طراحي لبخند توسط ونير كامپوزيتي، روكش و يا لمينيت سراميكي؟

طراحي لبخند توسط ونير كامپوزيتي، روكش و يا لمينيت سراميكي؟

اردیبهشت ۱۱, ۱۴۰۱ ۶:۴۷ ب٫ظ

اصلاح طرح لبخند چیست؟

اصلاح طرح لبخند

لبخند زیبا و دلنشین، آرزوی همه است. لبخند به چهره انسان زیبایی می بخشد و اگر این لبخند زیبا باشد چهره فرد را دو چندان دلنشین می کند. بسیاری از مردم به دلیل وضعیت نامناسب دندان ها و لثه ها از خندیدن پرهیز می کنند. اما خوشبختانه در سال های اخیر متد ها و روش های جدیدی برای زیبایی بخشیدن به لبخند ابداع شده است که به آنها اصلاح طرح لبخند می گویند.

برای اصلاح خنده و لبخند روش های درمانی و زیبایی زیادی وجود دارد که برای هر شخص متفاوت می باشد. در سال های اخیر برای مثال زدن لبخند زیبا، لبخند هالیوودی می گفتند. اگر دقت کرده باشید لبخند بازیگران و سلبریتی ها بسیار زیبا و دلنشین است. به همین دلیل مردم برای مثال زدن لبخند زیبا و دندان های مرتبط از اصطلاح لبخند هالیوودی استفاده می کنند. در اصلاح طرح لبخند تمامی معایب دندان ها و لثه ها برطرف می شود و لبخندی زیبا و منحصربفرد نمایان میشود.

معرفی تکنیک اصلاح طرح لبخند

طراحي لبخند توسط ونير كامپوزيتي

هر نوع درمانی که شما برای زیبایی دندان‌های خود انجام دهید به نوعی اصلاح لبخند است. درصد زیادی از زیبایی و جذابیت چهره به میمیک صورت مربوط میشود و بخشی دیگر به زیبایی دندان و لبخند شما برمیگردد.

 • برای طراحی و اصلاح طرح لبخند باید به دندانپزشکی زیبایی مراجعه کنید تا ابتدا دندان‌های شما را از نظر سلامت بررسی کنند سپس اقدام به آغاز فرآیند زیبایی دندان کنند.

معمولا در جلسه‌ای که برای معاینه به متخصص مراجعه می کنید آناتومی فک، دندان و لثه شما بررسی شده و مشکلاتی که وجود دارد رفع میشود. از مهم ترین درمان‌هایی که در اولویت وجود دارد درمان لثه است زیرا در صورتی که دارای عفونت کم یا خونریزی باشد باید ابتدا درمان شده سپس اقدام به زیباسازی دندان‌ها کرد. برخی از نکاتی که باید برای اصلاح طرح لبخند در نظر گرفته شود عبارت است از:

 • نسبت طول و عرض دندان شما با طراحی لبخند رابطه بسیار مستقیمی دارد. در زیباسازی دندان و طراحی لبخند باید نسبت طلایی طول و عرض دندان در نظر گرفته شده و همه محدودیت‌هایی که وجود دارد بررسی شود.
 • برای طراحی لبخند باید هماهنگی خطوط لثه را نظر گرفت. هم راستا بودن خطوط لثه میتواند لبخندی بسیار زیبا و جذاب برای شما به ارمغان بیاورد. زیرا  قرمزی لثه کمی بیش از حد معمول مشخص میشود و در صورتی که باهم قرینه نباشد زیبایی لبخند شما خدشه دار میشود.
 • در صورتی که دندان شما دچار پوسیدگی باشد و شما پیش از انجام آن را بررسی نکرده باشید قطعامشکل ساز خواهد شد.
 • در صورتی که نیاز به ارتودنسی دندان دارید ابتدا باید ارتودنسی را در اولیت قرار داده سپس اقدام به طراحی لبخند کنید.

حتما بخوانید: بازسازي لبخند توسط ايمپلنت هاي دنداني در ناحيه خط لبخند

بنا بر دلایل مختلف ممکن است دندان های شما دچار آسیب هایی شود و باید به نوعی آن را برطرف ساخت. تفاوت لمینیت سرامیکی و کامپوزیت ونیر با روکش دندان به شما کمک می کند تا آگاهی بیشتری نسبت به تغییر فرم دندان های خود داشته باشید.

در نظر داشته باشید که گاهی ایجاد تغییر در ظاهر و فرم دندان ها صرفا برای زیبایی است و در دسته خدمات زیبایی دندان قرار می‌گیرند و بیماری دلیل استفاده از آن نیست. استفاده از روکش های دندانی و همچنین لمینیت های سرامیکی و کامپوزیت ونیر ها به شما کمک خواهد کرد تا دندان های سفید و یکدست داشته باشید.

در اختیار داشتن دندان های زیبا و یکدست به شما کمک خواهد کرد تا اعتماد به نفس بیش تری داشته باشید و تعاملات اجتماعی برای شما ساده تر خواهد بود. در این گفتار تلاش خواهیم کرد تا تفاوت لمینیت سرامیکی و کامپوزیت ونیر را با روکش دندان مورد بررسی قرار دهیم تا آگاهی کامل در این رابطه را بدست آورید. دقت داشته باشید که هر یک از این درمان های دندانپزشکی دارای مزایایی است که باید از آن ها به خوبی آگاهی داشته باشید.

روش های اصلاح طرح لبخند

 • لمینیت های سرامیکی
 • کامپوزیت ونیر
 • روکش های دندان

1-لمینیت های سرامیکی

طراحي لبخند توسط روکش دندان

لیمنیت های سرامیکی یک لایه بسیار نازک هستند که با توجه به رنگ دندان بیمار و یا خواسته بیمار طراحی و ساخته می شوند. این لایه ها به قسمت جلویی دندان متصل می شوند و باعث می شوند که رنگ دندان ها، ظاهر و اندازه آن ها تغییر پیدا کند. شما می تواند طول دندان های خود را به کمک لمینیت های سرامیکی تغییر دهید. زمانی که از لمینیت های سرامیکی استفاده می کنید، دندانپزشک شما کمترین حجم از تهاجم را در روش درمانی خود مورد استفاده قرار می دهد در نتیجه برای شروع کار تنها نیاز به یک آماده سازی سطحی است. در نظر داشته باشید که تجربه دندانپزشک شما در موفقیت درمان لمینیت دندانی شما بسیار حائز اهمیت است. در رابطه با استفاده از لمینیت های دندانی اجازه دهید تا دندانپزشک شما تصمیم نهایی را اتخاذ کند چراکه ممکن است دندان های شما بنا بر دلایل مختلف آماده استفاده از این روش نباشد.

شکل ظاهری لمینیت های سرامیکی همان چیزی است که شما می خواهید و این یک انتخاب کورکورانه نخواهد بود. درواقع با کمک لمینیت دیجیتال دندان، دندانپزشکان حرفه ای با استفاده از سیستم های کامپیوتری می توانند طرح لبخند شما را به صورت دیجیتالی ایجاد کنند.

در این حالت شما این فرصت را خواهید داشت که در رابطه با رنگ و شکل ظاهری لمینیت های سرامیکی خود نظر دهید تا بتوانید آن ها را در نهایت مطابق با سلیقه شخصی خود در اختیار داشته باشید.

این روش می‌توانند به سادگی عیوب مختلف دندان‌ها را پوشش دهند و لبخندی زیبا را به افراد بدهند. از طرفی  لمینیت‌ها عموماً طبیعی بوده و در برابر تغییر رنگ و آسیب‌های مختلف مقاومت بالایی دارند و به همین جهت گزینه‌ای مناسب برای زیبایی هستند.

مازاد بر این لمینیت‌ها می‌توانند دندان‌هایی که کج شده یا زاویه‌شان تغییر کرده باشد را هم اصلاح نماید. در این حالت دندانپزشک با ساخت یک لمینیت متناسب با زاویه اصلی می‌تواند این موضوع را بر طرف نماید. رفع مشکل ساییدگی دندان، بدرنگی دندان، پریدگی لبه، آسیب دیدگی و… از دیگر مواردی است که می‌توان به وسیله لمینیت آن را بر طرف کرد.

در این حالت دندان پزشک مشکل دندان شما را بررسی کرده و بر اساس شکل ساختاری دندان‌های شما، لمینیت ویژه برای آن‌ها آماده می‌کند. با قرار دادن  لمینیت ها، شکل ساختاری دندان‌ها مرتب می‌شود. این موضوع سبب شده تا میزان تقاضای زیادی برای لمینیت سرامیکی بوجود بیاید.

رفع مشکل ظاهری دندان‌های کوتاه از مهم‌ترین مواردی است که به وسیله لمینیت سرامیکی بر طرف می‌شود. لمینیت‌ها می‌توانند اندازه‌های طبیعی را به دندان‌ها بدهند و ساختار دندان‌هایی که کوتاه‌تر یا نامناسب هستند را اصلاح نمایند. این فاکتور کمک می‌کند تا عدم توازن اندازه در بین دندان‌های شما از بین برود.

حتما بخوانید: لمینیت های سرامیکی جهت اصلاح خط لبخند

2-کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیرها عملکردی مشابه با لمینیت های دندانی دارند اما تفاوت هایی نیز در کیفیت آن ها وجود دارد. کامپوزیت های دندانی می توانند بسیاری از نواقص دندان از جمله شکستگی، ترک ها سطحی، فاصله میان دندان ها و همچنین اصلاح رنگ دندان را بپوشاند. در صورتی که مشکلات دندان شما سطحی است و می خواهید ظاهر دندان های خود را تغییر دهید بهتر است از کامپوزیت های دندانی استفاده کنید و به راحتی ظاهر دندان های خود را تغییر دهید.

هزینه کامپوزیت های دندانی نسبت به لمینیت کمتر است اما از طرفی مقاومت کمتری نیز نسبت به آن ها دارد در نتیجه شما باید در بازه های زمانی کوتاه تری آن ها را تغییر دهید یا اصلاحات لازم را در آن ها ایجاد کنید. البته در صورتی که بتوانید به خوبی بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید، قادر خواهید بود تا برای مدتی طولانی تر از آن ها بهره ببرید.

دو بار مسواک زدن در روز و همچنین استفاده از نخ دندان می تواند به شما کمک کند تا بتوانید عملکرد کامپوزیت ونیر های خود را بهبود ببخشید.

یکی از مزیت های استفاده از کامپوزیت ونیر این است که مینای دندان آسیب جدی نمی بیند و لایه نازکی از رزین به صورت مسقیم بر روی دندان قرار می گیرد تا مشکلات دندان را بر طرف سازد. این ماده به راحتی می تواند ظاهری زیبا تر و بهتر به دندان های شما ببخشد.

درمان به کمک این روش به تعداد دندان هایی که فرد می خواهد اصلاح کند بستگی دارد. در این روش درمانی نیازی به تراشیدن دندان ها وجود ندارد و به همین دلیل است که در اولین مراحل درمان و پس از اولین جلسه می توان تحولات اولیه را مشاهده کرد.

یک ونیر کامپوزیت خوب چه ویژگی‌ هایی دارد؟

برای بررسی مناسب بودن یک برند خوب کامپوزیت باید به برخی از ویژگی‌ های اساسی آن توجه کنیم برای مثال:

 • تناژ رنگی کامپوزیت
 • درجه درخشش و بازتاب نور آن
 • درجه اشباع رنگدانه‌ های موجود در آن یا به اصطلاح شدت رنگ آن
 • میزان تطابق آن با مینای دندان
 • استحکام کامپوزیت از موارد تعیین کننده در باکیفیت بودن یک کامپوزیت می باشد.
 • یک کامپوزیت ونیر مناسب علاوه بر استحکام و دوام کافی باید ثبات رنگی داشته باشد و در برابر لکه شدن مقاومت کند. همچنین این پوشش رزینی باید درجه شفافیت و درخششی طبیعی داشته باشد تا قابل تشخیص از دندان‌ های طبیعی نباشد.

تفاوت ونیر کامپوزیت با لمینیت سرامیکی

 • ونیر کامپوزیت ها در داخل مطب و توسط متخصص دندانپزشک زیبایی، قابل ساخته شدن‌ هستند، اما لمینیت ها پس‌ از پروسه قالب گیری و فرستادن قالب ها‌ به لابراتوار، ساخته می شوند که‌ هم از نظر طول مدت زمان ساخت و هم حین استفاده‌ با یکدیگر متفاوتند. اگر بنا به‌ دلایلی ونیرها دچار آسیب دیدگی‌ شدند، می توان ونیر کامپوزیت را اصلاح و ترمیم نمود، اما لمینیت سرامیکی لازم است‌ تا تعویض ‌گردد.
 • عموما ونیر کامپوزیت هزینه کمتری نسبت به لمینیت سرامیکی دارد.
 • برای انجام ونیر کامپوزیت، دندانپزشک نیازی‌ به تراش دندان ندارد و آسیبی‌ به سطح دندان ها وارد نمی شود. در حالی‌ که‌ برای انجام لمینیت سرامیکی ، لازم‌ است تا دندان ها در حد میلی متر تراش داده‌ شوند.

مواردی که توصیه نمی شود ونیر کامپوزیت کنید:

برای‌ بهره گیری از مزایای درمان ونیر کامپوزیت لازم‌ است تا دندان های‌ فرد توسط متخصص دندانپزشک به‌ درستی ارزیابی و بررسی شوند. و پیش‌ از استفاده از انواع ونیر کامپوزیت، موانع موجود حذف گردند. موارد زیر برای‌ استفاده از درمان ونیر کامپوزیت مناسب نیستند:

 • دندان های ناسالم:

لازم‌ است دندان های‌ ناسالم و دچار پوسیدگی قبل‌ از استفاده از ونیرکامپوزیت به ‌طور کامل درمان گردند.

 • عادات بد:

کسانی‌ که عادات اشتباهی چون فشار دادن دندان ها یا دندان قروچه دارند، توصیه نمی شود که از ونیر کامپوزیت استفاده‌ کنند.

 • بهم ریختگی بسیار زیاد دندان:

برای‌ کسانی‌ که دچار به‌ هم ریختگی دندان ها به میزان زیاد و حتی با مسئله ‌ی روی‌ هم رفتن دندان ها به حد غیر قابل چشم ‌پوشی مواجهند، انجام ونیر کامپوزیت اثرات ویژه‌ ای نخواهد داشت و بهتر است این‌ اشخاص برای‌ داشتن دندان های‌ مرتب و لبخند زیبا ابتدا از درمان ارتودنسی استفاده نمایند.

3-روکش های دندانی

طراحي لبخند توسط لمینیت

روکش های دندانی معمولا مانند یک کلاهک برای دندان های آسیب دیده هستند که ممکن است از مواد مختلفی مانند فلزات یا پرسلن ساخته شده باشند. روکش دندان  تمام سرامیک جایگزین مناسبی برای روکش های بیس فلز در دندانپزشکی زیبایی هستند که بسیاری از مشکلات متداول روکش‌های‌ پیشین را کاهش داده است. روکش های تمام سرامیک تمام نقص و عیب دندان‌ها را می‌پوشاند. همچنین امکان انتخاب رنگ روکش متناسب با رنگ طبیعی دندان و چهره شما وجود دارد. روکش‌های دندان علاوه بر زیبایی از مقاومت خوبی نیز برخوردار هستند.

زمانی که می خواهید یک روکش دندانی را برای استفاده انتخاب کنید دندانپزشک شما فاکتور های مختلفی را مد نظر قرار می دهد که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • محل دندان شما
 • چه مقدار از دندان شما هنگام لبخند زدن دیده می شود
 • شرایط بافت لثه شما
 • عملکرد دندانی که به روکش نیاز دارد
 • رنگ دندان های اطراف

زمانی که دندان شما پوسیده، ترک خورده یا بسیار ضعیف شده باشد بنابه نظر دندانپزشک می توانید از روکش های دندانی استفاده کنید. زمانی که دندان خود را عصب کشی می کنید نیز توصیه می شود که از روکش های دندانی استفاده کنید چرا که دندان های شما بسیار شکننده تر از گذشه می شوند و نیاز به محافظت دارند.

تفاوت لمینیت سرامیکی، کامپوزیت ونیر و روکش دندان

به طور کلی زمانی که دندان های شما آسیب می بیند، راه های زیادی وجود دارد که بتوانید این مشکل را پوشش دهید. استفاده از لمینیت های سرامیکی، کامپوزیت ونیر یا روکش های دندانی از جمله راهکارهایی هستند که می توانند به رفع مشکلات شما کمک کند.

تفاوت عمده ای که میان این سه وجود دارد آن است که لمینیت سرامیکی و کامپوزیت ونیر ها می توانند مشکلات سطحی دندان های شما را بر طرف کنند و این در حالی است که روکش های دندان می توانند حجم بسیار زیادی از دندان های آسیب دیده را پوشش دهند.

معمولا روکش های دندانی پس از رفع مشکلات پوسیدگی دندان یا عصب کشی مورد استفاده قرار می گیرند تا بتوانند در یک دست سازی دندان های شما بسیار موثر باشند. دانستن تفاوت این موارد باعث می شود تا انتخاب بهتری داشته باشید. در صورتی که تمایل به استفاده از هریک از روش های درمانی فوق دارید، حتما از یک دندانپزشک حرفه ای کمک بخواهید چراکه تجربه یک دندانپزشک در موفقیت شما نقش ویژه خواهد داشت.

تفاوت لمینیت و کامپوزیت دندان

 • لمینیت سرامیکی از نظر رنگ و استحکام، ماندگاری بیشتری نسبت به کامپوزیت دارد.
 • برای لمینیت سرامیکی لازم است حدود نیم میلیمتر از دندان تراشیده می شود. در کامپوزیت دندان این اتفاق نمی افتد.
 • لمینیت سرامیکی در لابراتوار ساخته می شود. و پس از امتحان در دهان از لحاظ فرم و نشست به لابراتوار جهت گلیز (لعاب) ارسال می شود. و در مرحله بعدی با سمان (چسب) مخصوص چسبانده می شود. ولی ونیر کامپوزیت معمولا نیاز به تراشیده شدن دندان ندارد.
 • قیمت کامپوزیت نسبت به لمینیت کمتر است.
 • میانگین عمر لمینیت سرامیکی بیشتر از کامپوزیت دندان است.

سوالات متداول

مواد سفید کننده دندان چطور عمل می ‌کنند؟

ژل‌ های سفید کننده در بلیچینگ دندان حاوی هیدروژن پراکسید و یا ماده‌ ای به نام کارباماید پراکسید بوده و غلظتی بین 10 تا 40 درصد دارند. هیدروژن پراکسید یک ماده اکسید کننده است که بر روی دندان پخش می ‌شود و باعث ایجاد رادیکال‌ های آزاد ناپایدار می‌ گردد. این رادیکال‌ ها به مولکول‌ های رنگیِ آلی (که در فضای بین نمک‌ های غیر آلی مینای دندان وجود دارند) حمله می‌ کنند. این حمله اتصال بین مولکول های رنگی را نشانه می ‌رود و آن‌ ها را به رنگدانه ‌های ضعیف و کوچک ‌تر تقسیم می کند. از طرفی این مولکول‌ های کوچک ‌تر طیف جذبی متفاوتی دارند، و به این صورت است که سفید شدن دندان آغاز می ‌شود.

آیا بلیچینگ به مینای دندان آسیب می ‌زند؟

مواد بلیچینگ دندان خودشان به تنهایی بدون ضرر بوده و به دندان‌ ها آسیب نمی ‌رسانند، چون مواد شیمیایی موجود در آن‌ ها، هیچ تاثیری روی ساختار معدنی دندان ‌های ما ندارند. این مواد تنها به مولکول‌ های آلی رنگی که باعث تغییر رنگ دندان‌ ها شده‌ اند حمله می‌ کنند. با این حال، برخی از برند ها برای افزایش طول عمر عامل سفید کننده موجود در ژل‌ ها، اقدام به کاهش سطح PH آن می ‌کنند. این اقدام هرچند که دوام و ماندگاری ژل‌ ها را بیشتر می ‌کند، اما تاثیر منفی بر روی مینای دندان می‌ گذارد. اعمال ژل‌ هایی که سطح ph پایینی دارند، مستقیماً بر روی ضخامت و سختی مینا تاثیر گذاشته و باعث تحلیل آن می‌ شود.

راه حل رفع زردی کامپوزیت دندان چیست؟

برخی افراد تصور می کنند رفع زردی کامپوزیت دندان با بلیچینگ امکان پذیر است. اما در واقع چنین چیزی درست نیست. برای رفع زردی کامپوزیت‌ دندان باید آن‌ را پالیش کرد. این کار بهتر است به صورت دوره‌ ای انجام شود تا از زرد شدن کامپوزیت‌ ها در آینده جلوگیری شود. نکته مهم در این خصوص این است که حتی بهترین برند کامپوزیت نیز می ‌بایست به صورت دوره ‌ای پالیش شود. پالیش کردن کامپوزیت، سطح صاف و صیقلی ایجاد می ‌کند که باعث می شود جذب مواد رنگی در سطح کامپوزیت کمتر شده و رنگ پذیری آن کاهش پیدا کند. چناچه تغییر رنگی در سطح کاموزیت اتفاق افتاده باشد، جهت پالیش میبایست به متخصص دندانپزشک خود مراجعه کنید تا دندان پالیش شود.

نحوه پالیش کامپوزیت برای رفع زردی آن به چه شکل انجام می‌ شود؟

میزان پالیش دندان کامپوزیت شده بستگی به وسعت زردی و یا تغییر رنگ دارد. اگر میزان تغییر رنگ کم باشد و یا زمان زیادی از انجام درمان نگذشته باشد، از ابزارهای خاص (مولت و دیسک های بسیار نرم) برای پالیش سطح کامپوزیت استفاده می شود. اینکار بدون دستکاری در ساختمان و آناتومی دندان کامپوزیت شده انجام می شود و قرار نیست دوباره از کامپوزیت استفاده شود. با این حال زمانی که یک تغییر رنگ گسترده و خطی در کامپوزیت ایجاد شود یا در بخشی از کامپوزیت رنگ بشتری نفوذ کرده باشد. با روش بالا نمی توان تغییر رنگ را برگرداند. برای سفید کردن کامپوزیت دندان در این مورد، به سراغ تراش کامپوزیت می رویم و بعد از برداشتن آن مجددا اقدام به اعمال کامپوزیت در بخش تراش داده شده می کنیم.

 

دکتر مهناز ارشد

متخصص پروتزهای دندانی، ایمپلنت و زیبایی

متخصص درمان مشکلات مفصل فکی و آپنه خواب

استاد دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

 

 

نظر بدهید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *