ایمپلنت و روکش های با ساپورت ایمپلنت

فروردین ۳۱, ۱۳۹۹ ۷:۰۷ ق٫ظ

ایمپلنت های دندانی چیست؟

ایمپلنت دندان

با ایمپلنت های دندانی می توانید به دندانهای سالم و طبیعی برسید. می توانید با اعتماد به نفس، غذا خوردن ، لبخند زدن ، خندیدن ، صحبت کردن ، بوسیدن و لذت بردن از تمام فعالیت های روزمره خود بدون نگرانی از دندان هایتان را تجربه کنید.

ایمپلنت های دندانی به عنوان ریشه های مصنوعی که در استخوان فک قرار می گیرند ، با استخوان طبیعی پیوند می خورند. آنها به یک پایه محکم برای حمایت از یک یا چند دندان مصنوعی به عنوان تاج تبدیل می شوند.اتصال دهنده ای – که به عنوان abutment (B) شناخته می شود بر روی ایمپلنت قرار داده می شود تا تاج را نگه داشته و پشتیبانی کند. تاج ها به گونه ای ساخته می شوند که با دندانهای طبیعی مطابقت داشته و متناسب با دهان باشد.

ایمپلنت های مدرن دندان بیش از 30 سال است که با موفقیت استفاده می شود. آنها قوی ترین دستگاه های موجود برای پشتیبانی از دندان های جایگزین هستند. در صورت انجام جراحی توسط یک دندانپزشک متخصص و با تجربه، جراحی ایمپلنت دندان یکی از ایمن ترین و قابل پیش بینی ترین عمل ها در دندانپزشکی است. ایمپلنت دندانی تنها گزینه ترمیم دندان است که استخوان طبیعی را حفظ می کند و در واقع به تحریک رشد استخوان کمک می کند.
در سال 1951 ، گروه کوچکی از دندانپزشکان که به طور موفقیت آمیز کاشت ایمپلنت را در انجام دادند ، AAID – آکادمی دندانپزشکی ایمپلنت آمریکا را تشکیل دادند تا دانش خود را در مورد عمل کاشت ایمپلنت به اشتراک بگذارند. AAID اولین سازمان حرفه ای در جهان است که به پیشرفت دندانپزشکی ایمپلنت اختصاص یافته است.
در سال 1952 ، جراح ارتوپدی سوئدی P.I. برانمارک کشف کرد که تیتانیوم به طور طبیعی با استخوان فیوز می شود و سرانجام تمرکز تحقیقات خود را به دهان از زانو و لگن منتقل می کند. 3 میلیون نفر در ایالات متحده دارای ایمپلنت هستند ، تعداد آنها سالانه 500000 نفر در حال رشد هستند.
جایگزینی دندان از طریق پروتز‌های متکی بر ایمپلنت به عنوان یک درمان مؤثر با درصد موفقیت بالا در طولانی مدت محسوب می‌شود. موفقیت این طرح درمان بر پایه osseointegration استوار است که با پیشرفت تکنولوژی جنس سطح ایمپلنت، بهبود تکنیک‌های جراحی، بهبود ثبات محل اتصال اجزای مختلف ایمپنت (فیکسچر، اباتمنت و پروتز ) بهبود چشمگیری پیدا کرده است. نکته مهم در درمانهای ایمپلنتی این است که دیگر نیازی به تراش و آسیب دندانهای سالم مجاور نیست و همچنین ایمپلنت از تحلیل استخوان جلوگیری کرده بلکه باعث استخوانسازی نیز می شود.
قرار دادن ایمپلنت دندانی معمولاً مراحل زیر را شامل می شود:
1- مشاوره اولیه: دندانپزشک شما به طور کامل دهان شما را بررسی می کند ، عکس های رادیوگرافی مورد نیاز شامل پانورامیک و سی بی سی تی (CBCT) می باشد.
2- قرار دادن ایمپلنت در استخوان: در قرار ملاقات بعدی شما ، دندانپزشک ایمپلنت را در فک شما جایی که دندان شما از دست می رود قرار می دهد. اگرچه تجربه هر بیمار منحصر به فرد است ، اما بیشتر افراد متوجه می شوند که درد و ناراحتی کمتری از آنچه انتظار دارند تجربه می کنند و معمولاً روز بعد به کار خود باز می گردند. بسته به روش ممکن است از بیحسی موضعی یا آرامبخشی IV استفاده شود که باعث راحتی شما شود. ناراحتی از جراحی پس از کاشت مانند هر عمل جراحی دیگری مشابه جراحی دندان است. این ممکن است شامل تورم ، کبودی ، خونریزی جزئی و یا درد باشد ، اما اکثر بیماران معمولاً هرگونه درد را با داروهای ضد دردکنترل می کنند.
3- Osseointegration: همانطور که شما بهبود می یابید ، ایمپلنت و فک استخوان شما در فرآیندی به نام osseointegration با هم پیوند می خورند و پایه ای طولانی و طولانی را برای دندان های جایگزین شما تشکیل می دهند. در طی این روند بهبودی ، که می تواند تا چند ماه طول بکشد ، شما به زندگی عادی خود ادامه می دهید. شما برای چند هفته اول در رژیم غذایی نرم قرار خواهید گرفت تا مطمئن شوید ایمپلنت های شما به درستی بهبود می یابد. در بعضی موارد ، دندانپزشک شما در صورت انتخاب ، ممکن است بتواند در این دوره دندانهای موقت قرار دهد.
4- قرار دادن اباتمنت: پس از پیوند ایمپلنت با فک ، یک اتصال دهنده کوچک – به نام abutment – روی ایمپلنت دندان دقیقاً بالای لثه قرار می گیرد. در بعضی موارد ، بطور همزمان می توان ایمپلنت و اباتمنت قرار داد.
5- دندانهای جدید را بصورت دلخواه بسازید و بچسبانید: بعد از بهبودی لثه ، دندانپزشک قالبگیری کرده و روکش جدید را می سازد. این دندانها – که می تواند یک تاج مجزا، یک پل پشتیبانی شده از ایمپلنت یا پروتزهای حاوی دندانهای جایگزین متعدد باشد – به محل اتصال متصل می شوند. اگرچه آنها پوسیدگی نمی شوند، دندان های جدید شما به همان مراقبت های معمول ، معاینات دوره ای و تمیز کردن دندان های طبیعی شما نیاز دارند.
6- بررسی های دوره ای: بسته به تعداد و نوع ایمپلنت و دندانهایی که جایگزین شده اند، کل مراحل ممکن است سه تا نه ماه طول بکشد. پس از اتمام قرار دادن ایمپلنت دندان، به طور مرتب برای معاینات پیگیری ، به طور مرتب به دندانپزشک ایمپلنت مراجعه می کنید ، دقیقاً مانند دندانپزشک معمولی خود.

انواع مختلف ایمپلنت های دندانی و تکنیک های مختلف

ایمپلنت های دندانی در اندازه ها ، ارتفاعات و انواع مختلفی وجود دارند. متخصص پروتز شما بسته به نیازهای خاص شما می تواند در تعیین بهترین گزینه برای شما کمک کند.

انواع ایمپلنت

دو نوع اصلی ایمپلنت وجود دارد:

اندوستئال Endosteal: این ایمپلنت های دندانی در استخوان فک قرار می گیرند. معمولاً از تیتانیوم ساخته شده و مانند پیچ های کوچک شکل می گیرند ، آنها رایج ترین نوع ایمپلنت هستند.

ایمپلنت دندان در کلینیک دکتر مهناز ارشد

Subperiosteal: این ایمپلنت های دندانی زیر لثه قرار می گیرند ، اما بر روی یا در بالای استخوان فک قرار دارند. این نوع ایمپلنت ممکن است در بیمارانی که فک طبیعی کافی ندارند و نمی توانند ، یا نمی خواهند برای بازسازی آن یک روش گرفت استخوان انجام شود استفاده شود.

بیشتر بخوانید: ایمپلنت های ساب پریوستئال

ایمپلنت های ساب پریوستئال

 

روشهای جایگزین کاشت دندان

بسته به سلامتی استخوان فک و نیازهای خاص بیماران، دندانپزشک در مورد کاشت دندان ممکن است علاوه بر روش سنتی چند مرحله ای کاشت دندان ، گزینه های درمانی جایگزین دیگری را پیشنهاد دهد. گزینه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:
1- Immediate Load Dental Implants: کاشت دندان بلافاصله. کاشت دندان با روکش بلافاصله در همان روز ، قرار دادن یک دندان موقت در همان قرار ملاقات با قرار دادن ایمپلنت دندان امکان پذیر است. در صورت داشتن استخوان طبیعی کافی و ثبات اولیه کافی ایمپلنت برای پشتیبانی از قرارگیری فوری و فشار روی دندان موقتی جدید ، این ممکن است گزینه خوبی باشد.
2- Mini dental implants (MDIs): این کاشت های کوچک به اندازه کوچک و باریک نیز نامیده می شوند ، این ایمپلنت ها باریک تر و یا کوتاهتر از ایمپلنت های دندانی رایج هستند. آنها از طریق تکنیک های کم تهاجمی قرار می گیرند و در درجه اول برای تثبیت پروتز فک پایین استفاده می شوند.
3- All-on-4: جایگزینی برای قرار دادن دندانهای بالا یا پایین یک قوس کامل به صورت ثابت بر روی 4 ایمپلنت مخصوص نامیده می شود. چهار ایمپلنت دندانی در استخوان موجود قرار می گیرد. می توان یک مجموعه موقت از دندان های جایگزین را در همان روز قرار داد. شما یک رژیم غذایی اصلاح شده را دنبال می کنید در حالی که بافت لثه التیام می یابد و ایمپلنت ها با استخوان طبیعی شما پیوند می خورند. بعد از گذشت حدود شش ماه، دندان های جایگزین دائمی قرار می گیرند و می توانید یک رژیم منظم را از سر بگیرید.

مطالب مرتبط

بازسازی کامل دهان و دندان

 

 

دکتر مهناز ارشد

متخصص پروتزهای دندانی، ایمپلنت و زیبایی

متخصص درمان مشکلات مفصل فکی و آپنه خواب

استاد دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.