درمان ایمپلنت یک روزه به روش کاملا دیجیتال

درمان ایمپلنت یک روزه به روش کاملا دیجیتال

شهریور ۲۱, ۱۴۰۲ ۳:۲۸ ب٫ظ

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان یک روش جایگزینی دندان های از دست رفته است. با این تفاوت که به جای این که فقط جای خالی تاج دندان پر شود، ریشه دندان از جنس تیتانیوم نیز در داخل استخوان فک جایگذاری می شود.

 

ایمپلنت یک روزه چیست؟

ایمپلنت فوری یا یک روزه به نوعی از درمان کاشت ایمپلنت دندان گفته می ‌شود که در آن تنها ظرف یک روز، دندان آسیب دیده با ایمپلنت جایگزین می ‌شود و یا جای خالی دندان با ایمپلنت پر می شود.

فواید ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان در واقع هم جای ریشه و هم جای تاج دندان را پر می کند، بنابراین همانند دندان های طبیعی در جای خود کاملاً ثابت و استوار است و کوچکترین حرکتی در هنگام جویدن غذا یا در مواقع دیگر ندارد. ایمپلنت دندان تنها درمانی است که مانع تحلیل استخوان فک در محل دندان کشیده شده را می گیرد. در غیر این صورت چه جای دندان خالی بماند چه آن را با دندان مصنوعی یا بریج پر کنید، به مرور استخوان فک باز جذب شده و تحلیل می رود. طول عمر و دوام ایمپلنت دندان بسیار زیاد است به طوری که اگر به خوبی از آن مراقبت کنید تا آخر عمر نیازی به تعویض آن نخواهید داشت. این روش بر خلاف روش‌ های دیگر جایگزینی دندان‌ های از دست رفته، نیازی به مراقبت ویژه و جداگانه ندارد بلکه آن را مثل دندان های طبیعی دیگر مسواک می زنید و نخ دندان می کشید. زیبایی ایمپلنت مشابه دندان های طبیعی است و کسی متوجه مصنوعی بودن آن نمی شود.

 

 

درمان ایمپلنت یک روزه به روش کاملا دیجیتال

برای کاشت ایمپلنت فوری یا ایمپلنت یک روزه، نیازی نیست ابتدا مراحل چند ماهه جوش خوردن ایمپلنت به استخوان را پشت سر بگذارید و پس از آن روکش بر روی دندان تان نصب شود، بلکه در همان روزی که ایمپلنت در دهانتان قرار می گیرد روکش دندان هم بر روی آن نصب می‌ شود. در درمان ایمپلنت به صورت دیجیتال به منظور بررسی استخوان فک و همچنین موقعیت قرار گرفتن رشته های عصبی، از مدل سازی کامپیوتر سه بعدی استفاده می شود. با این شرایط متخصص دندانپزشک با کمترین شکافی به کاشت ایمپلنت دندان می پردازد. به دلیل شکاف کمتر در این روش، درد کمتری برای بیمار وجود خواهد داشت. همچنین به دلیل قرار گرفتن اطلاعاتی بسیار دقیق در دست متخصص دندانپزشک، کمترین میزان آسیب و خطا در این نوع روش درمانی دیجیتال وجود دارد. در کاشت ایمپلنت دیجیتال برای جلوگیری از آسیب عصب و دندان های کناری، یک هدایت کننده (گاید جراحی) بر روی دندان ها نصب می شود. که همین راهنما به برش های دقیق و کوچک تر متخصص دندانپزشک کمک می کند.

 

مراحل کاشت ایمپلنت فوری یا یک روزه دیجیتال

مراحل کاشت ایمپلنت فوری دیجیتال به صورت زیر است:

در ادامه، مراحل ایمپلنت دندان دیجیتال را برای شما شرح می دهیم:

مرحله اول

در این مرحله به کمک اسکنر دهانی تصویری دیجیتالی تهیه شده که تمامی آناتومی دندان و بافت لثه را ثبت می کند.

مرحله دوم

برای ضبط دقیق تر آناتومی استخوان و دندان ها، در مرحله ی دوم یک سی تی اسکن پرتو مخروطی انجام می گیرد. در این سی تی اسکن، ساختاری سه بعدی از استخوان، سینوس ها و اعصاب به دست می آید. در ادامه تصاویر مرحله یک و دو با یکدیگر ترکیب شده و از دندان ها و استخوان دهان بیمار، مدلی سه بعدی ایجاد می شود.

مرحله سوم

در این مرحله پس از بررسی های لازمه قطر و طول ایمپلنت انتخاب می شود. پس از اینکه متخصص دندانپزشک طرح مورد نظر را تصویب کرد، مرحله بعدی انجام می گیرد.

مرحله چهارم

در این مرحله به کمک CAD-CAM یک گاید به صورت قالب پلاستیکی ساخته می شود. این مرحله برای قرار دادن ایمپلنت نهایی بسیار کمک دهنده می باشد. گاید تهیه شده در دهان بیمار قرار داده می شود تا بدون برش ایمپلنت درون جایگاه مورد نظر قرار بگیرد.

مرحله پنجم

در مرحله آخر و در روز جراحی و بلافاصله بعد از قرار دادن ایمپلنت، روکش ایمپلنت که دارای ظاهری بسیار طبیعی و زیبا می باشد، برای بیمار نصب خواهد شد. در واقع در روش ایمپلنت دیجیتال، بیمار حتی یک روز هم بدون دندان نمی ماند.

تفاوت های ایمپلنت معمولی و ایمپلنت فوری دیجیتال

به طور معمول بیماران با در نظر گرفتن هزینه ایملپنت معمولی و دیجیتال، کاشت ایمپلنت به روش معمولی را انتخاب می کنند. اما با وجود گران تر بودن ایمپلنت دیجیتال، باید گفت که این روش مدرن با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته، مزیت های بسیار بی نظیری دارد. ایمپلنت دیجیتال استاندارد های بسیار ظریفی را در نظر می گیرد که به همین دلیل بسیار طبیعی بوده و دارای راحتی بسیار بیشتری می باشد. به طور کلی تفاوت های ایمپلنت معمولی با دیجیتال را در زیر بررسی می کنیم:

 • ایمپلنت دیجیتال تنها در جلسه انجام می شود، اما برای کاشت ایمپلنت دندان به روش معمولی جلسات بیشتری مورد نیاز است.
 • مدت زمان جراحی ایمپلنت دیجیتال کمتر از نیم ساعت می باشد در حالی که ایمپلنت معمولی به 120 دقیقه و یا بیشتر نیاز دارد.
 • ایمپلنت دیجیتال راحتی بسیار بیشتری برای بیمار داشته و دوره نقاهت بسیار کمتری نسبت به ایمپلنت معمولی دارد.
 • در ایمپلنت دیجیتال بیمار درد بسیار کمتری نسبت به ایمپلنت معمولی خواهد داشت.
 • به دلیل استفاده از سیستم و تکنولوژی پیشرفته در ایمپلنت دیجیتال، جوش خوردن ایمپلنت با استخوان فک بسیار بهتر بوده و در واقع جویدن غذا و صحبت کردن بسیار برای بیمار راحت تر خواهد بود.

 

هزینه کاشت ایمپلنت دندان فوری

هزینه کاشت بستگی به عوامل زیر دارد:

 • تخصص دندانپزشک
 • تعداد ایمپلنت
 • برند ایمپلنت
 • جنس روکش ایمپلنت (تمام سرامیک، فلز سرامیک)
 • روش کاشت ایمپلنت (فوری، یک مرحله ای یا دو مرحله ای)
 • تکنولوژی های مورد استفاده
 • درمان های جانبی مانند پیوند استخوان، جراحی لثه و غیره

شرایط لازم برای کاشت ایمپلنت فوری دیجیتال

اگر می ‌خواهید ایمپلنت فوری بکارید ابتدا باید شرایط لازم برای کاشت ایمپلنت معمولی را داشته باشید که عبارتند از:

 • سلامت لثه و دهان
 • حجم و ارتفاع کافی استخوان فک در محل کاشت
 • سلامت عمومی مناسب جهت پشت سر گذاشتن عمل جراحی دهان
 • عدم بیماری ‌های زمینه ‌ای کنترل نشده (هر بیماری که دارید یا هر دارویی که مصرف می کنید باید حتماً به اطلاع متخصص دندانپزشک خود برسانید تا با توجه به شرایط شما برنامه درمانی مناسب در نظر بگیرد.)

