی شدن دهان

متاسفانه بعد از هر وعده غذایی، دهان به محیطی اسیدی و مضر برای دندان ها تبدیل می شود. دندان ها در طول مدتی که این حالت اسیدی از بین برود در معرض آسیب قرار دارند. از این رو همواره توصیه می شود که مصرف انواع خوراکی های شیرین را در طول یک روز تا حد امکان به حداقل برسانید.

وارد شدن ضربه و تروما

گاه پیش می آید که بر اثر ضربه دندانی از دست برود. ضربه می تواند در تصادف، درگیری و فعالیت های ورزشی رخ دهد. در ورزشکارانی که در حین فعالیت ناحیه صورت و دهانشان در معرض ضربه قرار دارد، احتمال آسیب به دندان ها وجود دارد.

عدم رعایت بهداشت

کاملا واضح است در صورت عدم رعایت اصول بهداشتی، شکاف های میان دندانی به محیطی کاملا مساعد برای رشد انواع باکتری تبدیل شده و به مرور زمان عفونت و پوسیدگی دندان اتفاق می افتد.

استعمال دخانیات

استعمال دخانیات یکی از مهم ترین عواملی است که می تواند دندان های شما را ضعیف و پوسیده کند. (به دلیل تغییر فلور میکروبی و ایجاد بیماریهای لثه و پریودونتال)

ابتلا به انواع بیماری

در بیماری های پریودنتال که بافت لثه آسیب می بیند نیز می تواند یکی از عوامل از دست دادن دندان ها باشند. ضعف بافت لثه و عفونت می تواند به ریشه ی دندان آسیب جدی وارد کند.

عادات مخرب

دندان قروچه یکی از عادات مخربی است که می تواند ساختار و بافت دندان ها را در معرض خطر قراردهد. دندان قروچه خود به تنهایی باعث از دست دادن دندان نمی شود اما اگر این عادت روزانه با فشار زیادی انجام شود و در کنار سایر عوامل قرار گیرد می تواند منجر به فقدان دندان شود.

چرا باید ایمپلنت کنیم؟

ظاهر طبیعی و عملکرد مناسب

ایمپلنت های دندانی طوری طراحی شده اند که ساختار و عملکردی کاملا نزدیک و مطابق دندان های طبیعی داشته باشند. غذا خوردن و صحبت کردن با ایمپلنت دندان مانند دندان طبیعی است.

طول عمر و ماندگاری

طول عمر ایمپلنت های دندانی به عوامل مختلفی از جمله؛ نوع روش انجام ایمپلنت، جنس ایمپلنت استفاده شده، سلامت بافت لثه و سایر دندان ها بستگی دارد اما در این میان یک عامل تعیین کننده وجود دارد و آن هم نحوه مراقبت است. این فاکتور به قدری مهم است که اگر شما از بهترین برند ایمپلنت هم استفاده کنید اما بعد از آن مراقبت های لازم صورت نگیرد، تاثیرات مخربی در طول عمر آن دارد. درواقع ماندگاری بالا یکی از دلایل محبوبیت ایمپلنت ها به شمار می رود.

حفظ تراکم استخوان

در بین روش های جایگزینی دندان، ایمپلنت تنها روشی است که پایه ی آن مانند ریشه ی دندان عمل کرده و درون استخوان فک قرار می گیرد. جنس این پایه ها از تیتانیوم و سازگار با بدن است که به مرور زمان با بافت استخوان پیوندی قوی برقرار کرده و از این طریق از تحلیل بافت استخوان جلوگیری به عمل می آید. ایمپلنت دندان باعث رشد استخوان اطراف خود می شود و بدین گونه هم میزان استخوانی که باید از ایمپلنت پشتیبانی کند، تقویت می شود و هم از دفرمه شدن وتحلیل استخوان فک جلوگیری می شود.

میزان موفقیت

طبق بررسی های انجام شده، ایمپلنت دندان درمانی است که در 98 درصد بیماران موفقیت آمیز آمده بوده. دلیل این موفقیت می تواند به خاطر جنس خاص ایمپلنت ها باشد که سازگار با بدن بوده و واکنش های آلرژیک ایجاد نمی کنند.

 

 


چرا در
مان ایمپلنت بهترین روش جایگزینی دندان های از دست رفته است؟

 

همانگونه که همه ما به خوبی می‌دانیم ایمپلنت دندانی یک گزینه درمانی بسیار موثر برای جایگزین کردن دندان‌های آسیب دیده ویا از دست رفته است. هیچ یک از روش های درمانی دیگر به لحاظ زیبایی، پایداری و استحکام با ایمپلنت قابل قیاس نیستند. اگر یک یا چند و یا همه دندان‌های خود را از دست داده‌اید استفاده از بریج، دندان مصنوعی و کاشت ایمپلنت می‌‌تواند به یک گزینه درمانی عالی برای پر کردن جای خالی آن ها و بهبود عملکرد و سلامت دهان شما تبدیل شود. به طور متوسط میزان موفقیت ایمپلنت دندانی حدود ۹8 درصد است اما به طور کلی موفقیت آن ها به محل دندان از دست رفته، سبک زندگی، و سطح سلامت شما بستگی دارد.

 

 

 • انواع ایمپلنت :

علیرغم پیشرفت در زمینه مراقبت از دندان، میلیون ها ایرانی از دندان درد رنج می برند، که عمدتا به علت پوسیدگی دندان، بیماری پریودنتال یا ضربه و تروما است. برای سال ها، تنها گزینه های درمان در دسترس افرادی که دندان هایشان را از دست داده بودند، استفاده از بریج ها (پل ها ) و پروتزهای متحرک بود. اما امروزه، ایمپلنت ها در دسترس هستند.

 

بهتر است بدانید انواع ایمپلنت کدامند؟

دو نوع ایمپلنت مختلف وجود دارد:

 •  اندوستیال (endosteal)

 •  ساب ‌پریوستال (subperiosteal)

ایمپلنت اندوستئال به ایمپلنتی گفته می شود که درون استخوان قرار می گیرد، اما ساب‌پریوستئال ایمپلنتی است که روی استخوان فک و زیر بافت لثه قرار داده می شود.

*ایمپلنت برای چه کسانی مناسب نیست و ناموفق خواهد بود؟

 • در صورتی که سابقه انجام شیمی درمانی یا رادیوتراپی را دارید یا اینکه در حال حاضر این درمان ها را انجام می دهید، باید بدانید که تا 2 سال بعد از پایان درمان امکان قراردادن ایمپلنت برای شما وجود ندارد و پس از آن هم احتمال موفقیت درمان کمتری دارید.
 • تاثیر بیماریهای سیستمیک استخوانی مانند ابتلا به پوکی استخوان و بیماری هایی مانند آن در موفقیت ایمپلنت هنوز اطمینانی حاصل نشده است و تاثیر آن در کارکرد  و ماندگاری ایمپلنت دقیقا مشخص نیست.
 • برای انجام ایمپلنت سلامت لثه فرد مراجعه کننده بسیار مهم است و علاوه بر آن باید استخوان فک قدرت و انسجام کافی برای نگهداری ایمپلنت را داشته باشد.
 • اگر فرد از دخانیاتی مانند سیگار وقلیان استفاده کند موجب کاهش موفقیت درمان می شود.

ایمپلنت فوری دندان

دندان ها تاثیر بسزایی  در زیبایی صورت و لبخند افرد دارند، گاهی اوقات افراد نیاز به ایمپلنت در دندان های جلو دارند. و خوشبختانه با پیشرفت علم و با توجه به رضایت بیماران از ایمپلنت دندان برای جایگزینی دندان های خود به ایمپلنت فوری دندان روی می آورند. ایمپلنت فوری از لحاظ شرایط با دیگر ایمپلنت ها متفاوت است. به طور خلاصه یعنی اگر استخوان و تراکم آن مناسب باشد، لازم نیست پس از جراحی برای انجام پروتز مدت زمان سه ماه صبر کنیم و در همان روز جراحی پروتز موقت قرار داده می شود، و بعد از گذشت سه تا پنج ماه پروتز نهایی جایگزین آن می شود.

آیا قرار دادن ایمپلنت ها دردناک است؟

قرار دادن ایمپلنت ها درون استخوان با بی حسی موضعی انجام می شود و شما در آن لحظه هیچ دردی را احساس نخواهید کرد اما با از بین رفتن اثرات بی حسی، احساس ناراحتی آغاز می شود که جهت جلوگیری از آن مسکن های مناسب تجویز می شود تا جلوی اغاز درد گرفته شود.

از این رو پس از قراردادن ایمپلنت، دندانپزشک برای شما مسکن تجویز می کند.
جراحی ایمپلنت نیاز به بیهوشی ندارد اما در شرایط پیچیده، گاهی متخصص جراحی مجبور می شود این عمل را با بیهوشی انجام دهد. در افراد ناتوان ذهنی و افرادی که ترس و استرس شدیدی از جراحی دارند، جراحی ایمپلنت با بیهوشی صورت می گیرد تا در حین جراحی، اختلالی ایجاد نشود.

مدت زمان درمان ایمپلنت

این زمان به عوامل متعددی بستگی دارد و زمان بهبودی پس از جراحی بستگی به سرعت ترمیم بافت در دهان بیمار دارد. معمولا این زمان بین 2 الی 3 ماه طول می کشد که بعد از ترمیم بافت و تشکیل استخوان، مراحل ساخت تاج دندان آغاز می شود.

روکش ایمپلنت

مهم‌ترین کاری که شما باید بعد از جراحی ایمپلنت انجام دهید مراقبت و نگهداری صحیح و مطلوب از ایمپلنت ها است. اینکار با رعایت بهداشت دهان و دندان و عمل به توصیه های متخصص دندانپزشکی شما امکان پذیر می باشد. مراقبت از ایمپلنت دندان اصلا سخت نیست و دقیقا مشابه مراقبت روزانه از دندان های طبیعی خودتان است.

ایمپلنت ها دائمی هستند بنابراین مراقبت از ایمپلنت نیز باید دائمی باشد. شما باید با تمیز کردن روزانه آن ها در کنار سایردندان ها و مراجعه منظم سالیانه به دندانپزشک، آن ها را در بهترین حالت حفظ کنید.

 • حداقل روزی دو بار مسواک بزنید. در شبانه روز دست کم 2 بار دندان های خود را با دقت و به صورت اصولی مسواک بزنید. این امر باعث جلوگیری از رشد باکتری ها، همچنین جلوگیری از پوسیدگی دندان و بروز بیماری های دهان و دندان می شود. تمیز کردن دندان ها مخصوصاً بعد از هر وعده غذایی بسیار ضروری است، بعد از هر وعده غذایی مخصوصا اگر غذاهای شیرین، اسیدی یا گاز دار میخورید حتما با آب؛ دهان خود را شستشو دهید. و اگر برایتان مقدور است مسواک بزنید. برای تمیز کردن روکش ایمپلنت و دندان ها می توانید از مسواک های عادی و یا برقی استفاده کنید.
 • نخ دندان را فراموش نکنید. برای حفظ و مراقبت از روکش ایمپلنت، تنها مسواک زدن کافی نیست و باید حتما نخ دندان هم بکشید. در حالی که اغلب افراد نخ دندان نمی کشند و از استفاده از آن هراس دارند. اما نخ دندان بهترین روش برای از بین بردن خورده زیرهای مواد غذایی و باکتریها از بین دندان ها و پیشگیری از رشد و تکثیر باکتری های مضر دهان است. از آنجا که نخ دندان باعث از بین رفتن مواد غذایی در بین دندان ها می شود، استفاده از آن میتواند مانع از پوسیدگی یا سوراخ شدن دندان ها شود.
 • استفاده از واترجت های دندانی جهت تمیزکردن فضای زیر روکش ها بخصوص در مواردی که روکش ها به هم متصلند یا نخ دندان زدن سخت و غیرممکن است قویا توصیه می شود.
 • به طور منظم به متخصص دندانپزشکی خود مراجعه کنید. در ابتدا شش ماه بعد از تحویل روکش و پس از آن سالانه باید روکش ها و ایمپلنت ها چک شوند تا در صورت بروز مشکل سریعا درمان شوند.

اگر از روکش ایمپلنت دندان خود با دقت مراقبت نکنید چه چیزی در انتظارتان خواهد بود؟

اگر با دقت و به صورت منظم مسواک نزنید قطعا شاهد رشد پلاک و باکتری روی ایمپلنت ها خواهید بود و چه بسا همین پلاک ها باعث بروز عفونت لثه در اطراف ایمپلنت شوند که میتواند منجر به جدا شدن اتصال پایه ایمپلنت از بافت استخوانی شود. این عفونت میتواند باعث لق شدن ایمپلنت و شکست کامل آن شود.

 • تا زمانی که ازایمپلنت ها به طور صحیح مراقبت شود و استخوان های فکین شرایط لازم برای نگهداری را داشته باشند، این درمان، یک درمان دائم برای دندان های از دست رفته خواهد بود.

 

 

 

درمان انجام شده برای مراجعه کننده ی عزیزمون:

بازسازي كامل دهان مراجعه کننده ی عزیزمون از هند توسط روكش هاي متال سراميك با ساپورت ايمپلنت

به دليل از دست رفتن حجم زيادي از استخوان و همچنين زواياي  بسيار بد ايمپلنت هاي قدامي قدیمی  بازسازي با چالش زيادي همراه بود. اين تصوير با رتركتور گرفته شده است و لب ها كاملا كنار زده شده ولي در لبخند بيمار محل لبه هاي پروتز ديده نمي شود.

 

 

درمان انجام شده برای مراجعه کننده ی عزیزمون:

بازسازي كامل دهان توسط روكش هاي زيركونيايي با ساپورت ايمپلنت

 

 

 

درمان انجام شده برای مراجعه کننده ی عزیزمون:

بازسازي كامل دهان توسط ايمپلنت و پروتز ايمپلنت ساپورت به دليل تحليل شديد استخوان ناچاربه بازسازي نواحي لثه اي از دست رفته با پرسلن صورتي شديم ولي درخنده وصحبت بيمار  به هيچ وجه مشخص نيست.

 

 

 

درمان انجام شده برای مراجعه کننده ی عزیزمون:

بازسازي دندان لترال راست توسط روكش با ساپورت ايمپلنت در خانم ٢٨ ساله، فرم دهي خوب لثه و درنهايت روكش متال سراميك بسيار طبيعي.