روکش های دندانی

روکش های دندانی نوعی ترمیم دندان است که بر روی تاج دندان قرار می گیرد. روکش وقتی نسج دندان به مقدار زیادی از دست رفته باشد یا خطر شکست دندان وجود داشته باشد تجویز می شود. بطور معمول توسط سمان دندان به دندان متصل می شوند. روکش از بسیاری از مواد ساخته می شود ، که معمولاً با استفاده از روش های غیرمستقیم ساخته می شوند. روکش ها برای بهبود استحکام یا ظاهر دندان ها و جلوگیری از خراب شدن استفاده می شوند. اگرچه برای سلامتی دندان مفید است ، روش و مواد می تواند پرهزینه باشد.

متداول ترین روش برای ساخت روکش دندان شامل گرفتن قالب از دندان است که توسط دندانپزشک تهیه می شود و سپس ساخت روکش در خارج از دهان است. امروزه فناوری رایانه به طور فزاینده ای برای ساخت روکش در دندانپزشکی (CAD / CAM) به کار می رود.

روکش دندان چیست؟

روکش های دندان (dental crown) یک ساختار کوچک به شکل تاج دندان طبیعی شما است که روی دندان‌های آسیب دیده قرار می‌گیرد. روکش‌های دندانی نه تنها استحکام را به دندان‌های ضعیف برمی‌گردانند بلکه ویژگی‌های ظاهری دندان طبیعی را، چه از لحاظ زیبایی و چه از لحاظ شکل و اندازه به آن برمی‌گردانند.

در چه مواقعی باید از روکش ها استفاده کرد؟

روکش‌های دندانی کاربردهای گسترده‌ای دارند اما به طور خلاصه مهم‌ترین کاربرد آن ها محافظت از دندان‌های ضعیف و شکننده  است که معمولا دچار پوسیدگی شده اند. محافظت در برابر شکستگی و آسیب و همچنین برای ترمیم و بازسازی دندانی که از قبل شکسته شده است.

انواع روکش دندان کدامند؟

هر زمان دندان نیاز به روکش داشته باشد به طور معمول ما دو گزینه رایج در دسترس داریم. روکش های تمام سرامیک و متال سرامیک که رایج‌ترین نوع روکش های دندانی هستند که می‌توانند دندان‌های ضعیف و آسیب دیده را به خوبی حمایت کنند.

روکش های تمام سرامیک  (All-ceramic Crown)

روکش های تمام سرامیک که این روز ها مورد استقبال بیماران و دندانپزشکان واقع شده اند تنها به دلیل زیبایی و رنگی که دارا هستند نیست. این روکش ها جنس متفاوتی دارند که شما ریرکونیا، لیتیوم دی سیلیکات و… می باشد. این روکش ها با تکنولوژی CAD/CAM 3DPrinting ساخته می شوند و درصد خطای کمی دارند علاوه بر زیبایی و نمای ترنسلوسنت از استحکام بالایی برخوردار هستند و با لبه جینجیوال (لثه) تطابق بالایی دارند و مانند روکش های متال سرامیک (بیس فلز) لثه را دچار تحلیل و تیرگی در لبه نمی کنند. در ساخت روکش های تمام سرامیک به هیچ عنوان از هیچ ماده دیگری (مخصوصا فلز) استفاده نشده است و تماما از سرامیک استفاده می شود. این امر باعث شده که به مرور زمان این روکش‌ها رنگ طبیعی خود (همرنگ دندان) را حفظ کنند و هیچ حاشیه تیره رنگی بین آن‌ها و لثه ( جیجیوال ) مشاهده نشود.

روکش های دندانی تنها شی مربع شکلی نیستند که از دندان شما محافظت کنند باید علاوه بر محافظت و استحکام بالا دارای زیبایی نیز باشد که وقتی فرد لبخند میزند و یا دهانش را باز می کند کسی متوجه وجود روکش نشود و اعتماد بنفس فرد را کاهش ندهد. روکش‌های دندانی تمام سرامیک یا تمام پرسلن از رنگ طبیعی بهتری نسبت به سایر روکش های دندانی برخوردار هستند و ممکن است برای افرادی که به انواع فلزات یا آلیاژ های فلزی حساسیت و آلرژی دارند مناسب‌تر باشد. شما هم اگر از ظاهر روکش خود ناراضی هستید جای نگرانی نیست به راحتی می توانید آن را تعویض کرده و از لبخند خود لذت ببرید.

روکش فلز سرامیک (Porcelain Fused to Metal Crown)

همانطور که از نام این روکش‌ها پیداست، در ساختار آن‌ها فلز و سرامیک با هم استفاده شده است. به طور خلاصه به روکش فلز سرامیک پی اف ام (PFM) گفته می شود.  در این روکش ها یک لایه سرامیک روی یک لایه فلزی را پوشانده است. استحکام و زیبایی دو ویژگی و خصیصه قابل توجه در این روکش‌ها هستند، به طوری که در ظاهر سفید و همرنگ دندان هستند و در داخل مستحکم و پایدار.

رنگ در روکش ها

رنگ روکش ها باید بر اساس پوست صورت ،دندان های مجاور و البته نظر و سلیقه ی بیمار با استفاده از شید های رنگ مخصوص انتخاب شوند تا نمای جذاب تر و از همه مهم تر طبیعی تری داخل دهان بیمار داشته باشد.

شباهت ظاهری روکش های تمام سرامیکی با لمینیت های سرامیکی

لمینیت های سرامیکی و روکش های تمام سرامیک هر۲ از استحکام بسیار بالایی بر خوردار هستند. تطابق بسیار خوبی با لبه ی لثه (جینجیوال) دارند وهر۲ خاصیت ترنسلوسنسی دارند و در لبه نور را از خود عبور می دهند که زیبایی دوچندان به آن ها می بخشد و این عمر باعث می شود ظاهری بسیار طبیعی داشته باشند و قابل تشخیص حتی برای خود فرد نباشند.

لمینیت های سرامیکی و روکش های تمام سرامیک از نظر ظاهری کاملا شبیه به هم هستند و تفاوت ظاهری با یکدیگر ندارند .

موارد قابل توجه بعد از درمان با روکش

همان‌طور که می‌دانید دندانپزشکان از روکش های دندانی معمولاً برای بازسازی تاج دندان آسیب دیده و افزایش استحکام آن ها در برابر شکستگی و همچنین برای بهبود ظاهر و زیبایی دندان ها استفاده می کنند. لازم به ذکر است ماده ای که با آن روکش های دندانی ساخته می شود مورد بررسی قرار گرفته تا با خصوصیات و شرایط دهانی فرد سازگار باشند.

  • چنانچه بعد از گذشت تقریبا یک هفته از چسباندن روکش روی دندان احساس غیر طبیعی در این بخش از دندان هایتان داشتید (مثل احساس بلندی روکش) جهت انجام اصلاحات لازم به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
  • تا 1 ساعت بعد ازانجام روکش با طرفی از دهان که دندانش روکش شده باشد بهتر است غذا نخورید و همچنین اگر دندان ردیف جلو روکش شده است از گاز زدن خوراکی های سفت و سخت پرهیز کنید و قبل از خوردن این خوراکی ها آنها را در خارج از دهان به تکه های کوچکی تقسیم کنید.
  • اگر از بریج (پل های دندانی) که شامل چند روکش دندان به هم متصل شده می باشد برای دندان تان استفاده شده است از نخ دندان مخصوص زیر بریج یا دستگاه واترجت استفاده نمایید.

 

 

 

  • بیمار خانم ٥٠ ساله كه از روكش هاي قديمي خود بسيار ناراضي بودند، روكش ها خارج شد و مشاهده شد كه دندان ها بسيار نامناسب و غير علمي تراشيده شده اند، تراش دندان ها اصلاح شد كه البته چون قبلا دندان ها تراش خورده بود امكان دستيابي به تراش ايده ال نبود ولي خوشبختانه با حداقل تراش و اصلاح نياز به عصب كشي دندان ها نبود و سپس روكش هاي تمام سراميك زيبا و طبيعي جايگزين روكش هاي قبلي بيمار شد لبخند و فانكشن طبيعي به ايشان برگردانده شد.

 

 

 

  • بیمار خانم ٥٠ ساله كه از روكش هاي قديمي خود بسيار ناراضي بودند، روكش ها خارج شد و مشاهده شد كه دندان ها بسيار نامناسب و غير علمي تراشيده شده اند، تراش دندان ها اصلاح شد كه البته چون قبلا دندان ها تراش خورده بود امكان دستيابي به تراش ايده ال نبود ولي خوشبختانه با حداقل تراش و اصلاح نياز به عصب كشي دندان ها نبود و سپس روكش هاي تمام سراميك زيبا و طبيعي جايگزين روكش هاي قبلي بيمار شد لبخند و فانكشن طبيعي به ايشان برگردانده شد.

 

 

خانم 24 ساله با شکایت از وضع نامناسب روکش های PFM  قدیمیشون به ما مراجعه کردند، روکش های قدیمی به طور کامل خارج شدند و با روکش های تمام سرامیکی تعویض شدند.

 

همانطور که میبینید 80% از بافت سالم دندانی بیمار تخریب شده است و بهترین درمان برای حفظ و نگهداری دندان آسیب دیده استفاده از روکش های دندانی بود.

 

همان طور که در عکس مشاهده می‌کنید دندان های ١٤، ١٥ ،  ٢٥ ، ٢٦ به دلیل از دست دادن مقدار زیادی از نسج سالم دندانی به علت محافظت از دندان ها و جلو گیری از شکستگی با استفاده از روکش های تمام سرامیک زيركونيايي و ليرينگ ليتيم دي سيليكات باز سازی شدند.

دندان ها در قدام نسبت به رنگ پوست و سفیدی چشم به علت استفاده از دخانیات دچار زردی شده بودند و همچنین در ناحیه ی انسیزال  دندان ٢١ شکستگی وجود داشت. کوتاهی و بزرگی دندان ها در دو سمت خط لبخند رو نامتقارن کرده بود و خط لبخند را به هم زده بود.با توجه به موارد بالا برای درمان و اصلاح طرح لبخند از لمینیت های سرامیکی استفاده شد.

 

جهت اصلاح لبخند دراين كيس ناحيه خلفي سمت چپ  منديبل با ايمپلنت بازسازي  شد و جهت اصلاح رنگ و فرم و نامرتبي و پريدگي لبه هاي دندانهاي قدامي از لمينيت استفاده شد. روكش هاي خلفي نيز تعويض شدند. فرم دقيق و رنگ طبيعي ظاهري بسيار زيبا به دندانها داده است.

رنگ : BL3

لمينيت: Ips -Emax

روكش : zirconia