بازسازی کامل دهان و دندان

بازسازی کامل دهان یک روش درمانی تخصصی است. هدف از بازسازی کامل دهان ، بهینه سازی سلامت کل دهان از جمله دندان ها ، لثه ها و اکلوژن است. در بسیاری از موارد ، لازم است با استفاده از ترکیبی از خدمات دندانپزشکی شامل ایمپلنت، روکش های تمام سرامیک، لمینیت و… هر دندان موجود در دهان جایگزین یا ترمیم شود. جهت بازسازی کامل دهان دندانپزشک باید در ابتدا کلیه مشکلات بیمار را مشخص کرده و براساس آن طرح درمان دقیقی برای بیمار طراحی کند و سپس مرحله به مرحله درمان را انجام دهد تا هم زیبایی و هم عملکرد صحیح را به بیمار برگرداند.

بیمارانی که دارای مشکلات سایش، پریودنتال، آملوژنز ایمپرفکتا یا دنتینوژنزایمپرفکتا و بیمارانی که به هر دلیل تعداد زیادی از دندان ها یا همه آن ها را از دست داده باشند، کاندید بازسازی کامل دهان می باشند.

توجه داشته باشید بازسازی کامل فک، طرح درمانی کامل و پیچیده است که برای افرادی مورد استفاده قرار میگیرد که دندان هایی به شدت آسیب دیده دارند. این نوع طرح درمان شامل کلیه روش ها و تکنیک هاییست که برای بازسازی دهان و دندان های بیمار و ایجاد یک لبخند زیبا مورد استفاده قرار میگیرند و جنبه های مختلف دندانپزشکی را در بر می گیرند.

بسته به شرایط دندان ها، ممکن است بیمار قبل از دریافت درمان های پروتزی نیاز به درمان های کنترل پلاک، کشیدن ریشه های عفونی، اندو و جراحی لثه و یا کاشت ایمپلنت های معمولی یا مخصوص داشته باشد. همیشه درمان های پروتزی آخرین کار دندانپزشکی می باشد و قبل از آن شرایط محیط دهان باید عاری از وجود هرگونه کانون عفونی باشد.

  • مراحل درمان:
  • با انجام رادیوگرافی و اسکن های مخصوص فک بالا و پایین و معاینه دقیق توسط متخصص پروتز بهترین طرح درمان با توجه به سطح سلامتی و میزان تحمل طول درمان برای شما در نظر گرفته می شود.
  • حال با زمانبندی و همینطور اولویت بندی درمان پیش خواهد رفت.
  • توجه داشته باشید که ابتدا تمامی بافت های دهان باید سالم باشند تا درمان آغاز گردد (ساخت ساختمان زیبا بدون فونداسیون درست بی فایده خواهد بود).

زیبایی ماکرواستاتیک کلیات یک لبخند را در نظر می‌ گیرد.

به تعبیری کلیت دندان‌ ها در قاب‌ های لثه ‌ای و در ارتباط با چهره‌ بیمار تصویری سه ‌بعدی را ایجاد می ‌کند. حالا در این تصویر سه‌ بعدی آنچه اهمیت دارد نحوه‌ ی چیدمان عناصر است. اگر دندان ‌ها بسیار زیبا و خوش‌ رنگ و آناتومیک باشند ولی چیدمان درستی نداشته باشند، این بی ‌نظمی، کل تصویر لبخند را تحت تاثیر قرارخواهد داد. مانند فردی که تک تک دندان ‌هایش از نظر رنگ و فرم زیبا هستند ولی همین دندان ‌ها وقتی کنار هم قرار می ‌گیرند به دلیل بی نظمی لبخند زیبایی را بوجود نمی ‌آورند. مهم ترین درمان برای این جنبه از زیبایی درمان ارتودنسی و یا درمان های زیبایی نظیر لمینیت سرامیکی، کامپوزیت ونیر و… می ‌باشد .

چه اصولی سبب زیبا تر شدن لبخند می گردند؟

تقارن (Symmetry)

در یک لبخند زیبا تقارن در دو طرف خط میانی صورت از اهمیت بالایی برخوردار است. دو دندان ثنایای میانی (دندان‌های پیش یا پیشین) فک بالا باید در اندازه، طول و شکل متقارن باشند.

 

تراز افقی   (Horizental Alignment)

به طور ایده‌ آل خط لبخند بهتر است تراز بوده و با خط افق موازی باشد.

 

خط لبخند (Smile Line)

در یک طرح لبخند زیبا، هنگام لبخند زدن لبه دندان‌ های فک بالا باید خط منحنی ایجاد شده توسط لب پایین را دنبال کند. خط لبخند به عنوان یکی از ویژگی های یک لبخند زیبا می باشد.

پهنای لبخند (Smile Width)

در یک طرح لبخند باریک، دندان ‌های خلفی (عقبی) اغلب در سایه هستند و این باعث تشکیل مثلث‌های تاریکی در گوشه‌ های دهان می ‌شود. یک اصلاح طرح لبخند با پهنای بیشتر باعث می ‌شود میزان ایده‌ آلی از دندان‌ ها از جلو به عقب دیده شوند که این مسئله لبخند را جذاب‌ تر می‌ کند.

خط لثه (Gum line)

خط لثه بالا ترین نقاط در سطح لثه‌ ای دندان‌ های فک بالا (زنیت لثه ‌ای) را به هم وصل می‌ کند. این خط در دو طرف دهان باید متقارن باشد. به طور ایده ‌آل این خط می ‌تواند خط لب بالا را دنبال کند که باعث می ‌شود میزان بسیار کمی از لثه دیده شود یا اینکه لب بالا در جایی قرار گیرد که میزان کمی از لثه‌ ها در حد ۲ میلی‌ متر دیده شود.

 

نسبت طلایی (Golden Proportion)

نسبت طلایی که در طبیعت و در آثار هنری وجود دارد، در یک طرح لبخند زیبا هم موجود است. این نسبت طلایی بین پهنای دندان‌ های قدامی انسان (در صورتی که از روبرو دیده شود) و همچنین در نسبت طول به عرض یک دندان قدامی نرمال وجود دارد. زمانی که طرح لبخند یک فرد از روبرو مشاهده می ‌شود، پهنای هر دندان جلویی 60 درصد پهنای دندان مجاور آن است. به عنوان مثال نسبت ریاضی که بین دندان های ثنایای میانی، ثنایای کناری و نیش برقراراست: 0.6 -1 – 1.6 می باشد. رعایت این نسبت در بازسازی و اصلاح طرح لبخند و در زیبایی آن بسیار موثر است.

 

 شکل لبه دندانی (Incisal Edge Configuration)

در یک لبخند جوان این شکل نامنظم است، در حالی که در لبخند افراد با سن بالاتر ظاهری تخت‌ تر دارد.

زوایای بین لبه دندان ‌ها (Interincisal Angles)

زوایای بین لبه‌ ای، فضا های مثلثی کوچکی بین لبه دندان‌ ها هستند. وجود این فضاها نمای طبیعی‌ تری را به لبخند می ‌بخشند.

لب ‌ها (Lips)

لب ‌ها برای دندان حکم قاب برای یک تصویر را دارند. تقارن لب‌ ها می‌ تواند به ایده‌ آل شدن طرح لبخند کمک کند.

 

لثه‌ های سالم (Healthy Gums)

بافت لثه ‌ها باید محکم و به رنگ صورتی روشن بوده و بدون تورم و خونریزی باشد.

 

برخی از این روش های بازسازی عبارت اند از:

روکش  های دندانی

روکش های دندانی، کلاهک هایی برای محافظت از دندان های ضعیف و شکننده می باشند که جنس آن ها متال سرامیک و یا تمام سرامیک می باشد که روی سطح دندان قرار می گیرند.

 

بریج های دندانی

اگر یک یا چند دندان شما کشیده شده و از دست رفته باشند، با استفاده از یک پل دندانی می‌توان جای خالی را با یک یا چند دندان مصنوعی (روکش) پرکرد. دندانپزشک دو دندان کناری ناحیه بی دندانی را تراش می‌دهد و یک پروتز که متشکل از چند دندان مصنوعی ( روکش)  است، روی این دو دندان و ناحیه بی‌دندانی قرار می دهد.

 

ونیرها

برخلاف روکش ها، که دندان را به طور کامل پوشش می دهند، ونیر تنها سطح بیرونی دندان ها را پوشش می دهد، مثل لمینیت ونیر و یا کامپوزیت ونیر.

 

ایمپلنت ها

ایمپلنت دندان جایگزین ریشه های دندان می شود. ایمپلنت ها یک پایه قوی مانند دندان دائمی ایجاد می کنند که با دندان های طبیعی شما سازگاری دارند. ایمپلنت ها از جنس تیتانیوم خالص هستند که با بدن انسان سازگاری کامل دارد. شکل آن به صورت میله باریکی است که درون استخوان فک قرار داده می شود. گفته می شود که امروزه ایمپلنت دندان بهترین جایگزین برای دندان های از دست رفته است.

  • نکته قابل توجه در مورد ایمپلنت ها این است که اگر پس از قرار گرفتن در فک به طور صحیح از آن نگهداری شود، ماندگاری بسیار بالایی خواهند داشت.

 

ایمپلنت های مخصوص SPI

افرادی که به علت ضربه، تروما، تومور بدخیم و یا خوش خیم، از دست رفتن استخوان فکی، پوکی استخوان و تحلیل شدید استخوان و…امکان جایگزینی دندان توسط ایمپلنت های معمولی رو ندارند می توانند از ایمپلنت های مخصوص SPI استفاده کنند، با استفاده از این نوع ایمپلنت ها قادر هستیم استخوان فک ناحیه ی از دست رفته و همزمان دندان های از دست رفته ی فرد رو جایگزین کنیم.

SPI ایمپلنت ها به علت اینکه توسط تکنولوژی 3D printing ساخته می شوند این امکان رو به ما میدهند که علاوه بر بازسازی استخوان فک ایمپلنت های مخصوص نیز برای بیمار ساخته شوند و برای حفظ ظاهر و توانایی خوردن غذا پروتز های موقت هم با تکنولوژی دیجیتال ساخته می شوند و بیمار بعد از جراحی هیچگونه مشکلی با ظاهر و خوردن غذا ندارد.

پروتزهای متحرک دندانی

گاهی نمی توان از پروتز ثابت دندان و یا ایمپلنت برای جایگزینی دندان های از دست رفته استفاده کرد. در چنین شرایطی، دندانپزشک استفاده از پروتز دندان متحرک را تجویز می کنند. همان طور که از نام پروتز متحرک مشخص است، این پروتزهای دندانی را می توان به راحتی داخل دهان گذاشت و یا برداشت.

تفاوت بازسازی کامل دهان با اصلاح طرح لبخند در چیست؟

 

اصلاح طرح لبخند در حقیقت زیر مجموعه ای از باز سازی دهان است و زمانی استفاده می شود که شما تصمیم می گیرید لبخندی زیباتر داشته باشید.

امروزه بازسازی کامل دهان بدون طراحی لبخند امکانپذیر نیست و هر دو در کنار یکدیگر طرح ریزی می شوند.

در بازسازی کامل دهان کلیه مراحل درمانی مورد نیاز در همان جلسه اول باید مشخص شود و براساس پروتز نهایی بیمار بازسازی مرحله به مرحله صورت می پذیرد.