اگر شرایط گفته شده را دارید، احتمالا می توانید ایمپلنت دیجیتال فوری بکارید. با این حال تصمیم نهایی را باید متخصص دندانپزشک بگیرد چرا که موقعیت دندان ها در دهان نیز اهمیت دارد. توجه داشته باشید اگر در محل کاشت کمبود استخوان وجود داشته باشد متخصص دندانپزشک شما بسته به شرایط فکی شما می تواند این مشکل را با پیوند استخوان حل کند.

احتمال عدم موفقیت درمان ایمپلنت فوری دیجیتال

این درمان یکی از موفق ‌ترین درمان‌ های دندانپزشکی محسوب می ‌شود. به طوری که اگر در فرد مناسب انتخاب شود برآورد می ‌شود میزان موفقیت آن بالای ۹۵ درصد است.

مزایای ایمپلنت فوری دیجیتال

یکی از بهترین روش های کاشت دندان، ایمپلنت دیجیتال است که مزایای زیادی دارد. مهم ترین مزیت این روش نداشتن درد و تورم است بنابراین دوران نقاهت آن خیلی طول نخواهد کشید. از دیگر مزایای فوری ایمپلنت دیجیتال می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • کاهش زمان کاشت دندان
 • کاهش درد بعد از کاشت دندان
 • کاهش تورم بعد از کاشت دندان
 • بهترین روش برای بیماران سیگاری
 • بهترین روش برای بیماران دیابتی
 • بهترین روش برای کسانی که نیاز به روکش فوری دارند.
 • بهترین روش برای کسانی که ترس از جراحی کاشت دندان دارند.
 • کاهش خونریزی بعد از کاشت دندان
 • استفاده از غذای عادی بلافاصله بعد از کاشت دندان
 • انجام کارهای عادی روزمره بلافاصله بعد از کاشت دندان
 • حفظ لثه بین‌ دندانی و درنتیجه ایجاد زیبایی در دندان ‌های قدامی و جلوگیری از گیر غذایی در دندان ‌های خلفی
 • راحتی حین و بعد از جراحی برای بیمار
 • کاهش عوارض بعد از جراحی به دلیل عدم برش لثه

معایب ایمپلنت دیجیتال

به طور کلی این روش درمانی مزیت های بسیاری دارد و درمان ایمپلنت دیجیتال یک درمان بی نظیر و حرفه ای می باشد، اما با این وجود می توان معایبی را نیز برای آن در نظر گرفت که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 • ایمپلنت دیجیتال هزینه بسیار بالاتری نسبت به کاشت ایمپلنت دندان به روش معمولی دارد.
 • این نوع روش درمانی به یک لابراتوار بسیار حرفه ای و خاص نیاز دارد.
 • طراحی و عملیات های قبل از کاشت ایپلنت دندان طولانی و زمان بر می باشد.
 • در ایمپلنت دیجیتال به دستگاه های مخصوص و اسکنر و نرم افزار خاص نیاز است.
 • کلینیک های تخصصی که ایمپلنت دیجیتال را انجام می دهند، به میزان محدود موجود می باشند.

آیا ایمپلنت دندان دیجیتال درد دارد؟

در روش ایمپلنت دندان معمولی، متخصص دندانپزشک برای مشخص کردن محل کاشت، لثه را تا استخوان به شکل عمودی برش می دهد، در حالی که در ایمپلنت دیجیتال این برش به کمک عکس های سی تی اسکن سه بعدی و گاید جراحی انجام می شود که به همین جهت برش ایجاد شده به میزانی کوچک است که به بخیه زدن نیز نیازی ندارد. کاشت ایمپلنت دیجیتال، با کوتاه کردن زمان بهبود، امکان خونریزی و عفونت را نیز کمتر می کند و به طور کلی زمان جراحی 15 الی 30 دقیقه می باشد. به همین دلایل درد بسیار کمتری نسبت به روش معمولی کاشت ایمپلنت دندان دارد.

برای ایمپلنت دیجیتال یک روزه پیش چه کسی برویم؟

با وجودی که اکثر ما به دنبال یک راه درمان سریع و موفق هستیم اما باید دقت کافی را در انتخاب متخصص دندانپزشک داشته باشیم. متخصص دندانپزشک ما باید در زمینه ایمپلنت دندان تخصص کافی را داشته باشد و دوره‌ های دانشگاهی مربوطه را گذرانده باشد. این افراد معمولاً تحت عنوان ایمپلنتولوژیست می‌شناسند. شانس موفقیت ایمپلنت فوری در صورتی که توسط فرد متخصص انجام شود و مراقبت‌ های بعد از ایمپلنت به خوبی رعایت گردند، بسیار بالا می‌ باشد.

مزایای استفاده از گاید جراحی برای کاشت ایمپلنت دیجیتال یک روزه

کاهش زمان جراحی

با استفاده از گاید جراحی، زمان عمل جراحی کاشت ایمپلنت بهبود می‌ یابد. طراحی و پیش‌بینی دقیق تر موقعیت ایمپلنت باعث کاهش زمان موردنیاز برای تکمیل جراحی می‌ شود.

کاهش خطا ها و عوارض جراحی

استفاده از گاید جراحی باعث کاهش خطا های انسانی در جراحی می ‌شود. دقت بیشتر در قرارگیری ایمپلنت، کاهش خطر آسیب به بافت‌ های اطراف و عوارض جراحی را بهبود می‌ بخشد.

بهبود پیش ‌بینی نتیجه

با استفاده از گاید جراحی، قبل از جراحی امکان بررسی دقیق ‌تر نتیجه و تحلیل موقعیت ایمپلنت وجود دارد. این امکان به جراح اجازه می ‌دهد برنامه‌ ریزی دقیق ‌تری برای جایگزینی دندان‌ ها انجام دهد و نتیجه پایدار تری را تضمین کند.

بهبود استحکام و پایداری ایمپلنت

استفاده از گاید جراحی باعث ایجاد استحکام بیشتر برای ایمپلنت می ‌شود. با دقت بالا در قرارگیری ایمپلنت در موقعیت صحیح و استفاده از فنون جراحی پیشرفته، استحکام و پایداری ایمپلنت بهبود می‌ یابد.

بهبود زمان ترمیم بافت

استفاده از گاید جراحی باعث کاهش زمان ترمیم بافت پس از جراحی می‌ شود. با استفاده از گاید جراحی، تماس با بافت ‌های نرم و سخت کاهش می‌ یابد و فرآیند ترمیم بافت سریع‌ تر اتفاق می‌ افتد.

کاهش خونریزی و عفونت

استفاده از گاید جراحی به دلیل دقت بالا و کاهش تماس با بافت ‌های نرم، منجر به کاهش خونریزی و خطر عفونت می ‌شود. این امر به روند بهبودی بیمار و کاهش عوارض مرتبط با جراحی کمک می‌ کند.

استفاده در موارد پیچیده

گاید جراحی به ویژه در موارد پیچیده و مشکل، مانند کاشت ایمپلنت در مناطق با کمبود فضا یا توپوگرافی نا منظم دهان، مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

کلام آخر

امروزه حضور تکنولوژی در کنار متخصصان دندانپزشک سبب شده است تا پروسه درمان بیماران سریع تر، دقیق تر و با درد کم تر انجام شود. بدون ترید، بریدگی های شدید و خون ریزی مواردی هستند که همه بیماران دوست دارند تا از آن دور باشند. حتی در صورتی که در آرامش کامل و تحت بی حسی قرار داشته باشند و درد آن را حس نکنند. حال با ورود تکنولوژی به عرصه دندانپزشکی بسیاری از بیماران می توانند با آسودگی خاطر بسیاری از عمل های جراحی را انجام دهند و دیگر نیازی به ترس از دندانپزشکی نخواهند داشت. در آخر خاطر نشان می کنیم که تمام خدماتی که در حوزه دندانپزشکی تخصصی انجام می شود مانند ریسمانی محکم و سازمان یافته به یکدیگر متصل است که همگی در جهت اول سلامت و بهداشت دهان و دندان، دوم بالا بردن سطح کیفیت زندگی و سوم داشتن حس خوب زیبایی به همراه سلامتی و افزایش اعتماد بنفس بیماران عزیز می باشند.

سوالات متداول

پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان چگونه است؟

اگر برای کاشت ایمپلنت دندان، تراکم یا حجم استخوان فک کافی نباشد به طوری که درمان ریسک بالایی داشته باشد، توصیه می شود پیوند استخوان انجام بدهید. مواد استخوان پیوندی در محل کاشت ایمپلنت قرار داده می ‌شود. ممکن است کاشت ایمپلنت همزمان با این کار و یا چند ماه بعد که پیوند صورت گرفت و استخوان محکم شد، انجام بگیرد. این بستگی به گستردگی پیوند دارد.

برای پیوند استخوان جهت کاشت ایمپلنت از چه موادی استفاده می شود؟

برای پیوند استخوان فک می توان از مواد مصنوعی، استخوانی که از بدن خودتان برداشته شده است، استخوان جسد و یا استخوانی با منشاء حیوانی (معمولا گاو) استفاده کرد.

از ایمپلنت دندانم چگونه مراقبت کنم؟

برای مراقبت از ایمپلنت دندان همان روش هایی را باید انجام بدهید که در مورد دندان های طبیعی باید انجام بدهید:

 • حداقل دو بار در روز مسواک بزنید.
 • دست کم روزی یک بار نخ دندان بکشید.
 • بهتر است هر شش ماه یک بار برای معاینه به متخصص دندانپزشک مراجعه کنید و یا اگر نمی توانید حداقل سالی یک بار این کار را انجام بدهید.
 • از دندان های خود به عنوان ابزار استفاده نکنید و چیزهای سخت نجوید.

چه رنگی برای روکش ایمپلنت انتخاب می شود؟

رنگ روکشی که بر روی ایمپلنت متصل می‌ شود متناسب و مطابق با رنگ دندان های دیگرتان انتخاب می ‌شود تا تمایزی بین دندان ایمپلنت شده و دندان های طبیعی دیگر ایجاد نشود. از این رو اگر رنگ سفید تری میپسندید، بهتر است ابتدا دندان های دیگر را سفید کنید و سپس رنگ روکش ایمپلنت را انتخاب نمایید.

درد ایمپلنت دیجیتال دندان از درد ایمپلنت معمولی کمتر است؟

تصاویر و مدل‌ سازی‌ های سه بعدی که در روش ایمپلنت دیجیتال به ثبت می ‌رسند، سبب می‌ گردند که متخصص ایمپلنت ساده ‌تر اختلالات استخوان فک فرد را دریابد و مکان قرارگیری رشته‌ های عصبی دندان را بهتر بیابد. این در حالی است که طی انجام ایمپلنت به روش معمولی، متخصص دندانپزشک شکاف بزرگ تری روی لثه شما ایجاد می‌ کند تا به استخوان فک برسد. پس از آن جایی که با استفاده از تصاویر سه بعدی در روش دیجیتال ایمپلنت دندان، شکاف دندان به حداقل می ‌رسد، در نتیجه بیمار درد کمتری را حس خواهد کرد و شکاف ایجاد شده به بخیه نیاز نخواهد داشت. همچنین خونریزی کاهش یافته و بهبود سریع تر حاصل خواهد شد.

آیا روش انجام ایمپلنت دیجیتال می‌ تواند دارای خطا باشد؟

درست است که ما با گاید جراحی آماده شده که همانند یک شابلون در کارهای هندسی است، نواحی انجام برش لثه، دریل و تراش استخوان فک را کاملاً دقیق، به‌ صورت کامپیوتری و محاسبه‌ شده انجام می ‌دهیم، اما همه این‌ ها مستلزم این است که دقیقا تمام مراحل را درست طی کنیم، یعنی گاید جراحی‌ مان را درست طراحی کنیم و با ماده ‌ی درست که تغییر ابعادی ندهد، بسازیم، در غیر این صورت ایمپلنت دیجیتال می ‌تواند خطا هایی داشته باشد.

دکتر مهناز ارشد

متخصص پروتزهای دندانی، ایمپلنت و زیبایی

متخصص درمان مشکلات مفصل فکی و آپنه خواب

استاد دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

 

نظر بدهید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *