روش های درمانی زيبايی در افراد با نمايش لثه زياد

دی ۱۹, ۱۴۰۰ ۸:۱۵ ب٫ظ

 

درمان لبخند لثه ای با دکتر مهناز ارشد

یکی از مشکلات رایج زیبایی بویژه هنگام لبخند زدن، نمایان شدن بیش از حد لثه است که به آن لبخند لثه ای (Gummy smile) هم کفته میشود ولی عبارت دقیق تر برای این مشکل : “نمایش بیش از حد لثه” یا Excessive gingival display میباشد که به اختصار EGD بیان میشود .

علت ایجاد لبخند لثه ای:

برخی از علل لبخند لثه ای عبارت اند از:

 • دیده شدن بافت زیادی از لثه در فک بالا می تواند به دلیل رشد نادرست دندان های جلویی باشد. دندان هایی که با بافت بیش از حد لثه پوشیده شده اند، حتی در مواردی که طول مناسبی دارند، به نظر کوتاه می آیند.
 • ماهیچه ای که کنترل حرکت لب بالایی را برعهده دارد می تواند بیش فعال باشد. در این صورت در هنگام خندیدن لب بالایی بیشتر از حد نرمال بالا می رود و بافت بیشتری از لثه به نمایش گذاشته می شود.
 • نحوه رشد فک بالا و استخوان آن می تواند باعث بروز لبخند لثه ای شود. به عنوان مثال وجود برآمدگی در فک در ناحیه لثه می تواند باعث دیده شدن لثه در هنگام لبخند زدن شود.
 • بیماری های لثه یا پریودنتال

نمایش ژنژیوال

گاهی اوقات لبخند لثه ای به علت نحوه نمایش ژنژیوال هنگام لبخند زدن احساس ناخوشایندی را در بیماران ایجاد می کند. معمولاً نمایش بیش از حد خط لثه روی یک یا دو دندان مشاهده می‌شود اما همین مقدار ناچیز، کل لبخند بیمار را تحت تاثیر قرار می دهد. در صورتی که لثه بیش از حد روی دندانها را بپوشاند؛ به نحوی که اندازه، طول و ارتفاع دندان کوتاهتر به نظر برسد باید اصلاح طرح لبخند لثه ای برای بیمار انجام گیرد.

معمولاً دو دلیل اصلی برای نمایش بیش از حد ژنژیوال وجود دارد:

 • لثه بیش از حد پایین آمده و روی تاج دندان را پوشانده است.
 • دندان کوتاه است و به همین علت هنگام لبخند زدن دندان و لثه با هم نمایان می شوند.

در شرایطی که لثه پایین آمده باشد معمولاً لیفت لثه برای بالابردن لثه انجام می گیرد و در شرایطی که دندان کوتاه باشد میتوان از لمینیت سرامیکی یا ونیر کامپوزیت برای اصلاح لبخند لثه ای یا بلند کردن دندان استفاده کرد.

سه روش درمانی برای برطرف کردن لبخند لثه ای وجود دارد:

 • جراحی فک یا جراحی اورتوگناتیک ماگزیلا
 • جراحی زیبایی لثه یا Esthetic crown lengthening
 • جراحی افزایش طول لب بالا یا Lip repositioning

روش های درمانی لبخند لثه ای

روش اول در موارد شدید و در اتاق عمل و با بیهوشی عمومی انجام میشود وبه آن جراحی   Orthognatic  گفته میشود.

این روش بسیار کار آمد میباشد و در سال های اخیر نیز پیشرفت های زیادی در بهبود تکنیک ها و متدهای این نوع جراحی حاصل شده است و عوارض آن نیز بسیار کاهش یافته  است. این نوع جراحی توسط همکاران جراح فک و صورت انجام میگیرد و اکثرا در مواردیکه نمایش لثه بیش از شش تا هشت میلیمتر است و یا ارتفاع صورت زیاد است تنها راه درمان  است.

روش Esthetic crown lengthening: در این روش مقداری از لثه اطراف دندان های جلو برداشته میشود. برداشت لثه با لیزر یا تیغ جراحی انجام میشود. لیزر مزیت چندانی در این روش ندارد.

مراحل درمان لبخند لثه ای

مقدار برداشت یا کوتاه کردن لثه در این روش با محدودیت های زیادی روبروست و این مقدار باید با دقت فراوان تنظیم شود. در مواردی که کوتاه کردن لثه بیش از یک تا یک ونیم میلیمتر لازم باشد جراحی وسیع شده و نیاز به برداشت استخوان اطراف دندان نیز خواهد بود که به آن Osteoctomy گفته میشود و معمولا همراه اصلاح فرم استخوان اطراف دندان یا Osteoplasty  میباشد. در این جراحی باید دقت شود که ریشه ی دندان از لثه بیرون نزند یا به اصطلاح Exposed نشود چون باعث نازیبا شدن دندان ها و نیز ایجاد حساسیت در دندان ها خواهد شد. در این روش نسبت طلایی دندان ها یعنی نسبت عرض به طول دندان ها که هشت به ده است باید حاصل شود.

مزایای لیفت لثه

از مهم ترین مزایای لیفت لثه، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زیبایی ظاهر لبخند و افزایش زیبایی چهره
 • بالا رفتن اعتماد به نفس به دلیل از بین رفتن بافت های اضافی لثه
 • ماندگاری و دائمی بودن لیفت لثه
 • متناسب تر شدن لثه‌های نامتقارن
 • بهبود پیدا کردن ظاهر دندان‌ها
 • درمان برخی از بیماری های مربوط به لثه

 

روش جراحی لب : به این روش Lip repositioning اطلاق میشود ولی عبارتی که اخیرا در مقالات جدید مورد استفاده قرار میگیرد و صحیح تر هم به نظر میرسد Lip stabilization technique یا به طور اختصار Lip stat میباشد که به معنی تثبیت لب است.

جراحی لب برای از بین بردن لبخند لثه ای

در این روش عضلات بالابرنده لب ( که اصلی ترین آن ها چهار عضله هستند) مهارمیشوند به طوریکه  در هنگام لبخند وسیع دیگر نمیتوانند مثل قبل انقباض داشته باشند در نتیجه لب هنگام لبخند وسیع کمتر بالا خواهد رفت. حسن این تکنیک نسبت به روش تزریق بوتاکس و یا سایر روش های مشابه این است که لب به هیچ وجه حالت غیر طبیعی نخواهد داشت چه در حالت استراحت و چه در حالت لبخند. به طوریکه لب در حالت استراحت اصلا فرقی با وضعیت خود قبل از جراحی نخواهد داشت و فقط هنگام لبخند کمتر بالا میرود.

عوارض درمان نکردن لبخند لثه ای:

لبخند لثه‌ای باعث می‌شود که دندان‌ها کوتاه و ناسالم به نظر برسند. بافت لثه باید دقیقاً بالای گردن یا طوق دندان باشد که به آن محل اتصال مینای دندان به ریشه گفته می‌شود. در صورت ابتلا به لبخند لثه‌ای، ممکن است بافت لثه ۵۰ درصد یا بیشتر از دندان‌ها را پوشانده باشد. وجود بافت اضافی لثه باعث ایجاد مشکل در تمیز نگه داشتن و رعایت بهداشت دهان و دندان می‌شود. این کار باعث ایجاد بیماری در بافت لثه شده که می‌تواند منجر به خونریزی و افزایش احتمال پوسیدگی دندان‌ها شود.

غذا و باکتری‌ها در زیر بافت اضافی لثه جمع می‌شوند و باعث قرمزی، تورم و خونریزی لثه می‌شوند. به این وضعیت ابتدایی ژنژیویت (التهاب لثه) گفته می‌شود. التهاب لثه اولین مرحله بیماری‌های لثه است. اگر این مشکل بدون درمان رها شود باعث بیماری‌های لثه و از بین رفتن تدریجی دندان‌ها می‌شود. اکثر مردم بیشتر به دندان‌های جلویی توجه دارند در حالی که این مشکلات ممکن است در دندان‌های عقبی هم اتفاق بیفتد.

سلامت بافت لثه چه تاثیری در اصلاح لبخند لثه ای دارد؟

سلامت بافت لثه برای اصلاح طرح لبخند لثه ای با عوامل مختلفی از جمله فاکتورهای بیولوژیکی، رعایت بهداشت دهان و دندان، نحوه قرارگیری لثه و یکپارچه بودن آن، رنگ لثه، پهنای بیولوژیکی و کانتورهای اصلاح و ترمیم ارزیابی می شود.

پهنای بیولوژیکی به فاصله مناسب بین خط لثه ترمیم شده و استخوان کرستال گفته می شود. اگر این فاصله به درستی تنظیم نشود؛ امکان واکنش های مزمن پریودنتال، قرمز شدن، خونریزی و تورم لثه بعد از اصلاح طرح لبخند لثه ای وجود خواهد داشت.

اور کانتور (Over contour) یا کانتور بیش از حد خط لثه نیز منجر به تحریک و عدم وجود بافت کافی برای نگه داشتن دندان ها می شود که می تواند مشکلات بیشتری را برای بیمار ایجاد کند.

رنگ طبیعی لثه از صورتی روشن تا صورتی تیره است که بسته به شرایط فک و دهان هر بیمار متفاوت است. بیمارانی که دندانهای بسیار تیره‌ای داشته باشند معمولاً بافت لثه آنها تغییر رنگ میدهد. دندانپزشک باید پیش از اصلاح طرح لبخند لثه ای با بررسی رنگ ژنژیوال از سلامت لثه بیمار مطمئن شود.

در صورتی که علت تغییر رنگ لثه، بیماری های پریودنتال باشد ممکن است پیش از اصلاح طرح لبخند لثه ای بیمار نیاز به پیوند بافت لثه پیدا کند.

شرایط خاص دیگری نیز وجود دارد که بیمار ممکن است پیش از اصلاح طرح لبخند لثه ای به علت از دست دادن یک یا چند دندان نیاز به ایمپلنت، پیوند استخوان فک، ارتودنسی یا روکش دندان داشته باشد. دندانپزشک در جلسه مشاوره با بررسی شرایط بیمار بهترین روش اصلاح طرح لبخند را به او پیشنهاد خواهد داد.

فایده درمان لبخند لثه ای چیست؟

درمان لبخند لثه ای علاوه بر زیبا تر کردن لبخند و افزایش اعتماد بنفس فرد می تواند رسیدگی به بهداشت دهان و دندان را آسان تر کند زیرا امکان تولید و تجمع پلاک در زیر لثه و روی دندان ها کاهش میابد در نتیجه احتمال ابتلاء به بیماری های لثه مانند التهاب و ورم لثه کاهش میابد.

 

بیشتر بخوانید:

طراحی لبخند

پاسخ به سوالات متداول دندانپزشکی

مشاهده فیلم های دندانپزشکی

 

 

دکتر مهناز ارشد

متخصص پروتزهای دندانی، ایمپلنت و زیبایی

متخصص درمان مشکلات مفصل فکی و آپنه خواب

استاد دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.