طراحی لبخند توسط ونير كامپوزيتی، روكش و يا لمينيت سراميكی؟

اردیبهشت ۱۱, ۱۴۰۱ ۶:۴۷ ب٫ظ

اصلاح طرح لبخند چیست؟

لبخند زیبا و دلنشین، آرزوی همه است. لبخند به چهره انسان زیبایی می بخشد و اگر این لبخند زیبا باشد چهره فرد را دو چندان دلنشین می کند. بسیاری از مردم به دلیل وضعیت نامناسب دندان ها و لثه ها از خندیدن پرهیز می کنند. اما خوشبختانه در سال های اخیر متد ها و روش های جدیدی برای زیبایی بخشیدن به لبخند ابداع شده است که به آنها اصلاح طرح لبخند می گویند. برای اصلاح خنده و لبخند روش های درمانی و زیبایی زیادی وجود دارد که برای هر شخص متفاوت می باشد. در سال های اخیر برای مثال زدن لبخند زیبا، لبخند هالیوودی می گفتند. اگر دقت کرده باشید لبخند بازیگران و سلبریتی ها بسیار زیبا و دلنشین است. به همین دلیل مردم برای مثال زدن لبخند زیبا و دندان های مرتبط از اصطلاح لبخند هالیوودی استفاده می کنند. در اصلاح طرح لبخند تمامی معایب دندان ها و لثه ها برطرف می شود و لبخندی زیبا و منحصربفرد نمایان میشود.

ترمیم دندان های پوسیده قبل از لمینت

معرفی تکنیک اصلاح طرح لبخند

هر نوع درمانی که شما برای زیبایی دندان‌های خود انجام دهید به نوعی اصلاح لبخند است. درصد زیادی از زیبایی و جذابیت چهره به میمیک صورت مربوط میشود و بخشی دیگر به زیبایی دندان و لبخند شما برمیگردد.

 • برای طراحی و اصلاح طرح لبخند باید به دندانپزشکی زیبایی مراجعه کنید تا ابتدا دندان‌های شما را از نظر سلامت بررسی کنند سپس اقدام به آغاز فرآیند زیبایی دندان کنند.

معمولا در جلسه‌ای که برای معاینه به متخصص مراجعه می کنید آناتومی فک، دندان و لثه شما بررسی شده و مشکلاتی که وجود دارد رفع میشود. از مهم ترین درمان‌هایی که در اولویت وجود دارد درمان لثه است زیرا در صورتی که دارای عفونت کم یا خونریزی باشد باید ابتدا درمان شده سپس اقدام به زیباسازی دندان‌ها کرد. برخی از نکاتی که باید برای اصلاح طرح لبخند در نظر گرفته شود عبارت است از:

 • نسبت طول و عرض دندان شما با طراحی لبخند رابطه بسیار مستقیمی دارد. در زیباسازی دندان و طراحی لبخند باید نسبت طلایی طول و عرض دندان در نظر گرفته شده و همه محدودیت‌هایی که وجود دارد بررسی شود.
 • برای طراحی لبخند باید هماهنگی خطوط لثه را نظر گرفت. هم راستا بودن خطوط لثه میتواند لبخندی بسیار زیبا و جذاب برای شما به ارمغان بیاورد. زیرا  قرمزی لثه کمی بیش از حد معمول مشخص میشود و در صورتی که باهم قرینه نباشد زیبایی لبخند شما خدشه دار میشود.
 • در صورتی که دندان شما دچار پوسیدگی باشد و شما پیش از انجام آن را بررسی نکرده باشید قطعامشکل ساز خواهد شد.
 • در صورتی که نیاز به ارتودنسی دندان دارید ابتدا باید ارتودنسی را در اولیت قرار داده سپس اقدام به طراحی لبخند کنید.

 

بنا بر دلایل مختلف ممکن است دندان های شما دچار آسیب هایی شود و باید به نوعی آن را برطرف ساخت. تفاوت لمینیت سرامیکی و کامپوزیت ونیر با روکش دندان به شما کمک می کند تا آگاهی بیشتری نسبت به تغییر فرم دندان های خود داشته باشید.

در نظر داشته باشید که گاهی ایجاد تغییر در ظاهر و فرم دندان ها صرفا برای زیبایی است و در دسته خدمات زیبایی دندان قرار می‌گیرند و بیماری دلیل استفاده از آن نیست. استفاده از روکش های دندانی و همچنین لمینیت های سرامیکی و کامپوزیت ونیر ها به شما کمک خواهد کرد تا دندان های سفید و یکدست داشته باشید.

در اختیار داشتن دندان های زیبا و یکدست به شما کمک خواهد کرد تا اعتماد به نفس بیش تری داشته باشید و تعاملات اجتماعی برای شما ساده تر خواهد بود. در این گفتار تلاش خواهیم کرد تا تفاوت لمینیت سرامیکی و کامپوزیت ونیر را با روکش دندان مورد بررسی قرار دهیم تا آگاهی کامل در این رابطه را بدست آورید. دقت داشته باشید که هر یک از این درمان های دندانپزشکی دارای مزایایی است که باید از آن ها به خوبی آگاهی داشته باشید.

روش های اصلاح طرح لبخند

 • لمینیت های سرامیکی
 • کامپوزیت ونیر
 • روکش های دندان

لمینیت های سرامیکی

لیمنیت های سرامیکی یک لایه بسیار نازک هستند که با توجه به رنگ دندان بیمار و یا خواسته بیمار طراحی و ساخته می شوند. این لایه ها به قسمت جلویی دندان متصل می شوند و باعث می شوند که رنگ دندان ها، ظاهر و اندازه آن ها تغییر پیدا کند. شما می تواند طول دندان های خود را به کمک لمینیت های سرامیکی تغییر دهید. زمانی که از لمینیت های سرامیکی استفاده می کنید، دندانپزشک شما کمترین حجم از تهاجم را در روش درمانی خود مورد استفاده قرار می دهد در نتیجه برای شروع کار تنها نیاز به یک آماده سازی سطحی است. در نظر داشته باشید که تجربه دندانپزشک شما در موفقیت درمان لمینیت دندانی شما بسیار حائز اهمیت است. در رابطه با استفاده از لمینیت های دندانی اجازه دهید تا دندانپزشک شما تصمیم نهایی را اتخاذ کند چراکه ممکن است دندان های شما بنا بر دلایل مختلف آماده استفاده از این روش نباشد.

شکل ظاهری لمینیت های سرامیکی همان چیزی است که شما می خواهید و این یک انتخاب کورکورانه نخواهد بود. درواقع با کمک لمینیت دیجیتال دندان، دندانپزشکان حرفه ای با استفاده از سیستم های کامپیوتری می توانند طرح لبخند شما را به صورت دیجیتالی ایجاد کنند.

در این حالت شما این فرصت را خواهید داشت که در رابطه با رنگ و شکل ظاهری لمینیت های سرامیکی خود نظر دهید تا بتوانید آن ها را در نهایت مطابق با سلیقه شخصی خود در اختیار داشته باشید.

این روش می‌توانند به سادگی عیوب مختلف دندان‌ها را پوشش دهند و لبخندی زیبا را به افراد بدهند. از طرفی  لمینیت‌ها عموماً طبیعی بوده و در برابر تغییر رنگ و آسیب‌های مختلف مقاومت بالایی دارند و به همین جهت گزینه‌ای مناسب برای زیبایی هستند.

مازاد بر این لمینیت‌ها می‌توانند دندان‌هایی که کج شده یا زاویه‌شان تغییر کرده باشد را هم اصلاح نماید. در این حالت دندانپزشک با ساخت یک لمینیت متناسب با زاویه اصلی می‌تواند این موضوع را بر طرف نماید. رفع مشکل ساییدگی دندان، بدرنگی دندان، پریدگی لبه، آسیب دیدگی و… از دیگر مواردی است که می‌توان به وسیله لمینیت آن را بر طرف کرد.

در این حالت دندان پزشک مشکل دندان شما را بررسی کرده و بر اساس شکل ساختاری دندان‌های شما، لمینیت ویژه برای آن‌ها آماده می‌کند. با قرار دادن  لمینیت ها، شکل ساختاری دندان‌ها مرتب می‌شود. این موضوع سبب شده تا میزان تقاضای زیادی برای لمینیت سرامیکی بوجود بیاید.

رفع مشکل ظاهری دندان‌های کوتاه از مهم‌ترین مواردی است که به وسیله لمینیت سرامیکی بر طرف می‌شود. لمینیت‌ها می‌توانند اندازه‌های طبیعی را به دندان‌ها بدهند و ساختار دندان‌هایی که کوتاه‌تر یا نامناسب هستند را اصلاح نمایند. این فاکتور کمک می‌کند تا عدم توازن اندازه در بین دندان‌های شما از بین برود.

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر ها عملکردی مشابه با لمینیت های دندانی دارند اما تفاوت هایی نیز در کیفیت آن ها وجود دارد. کامپوزیت های دندانی می توانند بسیاری از نواقص دندان از جمله شکستگی، ترک ها سطحی، فاصله میان دندان ها و همچنین اصلاح رنگ دندان را بپوشاند. در صورتی که مشکلات دندان شما سطحی است و می خواهید ظاهر دندان های خود را تغییر دهید بهتر است از کامپوزیت های دندانی استفاده کنید و به راحتی ظاهر دندان های خود را تغییر دهید.

هزینه کامپوزیت های دندانی نسبت به لمینیت کمتر است اما از طرفی مقاومت کمتری نیز نسبت به آن ها دارد در نتیجه شما باید در بازه های زمانی کوتاه تری آن ها را تغییر دهید یا اصلاحات لازم را در آن ها ایجاد کنید. البته در صورتی که بتوانید به خوبی بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید، قادر خواهید بود تا برای مدتی طولانی تر از آن ها بهره ببرید.

دو بار مسواک زدن در روز و همچنین استفاده از نخ دندان می تواند به شما کمک کند تا بتوانید عملکرد کامپوزیت ونیر های خود را بهبود ببخشید.

یکی از مزیت های استفاده از کامپوزیت ونیر این است که مینای دندان آسیب جدی نمی بیند و لایه نازکی از رزین به صورت مسقیم بر روی دندان قرار می گیرد تا مشکلات دندان را بر طرف سازد. این ماده به راحتی می تواند ظاهری زیباتر و بهتر به دندان های شما ببخشد.

درمان به کمک این روش به تعداد دندان هایی که فرد می خواهد اصلاح کند بستگی دارد. در این روش درمانی نیازی به تراشیدن دندان ها وجود ندارد و به همین دلیل است که در اولین مراحل درمان و پس از اولین جلسه می توان تحولات اولیه را مشاهده کرد.

 

روکش های دندانی

روکش های دندانی معمولا مانند یک کلاهک برای دندان های آسیب دیده هستند که ممکن است از مواد مختلفی مانند فلزات یا پرسلن ساخته شده باشند. روکش دندان  تمام سرامیک جایگزین مناسبی برای روکش های بیس فلز در دندانپزشکی زیبایی هستند که بسیاری از مشکلات متداول روکش‌های‌ پیشین را کاهش داده است. روکش های تمام سرامیک تمام نقص و عیب دندان‌ها را می‌پوشاند. همچنین امکان انتخاب رنگ روکش متناسب با رنگ طبیعی دندان و چهره شما وجود دارد. روکش‌های دندان علاوه بر زیبایی از مقاومت خوبی نیز برخوردار هستند.

زمانی که می خواهید یک روکش دندانی را برای استفاده انتخاب کنید دندانپزشک شما فاکتورهای مختلفی را مد نظر قرار می دهد که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • محل دندان شما
 • چه مقدار از دندان شما هنگام لبخند زدن دیده می شود.
 • شرایط بافت لثه شما
 • عملکرد دندانی که به روکش نیاز دارد.
 • رنگ دندان های اطراف

زمانی که دندان شما پوسیده، ترک خورده یا بسیار ضعیف شده باشد بنابه نظر دندانپزشک می توانید از روکش های دندانی استفاده کنید. زمانی که دندان خود را عصب کشی می کنید نیز توصیه می شود که از روکش های دندانی استفاده کنید چرا که دندان های شما بسیار شکننده تر از گذشته می شوند و نیاز به محافظت دارند.

تفاوت لمینیت سرامیکی، کامپوزیت ونیر و روکش دندان

به طور کلی زمانی که دندان های شما آسیب می بیند، راه های زیادی وجود دارد که بتوانید این مشکل را پوشش دهید. استفاده از لمینیت های سرامیکی، کامپوزیت ونیر یا روکش های دندانی از جمله راهکارهایی هستند که می توانند به رفع مشکلات شما کمک کند.

تفاوت عمده ای که میان این سه وجود دارد آن است که لمینیت سرامیکی و کامپوزیت ونیر ها می توانند مشکلات سطحی دندان های شما را بر طرف کنند و این در حالی است که روکش های دندان می توانند حجم بسیار زیادی از دندان های آسیب دیده را پوشش دهند.

معمولا روکش های دندانی پس از رفع مشکلات پوسیدگی دندان یا عصب کشی مورد استفاده قرار می گیرند تا بتوانند در یک دست سازی دندان های شما بسیار موثر باشند. دانستن تفاوت این موارد باعث می شود تا انتخاب بهتری داشته باشید. در صورتی که تمایل به استفاده از هریک از روش های درمانی فوق دارید، حتما از یک دندانپزشک حرفه ای کمک بخواهید چراکه تجربه یک دندانپزشک در موفقیت شما نقش ویژه خواهد داشت.

 

مطالب زیر را بخوانید:

چه زمانی روکش و چه زمانی لمینت؟

عمر لمینت دندان چقدر است؟

روش هاي درماني زيبايي در افراد با نمايش لثه زياد

 

 

دکتر مهناز ارشد

متخصص پروتزهای دندانی، ایمپلنت و زیبایی

متخصص درمان مشکلات مفصل فکی و آپنه خواب

استاد دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

 

 

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.