بهترین سفید کننده دندان

بهترین سفید کننده دندان { بلیچینگ دندان}

اسفند ۱۷, ۱۴۰۲ ۶:۴۱ ق٫ظ

بلیچینگ دندان استفاده از مواد اكسید كننده مثل پراكسید هیدروژن برای روشن تر كردن دندان و زیبایی چند برابر می باشد. بلیچینگ دندان یکی از راه های سفید کردن دندان می باشد که توسط دندانپزشکان انجام می شود. این کار باعث از بین رفتن بد رنگی های دندان می شود و می تواند رنگ نامناسب دندان ها را که بر اثر عادات بد غذایی و یا عدم رعایت بهداشت فردی و حتی سیگار کشیدن به وجود آمده است را برطرف نماید.

در نتیجه میزان سفیدی دندان بعد از بلیچینگ به بهداشت دهان و دندان افراد بستگی دارد. چگونگی مصرف غذا و نوشیدنی ها در مدت زمان ماندگاری بلیچینگ دندان تاثیرگذار می باشد. نکته دیگر که در مورد بلیچینگ باید مورد توجه قرار گیرد، جنس و رنگ ذاتی دندان ها می باشد که در هر فردی متفاوت است.

بلیچینگ دندان تا چه حد به سفید شدن دندان‌ ها کمک می‌ کند؟

پس از تشخیص علت تغییر رنگ دندان‌ ها، فرد باید خواسته ‌ها و انتظارات خود درباره میزان و درجه سفیدی دندان‌ هایش را با متخصص دندانپزشک در میان بگذارد. به عبارتی ابتدا باید دید که فرد دقیقا می خواهد دندان هایش چگونه و تا چه حد سفید شوند؟ آیا فرد می ‌خواهد که بالاترین درجه سفیدی دندان ‌ها را داشته باشد؟ یا می ‌خواهد صرفاً تغییر رنگ دندان‌ ها برطرف شود و دندان‌ ها به رنگ طبیعی و ذاتی خود بازگردند؟ یا انتظارات دیگری دارد؟

اگر خواسته فرد سفید شدن دندان ها به میزانی بیش از حداکثر سفیدی دندان ها است (که معمولا با اصطلاحاتی چون سفید هالیوودی به آن اشاره می‌ شود)، پیشنهاد درمان بلیچینگ ممکن است کافی نباشد وانتظار وی را برطرف نسازد زیرا روشن‌ ترین رنگی که با درمان بلیچینگ می ‌توان به دست آورد (B1) است که در محدوده رنگ‌ های طبیعی قرار دارد.

مزایا و معایب بلیچینگ

مزایای بلیچینگ

بلیچینگ دندان مزایای بسیاری در بین روش های رایج برای سفید کردن دندان دارد که عبارت اند از:

  • بلیچینگ یکی از ساده ترین و سریع ترین روش های سفید کردن دندان است.
  • داشتن دندان هایی سفید به افزایش اعتماد به نفس کمک بسیار زیادی می کند. یکی از موارد مهمی که تاثیر زیادی بر زیبایی چهره دارد، زیبایی دندان ها می باشد. بلیچینگ با از بین بردن لکه های پایدار، دندان ها را بسیار روشن تر و درخشان تر می کند. به همین جهت دیگر در هنگام لبخند زدن و صحبت کردن خجالت نمی کشید و اعتماد به نفس بیشتری پیدا خواهید کرد.
  • بلیچینگ دندان اثر بسیار چشمگیری را به ارمغان می آورد.
  • انجام این روش بسیار کوتاه و در یک جلسه می باشد.
  • بلیچینگ دندان یک روش محافظه کارانه و کم تهاجمی می باشد، زیرا همانند دیگر روش های درمانی نیازی به آماده سازی دندان ها و تغییر در ساختار دندان ندارد. در واقع این روش نیازی به تراشیدن مینای دندان ندارد و بدون هیچ آسیبی به دندان، باعث سفیدی و زیبایی دندان ها می شود.
  • هزینه بلیچینگ دندان نسبت به دیگر روش های سفید کردن دندان، ارزان تر است.
  • بلیچینگ دندان می تواند برای سلامت روان نیز اثر بسیار مثبتی داشته باشد، زیرا با زیبا ساختن دندان ها کمک بسیار زیادی به خندیدن می کند، در نتیجه مغز دائما پیام های مثبتی را اعلام خواهد کرد.

کلیک کنید: لمینیت دندان: راهنمای جامع زیبایی دندان با لمینت

معایب بلیچینگ

  • تقریبا نتایج هیچ درمانی در دندانپزشکی دائمی نیست. این روش هم پس از مدتی نیاز به تمدید شدن دارد. زیرا دندان ها به صورت طبیعی مستعد لکه دار شدن و تغییر رنگ هستند.
  • اگر مواد و فرمول های بلیچینگ دندان برای یک مدت طولانی بر روی دندان ها باقی بمانند، تاثیرات بدی بر روی آن ها خواهد گذاشت. کمترین پیامد در این وضعیت افزایش حساسیت دندان است.
  • یکی از معایب بلیچینگ خانگی این است که در بیشتر موارد به دلیل اشتباه در ترکیب و استفاده از مواد، حساسیت های مختلفی در دندان ها و بافت های دهان ایجاد می‌ شود. این روش اما در مطب، چون با ابزار حرفه ای صورت می ‌گیرد، احتمال آسیب و حساسیت به حداقل می‌ رسد.

عوارض بلیچینگ دندان

اول از هرچیزی بهتر است بدانید عوارض بلیچینگ دندان خیلی کمتر از مزایای آن است و به همین دلیل هم امروزه در دندانپزشکی مورد استقبال قرار گرفته است. از جمله شایع ‌ترین عوارض بلیچینگ دندان می‌ توان به حساسیت لثه و دندان ‌ها اشاره نمود که ممکن است در حین انجام کار یا بعد از آن اتفاق بیافتند که پس از مدت زمان کوتاهی این حساسیت ها رفع می شود.

انواع روش های بلیچینگ دندان

انواع روش های بلیچینگ دندان

برای بلیچینگ دندان روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم:

بلیچینگ در مطب یا Office Bleaching

بلیچینگ در مطب، به معنای سفید کردن دندان ها نزد متخصص دندانپزشک و در مطب می باشد که کلیه مراحل آن از ۰ تا ۱۰۰ توسط  متخصص دندانپزشک انجام می شود. مقدمه ای که برای اینکار بسیار حائز اهمیت است این است که اگر دندان های شما دارای هرگونه پلاک های میکروبی و جرم باشد، قطعا باید جرم گیری و بروساژ دو فک را به صورت کامل قبل از بلیچینگ در مطب انجام دهید. این روش سفید کردن دندان ها با کمک متخصص دندانپزشک مجرب و با تجربه در کلینیک تخصصی دندانپزشکی قابل انجام است که با قرار دادن مواد شیمیایی مخصوص دارای درصد بالا طی مدت زمان کوتاه دندان‌ های سفید و درخشان نمایان می ‌شوند.

 

کلیک کنید: مهمترین علت لق شدن کامپوزیت دندان

 

این روش طی 1جلسه که حدود ۶۰ دقیقه زمان بر است، به نتیجه می ‌رسد و برای اجرا و استفاده از مواد شیمیایی به مهارت کافی متخصص دندانپزشک نیاز دارد. در این روش سرعت سفید شدن دندان بالا تر از روش بلیچینگ در خانه است و باعث  سفید شدن فوری دندان ها می شود ولی در صورتی که به درستی استفاده نشود ممکن است باعث حساسیت زود گذر در لثه و مخاط دهان شود. در نتیجه متخصص دندانپزشک باید مهارت کافی در بلیچینگ دندان را داشته باشد. در این روش برای جلوگیری از تماس مواد اکسید کننده با لثه‌ ها از ژل های محافظ مخصوصی استفاده می شود که با مهارت بر روی لثه قرار می گیرد و با نور آبی محکم می گردد.

ماده مورد استفاده در بلیچینگ دندان، پراکسید هیدروژن و یا کاربامید پراکسید می باشد. ژل بلیچینگ سفید کننده دندان معمولا حداکثر معادل ۳۵% پراکسید هیدروژن غلظت دارد. همانطور که گفته شد بلیچینگ در مطب سرعت بسیار بالایی در سفید کردن دندان های بیمار دارد. اما نکته ‌ای که باید به آن دقت کرد این است که در این روش اگر شیوه کار به درستی انجام نشود امکان دارد بیمار دچار کمی حساسیت در ناحیه لثه و مخاط دهان شود که بسیار کوتاه و زود گذر است. به همین علت است که توصیه می کنیم برای انجام بلیچینگ به مطب تخصصی دندانپزشکی مراجعه کنید.

کلیک کنید: لمینیت فوری دندان چگونه انجام می شود؟!

بلیچینگ دندان در خانه

هوم بلیچینگ یا بلیچینگ در خانه به معنای سفید کردن دندان ها در خانه و به وسیله خود شخص است. یکی دیگر از راه‌ های سفید کردن دندان، بلیچینگ در خانه است. مواد مورد استفاده در این روش با نوع ماده استفاده شده در مطب دندانپزشکی کاملاً متفاوت است. در ابتدا یک قالب از دندان‌ ها تهیه می ‌شود تا با کمک لابراتور تری متناسب با دندان‌ ها طراحی شود. تری متناسب با دندان‌ ها همراه با ماده سفید کننده برای مدت زمان مشخصی روی دندان‌ ها قرار می ‌گیرد که این کار در یک دوره درمانی بین یک الی دو هفته به ‌صورت روزانه باید تکرار شود.

برای به نتیجه رسیدن از این روش بلیچینگ دندان داشتن صبر و حوصله بسیار اهمیت دارد. فرآیند سفید شدن دندان‌ ها نیاز به استفاده منظم و صحیح از ماده بلیچینگ دارد. ممکن است در چند روز اول سفیدی دندان ها چندان محسوس نباشد، نا امید نشوید و ادامه دهید. به طور معمول و در بیشتر افراد زمان لازم جهت سفید شدن دندان ها دو هفته است. هر چند ممکن است در بعضی افراد بسته به عامل بد رنگی دندان این مدت زمان بیشتر است. ماده بلیچینگ به صورت سرنگ های قابل تزریق است.

بعد از تزریق ماده در تری باید پیستون آن را کمی به عقب کشید تا ماده تحت فشار نشت نکند و به هدر نرود. ماده بلیچینگ را در خارجی ‌ترین قسمت ‌تری در حفرات مربوط به دندن ها قرار دهید و سپس‌ تری را در دهان قرار دهید و آن را کمی فشار دهید. اضافات آن را پاک کنید. بعد از استفاده، تری را زیر آب سرد بشویید.

 مدت زمان ماندگاری بلیچینگ

 مدت زمان ماندگاری بلیچینگ

به طور کلی عوامل مختلفی بر مدت زمان ماندگاری بلیچینگ و دوام نتایج سفید کردن دندان‌ ها تاثیر می ‌گذارند اما مهم‌ ترین آن‌ ها  نوع بلیچینگ، سبک زندگی و سن و سال افراد است که در ادامه توضیح داده شده ‌اند.

کلیک کنید: بهترین دکتر برای اصلاح طرح لبخند در شمال تهران

نوع روش بلیچینگ دندان

مهم ‌ترین عاملی که تعیین می ‌کند میزان ماندگاری بلیچینگ دندان چقدر است، روشی است که برای این کار در نظر می ‌گیرید. بر این اساس، زمانی که در مطب متخصص دندانپزشک و با روش‌ های اصولی، دندان ‌ها سفید شوند، بیشترین ماندگاری را خواهیم داشت. افرادی که بلیچینگ در مطب را تجربه می ‌کنند، در صورت رعایت بهداشت دهان و دندان، و توصیه به دستورالعمل‌ های متخصص دندانپزشک، می‌ توانند انتظار داشته باشند دندان‌ هایشان به مدت 1 تا 2 سال تا حد زیادی سفیدی خود را حفظ کند.

سبک زندگی افراد

یک ضرب ‌المثل قدیمی هست که می ‌گوید ما همان چیزی هستیم که می‌ خوریم  و تا حدی دندان‌ های ما نیز همینطور هستند. اگر یک رژیم غذایی پر از خوراکی ‌های رنگدانه‌ دار داشته باشیم، قطعاً دوام بلیچینگ دندان پایین خواهد بود. همچنین اگر افراد بعد از سفید شدن دندان‌ ها سیگار بکشند یا سایر دخانیات را استعمال کنند، الکل بنوشند و …. قطعا نه تنها رنگ دندان‌ ها برمی ‌گردد بلکه سلامت کلی دهان و  دندان نیز به خطر خواهد افتاد.

اما به جهت داشتن یک سبک زندگی سالم نتایج حاصل از درمان بلیچینگ طولانی‌ تر شده و این نشان می ‌دهد که سبک زندگی یک عامل بسیار مهم و تاثیر‌گذار بر میزان ماندگاری روش ‌های سفید کردن دندان‌ ها است.

سن و سال

متاسفانه با افزایش سن، مینای دندان به طور طبیعی نازک می ‌شود. این باعث می ‌شود عاج دندان یا دنتین (که رنگی مایل به زرد دارد) بیشتر در معرض دید قرار گرفته و دندان‌ ها نیز کمی زرد رنگ به چشم بیایند. همین امر باعث می ‌شود که نتایج بلیچینگ در سنین بالا چندان قابل توجه نباشد و دوام زیادی نیز نداشته باشد. مثلاً اگر دوام بلیچینگ در مطب برای یک شخص جوان با سبک زندگی سالم 1.5 سال است، ممکن است برای یک فرد سالخورده با همین شرایط کمتر از 1 سال باشد.

بليچينگ دندان با ليزر

بليچينگ دندان با ليزر

بليچينگ دندان با ليزر (یا سفید کردن دندان‌ ها در مطب دندانپزشکی با لیزر)، فرآیندی است که طی آن از ترکیبات شیمیایی سفید کننده (مانند هیدروژن پراکسید یا کارباماید پراکسید) برای سفید کردن دندان‌ ها استفاده می ‌شود. طی این فرآیند، پس از آنکه دندان ‌ها را ایزوله کردند و از ایمنی بافت لثه مطمئن شدند، ژلی حاوی هیدروژن پراکسید یا کارباماید پراکسید (با غلظت نسبتاً بالا) را روی دندان‌ ها قرار می ‌دهند.

این ژل به خودی خود دندان ‌ها را سفید نمی ‌کند و باید توسط یک عامل خارجی (مثل نور) فعال شود تا خاصیت سفید کنندگی پیدا کند. به طور معمول از دستگاه لایت کیور برای فعال کردن مواد بلیچینگ استفاده می ‌شود. اما اگر از لیزر بافت نرم (یا لیزر دیود) نیز برای این کار استفاده شود، اصطلاحاً گفته می ‌شود که بلیچینگ دندان با لیزر انجام شده است. بليچينگ دندان با ليزر دیود از جمله مهم‌ ترین کاربرد های لیزر در دندانپزشکی است که استفاده از آن رو به افزایش است.

کلیک کنید: معرفی درمانهای زیبایی دندان ها

کدام روش بلیجینگ بهتر است؟

ماده ای که برای بلیچینگ در مطب استفاده می شود ترکیبی از آب اکسیژنه به نام هیدروژن پراکسید است. از این مواد به عنوان استارتر یا آغازگر استفاده می شود تا روند درمان را شروع کنند و پس از آغاز درمان هوم بلیچینگ به عنوان تثبیت نهایی درمان به کار می رود. متخصص دندانپزشک با توجه به رژیم درمانی مخصوص شما ممکن است از غلظت های کمتر بلیچ خانگی (حدود 12%) تا غلظت های بالاتر ( حدود 20%) استفاده کند . غلظت بالاتر سرعت درمان را بیشتر می کند اما ممکن است حساسیت دندانی بیشتری هم ایجاد نماید.

هزینه بلیچینگ دندان قیمت بلیچینگ دندان

هزینه بلیچینگ دندان

قیمت بلیچینگ دندان

قیمت بلیچینگ دندان نیز بر اساس مواد مورد استفاده و برند آن ها متفاوت است. به طور مثال هزینه بلیچینگ دندان امریکایی با بلیچینگ دندان آلمانی متفاوت می باشد. همچنین هزینه بلیچینگ دندان در روش های بلیچینگ در مطب و بلیچینگ در خانه نیز تغییر می کند. لازم به ذکر است که انجام خدمات درمانی در کلینیک دندانپزشکی دکتر مهناز ارشد با بهترین کیفیت به شما عزیزان ارائه می شوند.برای دریافت اطلاعات بیشتر از طریق چت واتس اپ و یا تماس تلفنی با ما در ارتباط باشید.

تلفن تماس: ٠٩٣٦٥١٦٤٣٢٣        

سوالات متداول

آفیس بلیچینگ بهتره یا هوم بلیچینگ؟

از آنجایی که هر یک از این روش‌ ها با توجه به شرایط دهان و دندان بیماران نتایج مختلفی را ارائه می ‌دهند، مقایسه آن ها از این لحاظ صحیح نیست. تشخیص این موضوع که کدام روش بلیچینگ برای دندان‌ هایتان بهتر است، بر عهده متخصص دندانپزشک است. ایشان پس از معاینه دهان و دندان شما، بهترین روش را برای سفید کردن دندان‌ هایتان را ارائه می‌ دهد.

بلیچینگ دندان چند جلسه است؟

معمولا بلیچینگ دندان در مطب با یک جلسه درمانی در طی یک ساعت انجام می ‌پذیرد. با این وجود بسته به شرایط بیمار و میزان لکه‌ های دندانی ممکن است به یک جلسه مجدد در مطب و یا درمان تکمیلی در منزل نیاز باشد.

میزان سفید شدن دندان ها بعد از بلیچینگ دندان چقدر است؟

میزان قطعی برای سفید شدن دندان‌ ها بعد از بلیچینگ دندان را نمی‌ توان اعلام کرد، چرا که بسته به میزان بد رنگی دندان و جنس دندان بیمار ممکن است، دندان ها از یک تا چند درجه تغییر رنگ داشته باشند.

تفاوت بلیچینگ با جرمگیری دندان چیست ؟

بلیچینگ و جرمگیری دندان هر دو روش های سفید کردن دندان هستند ولی تفاوت هایی با هم دارند. در واقع جرمگیری که با نام اولتراسونیک نیز شناخته می شود یک روش درمانی برای از بین بردن رسوبات دندان، بوی بد دهان، بد رنگی و باکتری ها و میکروب ها است. در جرمگیری تمام پلاک هایی که در بین دندان ها و زیر لثه ها جمع شده اند از بین می رود و همین امر باعث سفید تر شدن دندان ها می شود.

اما سفید کردن دندان با بلیچینگ یک روش زیبایی است و فقط برای از بین بردن رنگدانه ها و لکه های روی دندان که به مرور زمان به وجود آمده اند استفاده می شود. بلیچینگ نسبت به روش های زیبایی و سفید کردن دندان، بهترین و کم آسیب ترین است.

آیا بیلیچینگ دندان به مینای دندان آسیب می زند؟

اگر تغییر رنگ دندان و لکه های دندانی در لایه های عمیق مینای دندان اتفاق افتاده باشد، ممکن است متخصص دندانپزشک شما درمانی تکمیلی تجویز کند. در غیر این صورت بلیچینگ دندان بدون هیچ آسیبی به مینای دندان، قابل انجام است. اگر در برخی موارد در لایه‌های سطحی مینای دندان تغییر رنگ رخ داده باشد برای نتیجه بهتر در بلیچینگ ابتدا مایکروابرژن و سپس بلیچینگ صورت می ‌گیرد. در مایکروابرژن سطح مینای دندان به مقدار خیلی کمی با خمیرهای ساینده مخصوصی تراشیده می‌ شود تا بدرنگی ‌های سطحی دندان حذف شوند.

دکتر مهناز ارشد

متخصص پروتزهای دندانی، ایمپلنت و زیبایی

متخصص درمان مشکلات مفصل فکی و آپنه خواب

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران

دکتر مهناز ارشد

نظر بدهید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *