لیفت لثه!!! آیا امکان پذیر است؟

مرداد ۳۰, ۱۴۰۱ ۱۰:۰۲ ق٫ظ

وضعیت لثه در هر کسی متفاوت است، برخی لثه شان بلند است و برخی دیگر لثه های کوتاهی دارند و برخی ارتفاع لثه شان در حد متوسط است. همچنین در بسیاری از افراد خط لثه ناهم تراز و بالا و پایین است که بر زیبایی لبخند تاثیر می گذارد.

اگر احساس می کنید لثه تان باعث شده زیبایی لبخندتان کاهش یابد، نگران نباشید. روشهایی برای اصلاح آن وجود دارد به نام لیفت لثه که به کانتورینگ لثه، جنجیوال پلاستی و جنجیوِکتومی نیز شناخته می شود (اگر چه در واقع جنجیوال پلاستی و جنجیوکتومی با هم تفاوت جزئی دارند). هدف از این نوع جراحی لثه، معمولا تغییر شکل و زیبایی لثه و گاهی درمان لثه است.

لیفت لثه با لیزر

لیفت یا کانتورینگ لثه (Gum contouring) نوعی جراحی لثه است که در آن خط لثه تغییر شکل داده شده و اصلاح می شود.

در این فرآیند، بافت اضافی لثه برداشته می شود. اگر لثه از اطراف دندان پسروی کرده باشد باید بافت بازسازی و ترمیم بشود.

در بسیاری از موارد این درمان زیبایی و در نتیجه انتخابی محسوب می شود یعنی از نظر پزشکی ضرورتی ندارد. بلکه هدف از آن زیبایی دندانها و لبخند است.

اما گاهی اوقات نیز دندانپزشک  متخصص این کار را به دلایل پزشکی توصیه می کند.

 

*شاید اسم جراحی برای لیفت لثه سنگین باشد؛ چون لیفت لثه یک جراحی جزئی محسوب می‌شود که به صورت سرپایی و با بی‌حسی موضعی انجام می‌گردد. از آنجا که در این جراحی بخشی از بافت لثه برداشته می شود، طبعاً مانند هر زخم دیگری در بدن تا مدتی احساس درد خواهید داشت که البته با مصرف داروی مُسکن کاملا قابل کنترل است.

بیشتر بخوانید: پاسخ به سوالات متداول کاربران

انواع جراحی زیبایی لثه

 

اصلاح لبخند لثه‌ای یا خط لثه نامتقارن

اصلاح لبخند لثه‌ای

معمولاً کوتاه دیده شدن دندان‌ها هنگام لبخند زدن، به دلیل وجود بافت اضافی لثه است و نه شکل نامناسب دندان‌ها. در صورتی که دندان‌ها خیلی کوتاه به نظر بیایند یا لثه بیش از حد معمول بعضی از دندان‌ها را بپوشاند در حالی که بعضی دیگر از دندان‌ها طول طبیعی دارند، افزایش طول تاج دندان می‌تواند راه حل مناسبی برای بازگردندان زیبایی لبخند باشد. در این روش، برای در معرض قرار گرفتن مقدار بیشتری از دندان‌ها، بافت اضافی لثه برداشته می‌شود. سپس برای داشتن لبخندی جدید و زیبا، خط لثه فرم داده می‌شود.

اصلاح دندان‌های بلند یا ریشه‌های در معرض دید

گاهی تحلیل لثه موجب قرار گرفتن ریشه دندان‌ها در معرض دید می‌شود که این امر منجر به بلند به نظر رسیدن دندان‌ها و ایجاد ظاهری مسن‌تر می‌شود. تحلیل لثه می‌تواند در نتیجه عوامل مختلفی مثل بیماری‌های پریودنتال ایجاد گردد.

جراحی پیوند لثه و دیگر روش‌های پوشش‌دهی ریشه، برای پوشاندن ریشه‌های در معرض دید، باعث کاهش میزان تحلیل لثه در آینده و حفاظت از ریشه‌های حساس در برابر پوسیدگی انجام می‌شوند.

 اصلاح فرورفتگی (Indentation) لثه و استخوان فک

از دست دادن دندان می‌تواند موجب ایجاد فرورفتگی در لثه و استخوان فک، در جایی که قبلاً دندان وجود داشته شود. این عارضه به این دلیل که استخوان فک دیگر دندانی را نگه نمی‌دارد، اتفاق می‌افتد. فرورفتگی ایجاد شده نه تنها ظاهری غیر طبیعی دارد بلکه موجب بلندتر به نظر رسیدن دندان ایمپلنت شده نسبت به دندان‌های مجاور می‌شود. تقویت ریج می‌تواند این فرورفتگی‌ها را پر کرده و ظاهری طبیعی برای لثه و فک ایجاد کند. پس از آن، ایمپلنت دندان می‌تواند با ظاهری طبیعی ساخته شود و جایگزین دندان از دست رفته گردد.

 لیفت لثه با لیزر

استفاده از لیزر دندانپزشکی، علاوه بر اینکه، مناسب­ترین روش برای درمان لبخند لثه­ ای است. به منظور کاهش زمان بهبودی مورد نیاز و ایجاد ناراحتی کمتر در مقایسه با سایر تکنیک­های درمانی محبوبیت یافته است. لیزر دندانپزشکی قادر است رگ­های خونی را که در طی عمل آسیب دیده ­اند، مسدود کند و موجب کاهش تورم و خونریزی در طی درمان و بعد از عمل ­شود. با استفاده از لیزر دندانپزشکی، متخصص دندانپزشک شما قادر به تغییر شکل لثه، افزایش طول دندان و برداشتن هرگونه بافت اضافی لثه خواهد بود. لیزر دندانپزشکی یک ابزار دستی با نوک بسیار کوچک و ریز، شبیه نوک قلم است. این نوک ظریف و کوچک به دندانپزشک کمک می کند تا به طور دقیق بافت لثه را از میان ببرد بدون اینکه به نواحی اطراف آن آسیبی وارد آید. در واقع دقت کار در لیزر نتایج بسیار مطلوبی را در پی دارد. این دستگاه برای درمان خطوط ناهموار لثه عالی بوده و لبخندی متقارن را برای بیمار به ارمغان می آورد.

لیفت لثه با لیزر همانند روش سنتی این عمل برای تغییرفرم خط لثه به کار می رود با این تفاوت که به جای استفاده از اسکالپ دستی از لیزر استفاده می شود.

لیفت لثه با لیزر

 

مزایای لیفت لثه با لیزر

 • لیفت لثه با استفاده از لیزر یک روش غیر تهاجمی و تقریبا بدون درد است.

 

 • انجام این درمان معمولا کمتر از یک ساعت طول می کشد.

 

 • زمان بهبودی آن نیز از سایر روش های درمانی برای لیفت لثه سریع تر است.

 

 • با استفاده از لیزر، دندانپزشک می تواند برش های دقیقی روی لثه ایجاد کند و خط لثه را فقط تاجایی که مورد نیاز است، برش بدهد. به این ترتیب، عوارض جانبی بعد از لیفت لثه با لیزر به حداقل می رسد و بیمار می تواند بلافاصله پس از اتمام جلسه درمانی به کارهای روزمره خود برسد.

 

 • در پروسه لیفت لثه با لیزر نیازی به بخیه نبوده و هیچگونه زخمی روی لثه های بیمار به جای نمی ماند. از این رو دوره بهبودی آن بسیار کمتر از جراحی سنتی است.

 

 • لیفت لثه با لیزر در مقایسه با روش سنتی، تقریبا بدون خونریزی است. در این روش با استفاده از لیزر همزمان با برش لثه، بافت ها نیز سوزانده می شوند تا خونریزی به حداقل برسد.

 

 • از آنجایی که لیزر در لیفت لثه، اعصاب و بافت ها را می سوزاند، بیمار دردی را احساس نکرده و یا درد بسیار جزئی را تجربه خواهد نمود. اگر کسی می خواهد که در طول درمان احساس راحتی داشته باشد، دندانپزشک برای او از بی حسی موضعی استفاده خواهد نمود.

 

 • پروسه لیفت لثه با لیزر معمولا یک ساعت و یا کمتر است اما در روش سنتی، فرآیند درمان بیشتر طول می کشد. دقت بالای لیزر به دندانپزشک کمک می کند که فقط نواحی از لثه که به درمان نیاز دارند را با لیزر برش زده و بسوزاند. سرعت برش لیزر نسبت به چاقوی جراحی بسیار بیشتر است و درنتیجه مدت زمان این عمل نیز کمتر از روش سنتی است.

 

لیفت لثه قبل و بعد

اقدامات بیمار قبل از جراحی لیفت لثه

اقدامات بیمار قبل از جراحی لیفت لثه

جراحی لیفت لثه نوعی جراحی رایج و بسیار ساده و در عین حال مهم است که افراد زیادی نیاز به انجام آن دارند. انجام مراقبت ها و مواردی قبل از شروع این درمان می تواند موجب بهتر طی شدن روند درمانی و همچنین بهبودی راحت تر و سریع تر آن داشته باشد. از جمله این اقدامات عبارتند از:

 

مسواک زدن

یکی از اقداماتی که همواره باید قبل از مراجعه به مطب دندانپزشکی انجام شود، مسواک زدن می باشد. باید این را بدانید که هر چقدر که لثه های تمیزی داشته باشید، جراحی با دقت و کیفیت بسیار بهتری صورت خواهد گرفت.

استفاده از دهانشویه

یکی از بهترین و موثرترین روش هایی که می تواند به پاکسازی فضای دهان شما از ویروس ها و باکتری ها بپردازد، استفاده از دهانشویه است. دهانشویه های ضد عفونی کننده به خوبی مواد غذایی باقی مانده بین دندان ها و لثه شما را از بین برده و دهانتان قبل از جراحی به خوبی ضد عفونی می کنند.

عدم انجام ورزش ها و فعالیت های سنگین

تحرک و فعالیت های شدید روی تمامی قسمت های بدن شما تاثیرگذار می باشند. این موارد می توانند شامل فشار خون، ضربان قلب و … هستند. شما باید در زمان این جراحی عادی ترین شرایط بدنی خود را داشته باشید و کاملا ریلکس تحت درمان قرار بگیرید. بدین ترتیب بهتر است تا حدود دو روز قبل از جراحی لیفت لثه، استراحت کنید.

نخوردن غذاهای چسبنده

یکی دیگر از اقدامات موثر قبل از این درمان، خوردن غذا های مفید می باشد. غذایی مانند برنج، بلال، نوشیدنی های گازدار و … می توانند با چسبیدن به لثه روند درمان را تحت تاثیر قرار دهند. پس بسیار مفید است تا غذا هایی مانند سوپ و یا آش مصرف کنید و از نوشیدن مایعات بسیار سرد و یا بسیار داغ اجتناب نمایید. بعد از خوردن هر گونه مواد غذایی، مسواک و دهانشویه را فراموش نکنید.

سیگار نکشیدن

سیگار یکی از مواردی است که می تواند ضرر های بسیار جدی را به دندان ها و لثه های شما وارد کند. البته جالب است تا بدانید بسیاری از افرادی که تحت این جراحی قرار می گیرند، سابقه استعمال سیگار و یا دیگر دخانیات را داشته اند. تا چند روز قبل از جراحی سیگار، قلیان، الکل و تمامی موارد مشابه با آن ها را کنار بگذارید.

نوشیدن مایعات فراوان

مایعات نسبت به دیگر مواد غذایی تا میزان بسیار کمی روی دندان ها و لثه ها باقی می مانند. البته منظور ما نوشیدنی های گازدار و یا آب میوه های شیرین نیست. بهتر است تا میزان مناسبی آب بنوشید.

اهمیت اقدامات بیمار قبل از جراحی لیفت لثه

رعایت کردن تمامی موارد بیان شده می توانند سبب شوند تا روند درمانی راحت تر و با کیفیتی بسیار بالاتر برایتان انجام گیرد. در غیر این صورت شاید در حین درمان و یا بعد از آن عوارضی مانند عفونت، درد بیش از اندازه و یا حتی عدم موفقیت در درمان را مشاهده کنید.

مدت زمان بهبودی در لیفت لثه کوتاه است چرا که این عمل بسیار ساده است. به طور کلی چند روز تا چند هفته طول می کشد تا لثه ها کاملا بهبود یابند. بلافاصله پس از عمل ممکن است کمی درد و ناراحتی داشته باشید که تا چند روز طول می کشد. این درد و ناراحتی به راحتی با رعایت دستورالعمل مراقبتهای پس از عمل قابل کنترل است.

 

مراقبتهای بعد از جراحی لیفت لثه

پس از لیفت لثه توصیه هایی برای کاهش درد و اذیت لثه، بهداشت دهان و شدت تحرک به شما گفته می شود.

 

درد پس از لیفت لثه

توصیه می شود اگر درد دارید مسکن مصرف کنید. با این حال از مصرف مسکن هایی مانند آسپیرین که خون را رقیق کرده و احتمال افزایش خونریزی را به دنبال دارند پرهیز کنید.

 

تمیز نگه داشتن لثه

پس از لیفت، باید لثه مرتبا تمیز شود تا بدون اختلال بهبود یابد. دندانپزشک ممکن است برای این منظور توصیه کند محلول آب نمک مصرف کنید. یک قاشق چای خوری نمک را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید و از این محلول به صورت دهانشویه استفاده کنید تا دهانتان ضد عفونی شود.

بهداشت دهان پس از لیفت لثه

هر روز باید مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید تا لثه و دندانها تمیز بمانند. با این حال ممکن است لازم باشد با ملایمت بیشتری مسواک را روی لثه بکشید.

 

غذاهایی که نباید پس از لیفت لثه بخورید

از خوردن هر گونه غذایی که لثه را تحریک می کند باید خودداری کنید. غذاهای سفت و ترد ممکن است باعث حساسیت لثه شوند. چند روز اول پس از لیفت لثه، فقط غذاهای نرم مثل ماست، برنج، شیر برنج، سبزیجات نرم و از این قبیل خوراکیها بخورید تا لثه فرصت بهبودی داشته باشد و کمتر اذیت شوید.

 

فعالیت و تحرک پس از لیفت لثه

پس از هر جراحی باید از فعالیت شدید خودداری کنید و این امر در مورد لیفت لثه نیز صادق است. به خصوص چند روز اول پس از لیفت لثه، از فعالیتهایی مثل دویدن و ورزش باید خودداری کنید. تحرک شدید باعث افزایش گردش خون می شود در نتیجه خون بیشتری وارد ناحیه تحت درمان می شود. این باعث افزایش درد، ورم و حتی ایجاد خونریزی می شود.

 

استفاده از ژل کلرهگزیدین      

برای سریع تر شدن روند بهبود و کاهش درد احتمالی بهتر است با استفاده از یک گوش پاک کن ژل و یا دهانشویه کلر هگزیدین را در نواحی لثه بزنید.

 

لیفت لثه برای کامپوزیت

 کامپوزیت دندان روشی غیر تهاجمی، برای رفع عیوب و نواقص ظاهری دندان است و به افراد کمک می کند لبخند زیباتری داشته باشند. به همین دلیل امروزه این روش محبوبیت زیادی بین اقشار مختلف پیدا کرده است.

برخی افراد هنگام خندیدن مقدار زیادی از لثه آن ها نمایان می شود که اصطلاحا گفته می شود لبخند لثه ای دارند.

برای این افراد ترجیح داده میشود قبل از انجام کامپوزیت دندان، لیفت لثه انجام دهند. با این کار علاوه بر دندان هایی مرتب، هنگام خندیدن بخش کمتری از لثه آن ها دیده می شود و به این ترتیب لبخندی جذابتر و زیباتری خواهند داشت.

جراحی لیفت لثه برای کامپوزیت دندان معمولا طی یک جلسه با بی حسی موضعی انجام می شود. به طوری که بیمار هیچگونه دردی را حین جراحی حس نمی کند.

تنها برخی افراد پس از برطرف شدن بی حسی موضعی درد خفیفی را احساس می کنند که با مسکن های متداول و مراقبت های لازمه که قبل تر گفته شد تسکین می یابد.

پس از التیام و بهبودی لثه بعد از جراحی، دندانپزشک مراحل درمان برای اصلاح فرم دندان با استفاده از ونیر کامپوزیت و یا لمینیت سرامیکی را آغاز می نماید.

مزیت لیفت لثه قبل از کامپوزیت دندان چیست؟

هنگامی که بیمار پیش از انجام کامپوزیت  و یا لمینیت سرامیکی دندان اقدام به جراحی و لیفت لثه می نماید ارتفاع دندان ها که قرار است ونیر کامپوزیت یا لمینیت سرامیکی روی آن نصب شود بیشتر خواهد شد. با این کار زیبایی دندان ها، ارتفاع و قوس لبخند تا حد زیادی اصلاح می ‌شود. پس از آن فرد با داشتن دندان هایی مرتب و لبخندی زیبا، با اعتماد به نفس بیشتری صحبت کرده و لبخند می زند.

 

بعد از انجام جراحی لیفت لثه چه علائمی ممکن است مشاهده شوند ؟ و چگونه می توان آن ها را کنترل کرد ؟

علائم زیر ممکن است پس از جراحی لیفت لثه مشاهده گردد که کاملا طبیعی بوده و جای نگرانی نیست:

 

خونریزی: احتمال وجود خونابه و یا خونریزی در حد متوسط در محل جراحی طبیعی است. خونریزی هیچ گاه در حد شدید نخواهد بود.

خونریزی متوسط را نیز با فشار دادن گاز استریل به مدت 30 تا 45 دقیقه بر روی ناحیه می توان کنترل کرد.

تورم: تورم یکی از علائمی است که گاهی اوقات پس از جراحی لیفت لثه دیده می شود. بیشترین میزان تورم به هنگام صبح و در سه روز اول پس از جراحی رخ می دهد.

برای پیشگیری از ایجاد تورم و یا برای کننرل آن می توان از پک سرما که پس از جراحی در اختیارتان قرارداده می شود، استفاده کرد. در صورتی که پک سرما در دسترس نیست می توان از کیسه یخ و یا کیسه ای از سبزیجات منجمد که لای حوله پیچیده شده است استفاده کرد و آن ها را با فشاری ملایم بر روی گونه، مجاور ناحیه جراحی شده قرار داد. پک سرما و یا کیسه یخ باید به مدت 5 دقیقه در موضع قرار داده شده و به مدت 5 دقیقه برداشته شود و این عمل در 1 تا 2 ساعت اول پس از جراحی به دفعات تکرار گردد. استفاده از گرمای مرطوب مانند حوله ی مرطوب در دو روز پس از جراحی به برطرف شدن تورم مختصر ایجاد شده کمک می کند.

درد: معمولا گزارشی که از درد توسط بیماران داده می شود دردی خفیف است که مدت زمان زیادی طول نمی کشد.

بهترین راه حل برای اینکه هیج تجربه دردی بعد از جراحی لیفت لثه وجود نداشته باشد، استفاده از داروهای ضد درد است که توسط دندانپزشک تجویز می شود. نکته ی مهم جهت کنترل درد آن است که اولین قرص یا کپسول تجویز شده، قبل از آن که اثر بی حسی از بین برود، مصرف گردد.

حالت تهوع: وجود حالت تهوع پس از جراحی غیر معمول نیست. معمولا علت آن داروهای ضد درد تجویز شده است.

اگر قبل از مصرف داروی ضد درد، حجم کمی از غذایی نرم خورده شود، احتمال بروز این حالت کمتر خواهد بود. در عین حال مصرف میزان زیادی آب به همراه داروی ضد درد نیز در کاهش حالت تهوع کمک می کند.

 

حساسیت دندان ها: دندان هایی که جراحی لیفت لثه بر روی آن انجام شده، ممکن است تا چند هفته حساس باشند. این مسئله به علت اکسپوز شدن و یا باز شدن نواحی ریشه ای دندان ها به محیط دهان است که کاملا طبیعی می باشد.

حساسیت تدریجا به دنبال ترمیم ناحیه ی جراحی کاهش یافته و برطرف می گردد. مهم آن است که در طی این مدت از غذاها و نوشیدنی های بسیار سرد و یا بسیار گرم استفاده نشود.

پس از چه مدت زمان لثه ها بهبود می یابند و می توان درمان را ادامه داد ؟

اصولا 3 تا 4 هفته پس از جراحی لیفت، لثه ها به طور کامل ترمیم شده و ثبات می یابند. پس از این زمان است که می توان درمان های ترمیمی، زیبایی مانند بیلداپ و یا روکش، لمینیت های سرامیکی و کامپوزیت ونیررا انجام داد.

جراحی لیفت لثه مناسب چه افرادی است؟

 • عمل جراحی لیفت لثه برای افرادی که دارای مشکلات زیر هستند مناسب است:
 • کوتاه بودن لب بالا
 • تحلیل لثه
 • عدم تناسب فرم استخوان فک
 • پیشروی در قسمت بافت استخوان دندانی
 • پوشش بیش از اندازه بافت لثه ای در اطراف دندان ها

انجام عمل جراحی لیفت لثه برای درمان های زیبایی کامپوزیت ونیر، لیمنیت سرامیکی و دیگر درمان های اطلاح طرح لبخند، علاوه بر زیبایی لبخند مناسب افرادی است که دارای بیماری‌های لثه ای هستند. لیفت لثه با برداشتن بافت بیمار لثه از پیشروی بیشتر لثه جلوگیری می‌کند.

تفاوت روش جراحی لیفت لثه با تیغ جراحی و لیزر چیست؟

به دلیل پیشرفت تکنولوژی لیزر انجام کارهای جراحی آسان تر و راحت تر شده است. لیزر ها نسبت به روش های سنتی نه تنها درد کمتر، بلکه دقت بیشتری نیز دارند. به دلیل حرارت لیزر بهبود زخم سریع تر انجام می شود و همچنین میزان خونریزی و دوره ی نقاهت نسبت به روش سنتی کمتر خواهد بود. لیزر خطر ابتلا به عفونت های ناشی از آلودگی ابزار فلزی را کاهش می دهد.

چرا لیفت لثه از بوتاکس بهتر است؟

از بوتاکس نیز برای درمان لبخند لثه ای استفاده میشود. نوروتوکسین به طور موقت حرکت عضله مورد نظر را متوقف می‌کند. بنابراین وقتی بوتاکس به عضلات پشت لب بالا تزریق می‌شود، آنها شل می‌شوند و به نوبه خود، لب بالایی کمی ‌پایین می‌آید. از این روش برای درمان لبخندهای لثه‌ای استفاده می‌شود زیرا لب بالایی قسمت بیشتری از لثه را می‌پوشاند.

با این حال، با تمام آنچه گفته شد، استفاده از بوتاکس برای لبخند لثه ای نکات منفی هم دارد. اولا یک درمان موقتی است. این بدان معنی است که برخلاف لیفت لثه که نتایج طولانی مدت ایجاد می‌کند، برای تکرار نتایج لازم است درمان‌های مکرر انجام شود. دوما، تزریق ممکن است باعث پایین آمدن بیش از حد لب فوقانی شود، باعث می‌شود لب کشیده به نظر برسد و یا بیش از حد دندان‌های فوقانی را بپوشاند. سوما، بوتاکس می‌تواند مانع از لبخند زدن شود. هدف از انجام لیفت لثه این است که به بیماران اجازه دهد لبخند خود را به نمایش بگذارند و جلوی لبخند آنها را نگیرد. در نهایت، بوتاکس هیچ تاثیری بر روی طول واقعی لثه مانند عمل لیفت لثه ندارد. لبخند لثه ای بهتر است با روش لیفت لثه توسط یک دندانپزشک ماهر درمان شود.

جراحی افزایش طول تاج چیست؟

اولین مرحله ی درمان برای نگهداری دندان هایی است که دچار پوسیدگی و یا شکستگی عمیق و زیر لثه ای شده اند. با کمک جراحی افزایش طول تاج می توان چنین دندان هایی را در مقابل خطر کشیده شدن حفظ نمود. این عمل بوسیله ی برداشتن لثه و استخوان در ناحیه ای از دندان که زیر لثه قرار گرفته، انجام می شود تا قسمت سالم دندان کاملا خارج از لثه و استخوان قرار گیرد. به این ترتیب گیر و دید و دسترسی کافی برای انجام درمان های بعدی فراهم خواهد شد. پس از این مرحله است که می توان درمان لازم برای بازسازی دندانی هایی که دچار پوسیدگی یا شکستگی عمیق هستند را به طور صحیح و با کیفیت لازم انجام داد. جراحی افزایش طول تاج همچنین روشی است برای بلند کردن تاج دندان هایی که به طور مادرزادی کوتاه هستند و میزان زیادی از بافت لثه ای روی آن ها را پوشانده است. با انجام جراحی افزایش طول تاج، لثه اضافه برداشته شده و طول تاج دندان ها افزایش می یابد. این مسئله باعث می گردد به هنگام لبخند دندان ها تناسب زیباتری داشته باشند.

در چه مواردی جراحی افزایش طول تاج تجویز می‌گردد؟

در مواردی که هدف، حفظ دندان و درمان آن است :

در دندان هایی شکسته و یا دندان هایی با پوسیدگی های شدید و زیر لثه، امکان انجام این جراحی منجر به حفظ دندان می شود. به این ترتیب که با جراحی افزایش طول تاج می توان دندان را از خطر کشیده شدن نجات داد.

باید بدانیم که امروزه در دندانپزشکی محافظه کارانه (conservative dentistry) و یا دندانپزشکی کم آسیب (minimally invasive dentistry) هدف نگهداری خودِ دندان و ساختار آن تا حد ممکن است. یکی از راه هایی که می توان دندان هایی را که دچار آسیب شدید شده اند حفظ نمود، انجام جراحی افزایش طول تاج است. بعد از انجام این جراحی است که می توان درمان های ترمیمی (بیلداپ) و یا درمان های پروتزی (روکش) را بر روی دندان انجام داد و عملکرد دندان را به آن بازگرداند. علاوه بر پوسیدگی و شکستگی، دندان‌ها ممکن است به خاطر عواملی چون سایش، ناهنجاری در فرم دندان ها، عدم تناسب دندان‌ها و مشکلات ژنتیکی به این جراحی افزایش طول تاج نیاز پیدا کنند.

علل قرارگیری نسج سالم دندان زیر لثه:

حال علت اینکه نسج سالم دندان در مواردی زیر لثه قرار می گیرد به دو دلیل می باشد:

 

 • پوسیدگی دندان
 • شکستگی دندان: شکستگی دندان خود یکی از موارد بسیار شایع است. در صورتی که این شکستگی قابل جبران باشد، لثه توسط انجام جراحی افزایش طول تاج به عقب برده می شود تا نسج سالم دندان نمایان شود و درمان ادامه می یابد.

 

در مواردی که هدف، زیبایی لبخند است:

فرم و طول دندان‌ها یکی از عوامل زیبایی لبخند است. به طور ایده ال  به هنگام لبخند باید میزان بسیار کمی و حداکثر تا 2 میلی متر از لثه دیده شود. در بعضی از افراد طول دندان ها کوتاه بوده و به هنگام لبخند میزان زیادی از لثه ها دیده می شود. به این نوع لبخند اصطلاحا لبخند لثه ای یا gummy smile گفته می شود که از نظر اصول طراحی لبخند، لبخندی غیر جذاب را باعث می شود.  تصحیح لبخند لثه ای با جراحی افزایش طول تاج انجام می شود که یکی از انواع جراحی های زیبایی لثه را شامل می شود. جراحی افزایش طول تاج ممکن است بر روی چند دندان انجام شود که به طول لبخند فرد بستگی دارد. معمولا پس از انجام جراحی افزایش طول تاج، برای رسیدن به لبخندی ایده ال، درمان های زیبایی مانند لمینیت های سرامیکی و یا کامپوزیت ونیر بر روی دندان ها انجام می شود.

در چه مواردی نمی‌توان با جراحی افزایش طول تاج، دندان را نجات داد؟

جراحی افزایش طول تاج در تمام موارد قابل انجام نیست و محدودیت‌هایی برای آن وجود دارد:

 • از جمله این موارد طول ریشه دندان است. اگر طول ریشه دندان کوتاه باشد، پس از انجام جراحی میزان کمی از ریشه با ساپورت استخوان در فک باقی می‌ماند و در نتیجه نمی‌تواند پایه‌ای محکم برای بازسازی‌های بعدی باشد.
 • از موارد دیگر محل قرارگیری فورکا (ناحیه اتصال ریشه دندان‌های چند ریشه‌ای) است. در صورتی که فورکای دندان نزدیک به لبه استخوان باشد، ‌این جراحی امکان پذیر نخواهد بود.
 • زمانی که عرض لثه چسبنده کم است، امکان جراحی افزایش طول تاج وجود ندارد. زیرا در این جراحی باید میزانی از لثه برداشته شود.
 • زمانی که شکستگی یا پوسیدگی دندان خیلی عمیق باشد، معمولا بعد از انجام این جراحی افزایش طول تاج میزان ناکافی از ریشه دندان داخل استخوان فک باقی می‌ماند که امکان بازسازی بعدی را میسر نمی‌سازد.

در کدام مورد بهتر است به جای جراحی افزایش طول تاج، دندان کشیده شود ؟

گاهی به علت شکستگی و یا پوسیدگی شدید، طول ریشه ی باقیمانده در استخوان آنقدر کوتاه است که پس از انجام جراحی افزایش طول تاج میزان کمی از ریشه داخل استخوان باقی می ماند. این ریشه ی کوتاه قدرت کافی برای تحمل نیروها را نخواهد داشت. در عین حال که در این حالت برای نگهداری چنین دندانی  که طول عمر زیادی نمی توانیم برای آن در نظر بگیریم مجبور می شویم از استخوان دو دندان مجاور هم به میزان زیادی تراش دهیم و آن ها را دچار مخاطره کنیم. در این مواقع بهتر است بدون دست زدن به استخوان، دندان ناکارآمد با ریشه ی کوتاه کشیده شود و با حفظ کامل استخوان، ایمپلنتی با درصد موفقیت بالا برای فرد قرار داده شود. تشخیص مرز بین نگهداری و کشیده شدن دندان برعهده متخصص پروتز و جراح فک و صورت می باشد.

چگونگی انجام جراحی افزایش طول تاج به چه صورت است ؟

به منظور انجام عمل جراحی افزایش طول تاج بر روی دندان آسیب دیده، ابتدا محل آن بی حس گردیده، سپس لثه به کمک ابزارهای جراحی برش داده شده و به آرامی از اطراف دندان کنار زده می‌شود تا ریشه و بافت استخوانی نگهدارنده آن نمایان شود. زمانی که استخوان و ریشه‌ی دندان نمایان شدند، دندانپزشک تشخیص می‌دهد که آیا لازم است بخشی از استخوان دندانی هم تراشیده شود یا خیر. در پاره‌ای از موارد تنها برداشتن مقدار کمی از بافت لثه کافی است ولی در بیشتر مواقع باید چند میلیمتر از استخوان نگهدارنده ریشه نیز برداشته شود تا حدود ۳ میلیمتر از دندان، بیرون از بافت استخوانی فک قرار گیرد. پس از انجام جراحی، محل جراحی با سرم استریل شستشو داده شده و لثه بخیه زده می‌شود و یا پانسمان بر روی آن قرار داده میشود و پس از گذشت یک هفته بخیه‌ها و یا پانسمان برداشته می‌شوند.

 

چه مراقبت هایی پس از انجام جراحی افزایش طول تاج لازم است؟

 • در روز اول پس از جراحی افزایش طول تاج بهتر است از غذای نرم و نوشیدنی سرد استفاده شود. از خوردن و آشامیدن غذاها و نوشیدنی های گرم خودداری شود. همچنین در هفته ی اول پس از جراحی از خوردن غذاهای سخت، چسبنده، تند و اسیدی نیز باید پرهیز گردد.
 • پس از جراحی گاهی اوقات بر روی ناحیه ی مورد نظر پانسمان مخصوص قرار داده می شود. باید دقت کرد که بر روی پانسمان مسواک زده نشود. اما در بقیه ی نواحی دهان مانند قبل باید بهداشت دهان به طور روزانه و منظم رعایت گردد.
 • از دهانشویه آنتی سپتیک کلرهگزیدین پس از جراجی به مدت یک هفته استفاده شود. همچنین ناحیه ی تحت جراحی را با یک گوش پاک کن محلول کلرهگزیدین ویا ژل مخصوص کلر هگزیدین گذاشته تا روند بهبود سریع تر شود و درد احتمالی کاهش یابد. این کار را می توان هر صبح، هر شب قبل از خواب و بعد از هر بار خوردن غذا انجام داد.
 • از مصرف الکل و سیگار اجتناب شود. الکل و سیگار هر دو موجب طولانی تر شدن خونریزی و بلند تر شدن روند ترمیم می شوند.
 • به هنگام خواب سر باید در ارتفاعی بالاتر از قلب قرار گیرد. همچنین از خوابیدن در سمتی که جراحی انجام شده باید خودداری کرد.
 • برای کنترل تورم در 24 ساعت اول پس از جراحی باید از پک سرما و در دو روز پس از جراحی باید از گرمای مرطوب استفاده شود.

معایب لیفت لثه

اگر چه جراحی لیفت لثه نسبت به بسیاری از جراحی های دیگر دارای عوارض بسیار کمتری است اما با این حال ممکن است لیفتینگ لثه نیز ریسک ها و مشکلاتی را برای بیماران به دنبال داشته باشد که عبارت اند از:

 • حساسیت بیمار به بی حسی
 • تغییر و بازگشت بافت لثه‌ها به حالت قبل از درمان
 • بهتر است قبل از اقدام به جراحی لیفت لثه، با متخصص دندانپزشک مشورت کرده و از عدم وجود عوارض یا مناسب بودن این عمل برایتان اطمینان لازم حاصل شود.

 

بعد از جینجیوکتومی بهتر است بیمار از خوردن غذاهای سفت، چسبنده و تند که باعث می شود لثه‌ها تحریک شوند خودداری کند.

 

همچنین به هنگام مسواک زدن باید تا حد امکان این کار را به آرامی و با دقت انجام داده و قبل از بهبودی کامل لثه‌ها از نخ دندان استفاده نکنند. پرهیز از انجام فعالیت های فیزیکی سنگین نیز از عواملی است که به بهبودی سریع لثه‌ها کمک خواهد کرد.

هزینه جراحی لثه افزایش طول تاج

هزینه لیفت لثه و افزایش طول تاج دندان با توجه به شرایط هر بیمار متفاوت بوده و قیمت ثابتی ندارد. دندانپزشک متخصص با بررسی و معاینه وضعیت دهان و دندان بیمار، هزینه لیفت لثه و افزایش طول تاج را برای او مشخص می کند، زیرا برخی از افراد علاوه بر جراحی لیفت لثه و افزایش طول تاج نیاز به درمان های مکمل دیگری مانند روکش، لمینیت سرامیکی و یا کامپوزیت ونیر نیز دارند. اگر لیفت لثه با لیزر انجام شود، هزینه آن حدود 40 درصد گران تر از روش های دیگر است. این گران تر بودن به دلیل قیمت بالای دستگاه لیزر است. اما این نکته حائز اهمیت است که به دلیل عدم درد و خونریزی و نداشتن دوره نقاهت طولانی، هزینه آن ارزشمند می باشد. به طور کلی هزینه لیفت لثه به برخی عوامل بستگی داشته که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 • روش های درمانی اضافه
 • تخصص و مهارت دندانپزشک
 • نحوه انجام لیفت
 • مواد و متریال مصرفی و…

هزینه لیفت لثه برای روکش

خوشبختانه هزینه لیفت لثه قبل از انجام روکش چندان زیاد نیست. این مبلغ در برابر هزینه اصلی هرگز به چشم نمی آید و از نظر اقتصادی به بیمار فشاری وارد نمی کند. ممکن است از خود بپرسید که چرا قبل از انجام روکش دندان نیاز به جراحی لثه می باشد. در واقع روکش دندان برای محافظت از دندان هایی که مقدار زیادی از نسج سالم خود را در اثر پوسیدگی و یا شکستگی از دست داده اند و خطر شکستن در آنها وجود دارد تجویز میشود. حال ممکن است این پوسیدگی ویا شکستگی در زیر خط لثه نیز اتفاق افتاده باشد که با جراحی لیفت لثه نسج سالم زیر لثه بیرون آورده میشود تا گیر کافی برای انجام روکش ایجاد شود.

 

قیمت لیفت لثه با لیزر

هزینه ای که برای انجام این لیفت لثه با لیزر دریافت می شود برحسب معیارهای مختلفی تعیین می گردد که قبل تر نیز گفته شد:

 • میزان تجربه و تخصص پزشک متخصص
 • میزان پیچیدگی و دشواری روند لیفت لثه با استفاده از لیزر: افراد شرایط مختلفی را تجربه می کنند به همین دلیل احتمال دارد که میزان پیچیدگی روند درمانی شان نیز متفاوت باشد و اقدامات جدی تری برای بهبود وضعیت لثه هایشان باید انجام شود.
 • باید توجه داشته باشید که روند لیفت لثه با لیزر در دسته انواع اقدامات زیبایی قرار می گیرد که تحت پوشش هیچ بیمه ای قرار نگرفته و تمامی هزینه های آن لزوما باید از سوی خود فرد پرداخت شود. در نتیجه نمی توان هزینه ای ثابت را برای انواع اقداماتی که متخصصین مختلف انجام می دهند و میزان دستمزد متغیری را دریافت می کنند، تعیین کرد.
 • توصیه می شود که برای آگاهی از هزینه ها حتما در ابتدا تحت معاینات متخصصین مربوطه قرار بگیرید تا هزینه نهایی به صورت تقریبی برای شما برآورد شود.

 

مطالب مرتبط

روش های درمانی زيبايی در افراد با نمايش لثه زياد

بازسازی خط لبخند

درمان درد و کلیک فک

نقش تغذیه در سلامت دندان ها

 

 

سوالات متداول

بهبودی و دوره نقاهت جراحی لیفت لثه چقدراست؟

به دنبال هر روش جراحی، متخصص دندانپزشک دستورالعمل های دقیقی درباره مراقبت های بعد از جراحی، برای دستیابی به بهترین شرایط و دوره نقاهت راحت تر را ارائه می دهد. زمان بهبودی و دوره نقاهت پس از جراحی لیفت لثه بستگی به نوع روش جراحی و وضعیت بیمار دارد. اما به طور معمول، افراد در روزهای اول پس از جراحی لیفت لثه به داروهای تسکین دهنده درد نیاز دارند. بیمار قبل از ترک مطب داروهای مسکن درد برایشان تجویز می شود. متخصص دندانپزشک قبل از ترخیص بیمار به او توصیه های زیر را نیز ارائه خواهد کرد و به برخی از سوالات رایج او مثل بعد از جراحی لیفت لثه چه مواردی را رعایت کنیم ؟  پاسخ خواهد داد:

 • استفاده از دهانشویه کلرهگزیدین و یا ژل کلر هگزیدین برای تمیز نگه داشتن موضع عمل و تسکین درد و همچنین تسریع بهبودی
 • اجتناب از ورزش های شدید
 • خوردن غذاهای نرم و سرد در روزاول بعد از عمل
 • اجتناب از استعمال سیگار

آیا لیفت لثه درد دارد؟

از آنجایی که محل انجام لیفتینگ لثه کاملا بی حس می شود و به افرادی که اضطراب بیشتری دارند نیز آرام بخش تزریق می شود، بیمار دردی احساس نمی کند. امروزه با الکتروسرجری و لیزر های پیشرفته جراحی لیفت لثه بسیار آسان تر و راحت تر از گذشته انجام می گیرد.

این ابزارهای مدرن بر خلاف تیغ جراحی، همزمان با انجام کار، بافت مورد نظر را می بندند و در نتیجه خونریزی و التهاب را به حداقل می رسانند. همچنین زمان بهبودی آنها نسبت به تیغ جراحی بسیار کوتاه تر است.

آیا در عمل جراحی لیفت لثه بی حسی استفاده می شود؟

پیش از جراحی لیفت لثه، با استفاده از بی حسی موضعی، دهان بی حس می شود تا راحت باشید و دردی احساس نشود. همچنین در صورت وجود جرم، جرمگیری و تمیز کاری دندانها انجام می شود. اگر بیماری خاصی دارید یا دارویی مصرف می کنید حتما به متخصص دندانپزشک خود اطلاع بدهید.

آیا بعد از جراحی لیفت لثه باید برای کشیدن بخیه مراجعه کنم؟

معمولا برای جراحی لیفت لثه از بخیه استفاده نمیشود. اما اگر برای شما ازبخیه استفاده شود به صورت روتین از بخیه های قابل جذب استفاده میشود. اگر از این نوع بخیه استفاده شده باشد نیازی به کشیدن آن نیست. اما اگر بخیه ها جذبی نباشند، برای کشیدن آن حدود هفت تا ده روز بعد باید مراجعه کنید.

عمل کانتورینگ لثه چیست؟

یکی از انواع عمل جراحی زیبایی لثه، عمل کانتورینگ است که تحت عنوان جراحی لیفت لثه شناخته می شود. این عمل صرفا برای زیبایی لثه افرادی انجام داده می شود که لثه آن ها سالم است ولی از نظر ظاهری و اندازه لثه های خود رضایت ندارند. جراح یا متخصص دندانپزشک با کمک لیزر و یا چاقوی جراحی، شکل لثه ها را به گونه ای تغییر می دهد تا دندان ها بلندتر به نظر برسند و خط لثه نیز یکدست و هماهنگ شود. خیلی از افراد کانتورینگ لثه یا جراحی لیفت لثه را برای اصلاح طرح لبخند خود انجام می دهند و در نهایت نتیجه خوبی از این عمل دریافت می کنند.

 

دکتر مهناز ارشد

متخصص پروتزهای دندانی، ایمپلنت و زیبایی

متخصص درمان مشکلات مفصل فکی و آپنه خواب

استاد دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.