لمينيت های دندانی چگونه طراحی و ساخته می شوند؟

آذر ۱۵, ۱۴۰۰ ۱۰:۰۱ ق٫ظ

لمینیت های سرامیکی مواد شیشه ای مانندی از جنس سرامیک هستند که به صورت گسترده برای بازسازی لبخند و طرح لبخند استفاده می شوند.

نحوه آماده سازی دندان قبل از لمینیت دندان

برای شروع، ابتدا باید طراحی لبخند انجام شود و پس از آنالیز وضعیت دندانها، صورت، لبها و خط لبخند بررسی و انالیز شود. سپس دندانها در صورت نیاز آماده سازی میشود. دندانهایی که دچار بیرون زدگی و چرخش هستند نیاز به اصلاح دارند.

اگر چه مقدار تراشیدن مینا در صورت نیاز بین 0.3 تا 0.5 میلیمتر می باشد. همچنین اگر دندان دچار پوسیدگی شده باشد، بخشهای پوسیده دندان نیز برداشته میشود.

قالب گیری جهت ساخت لمینیت دندان

پس از تراش اولیه و آماده سازی دندان ها؛ تری مناسب با ماده قالبگیری مورد نظر پر می‌شود و در دهان در تماس با دندان‌ها قرار داده می‌شود، چند دقیقه باید منتظر ماند تا ماده سفت شده و شکل خود را حفظ کند، سپس تری از دهان خارج می‌شود.

قالب به‌ دست ‌آمده به لابراتوارفرستاده می‌شود تا از آن برای ساخت لمینیت استفاده شود؛ معمولاً حدود دو الی سه هفته طول می‌کشد تا لمینیت ها آماده شوند.

استفاده از نخ زیر لثه ای

در بسیاری از موارد دندانپزشک تراشیدن دندان را تا لبه های دندان و اندکی زیر لثه انجام می‌دهد؛ در چنین شرایطی احتمالاً برای قالب ‌گیری دقیق باید از نخ زیر لثه ای استفاده شود تا هنگام قالب گیری، لثه کامل کنار زده شده و دقیقاً شکل لبه های دندان در خمیر قالبگیری نمایان شود.

برای این منظور نخ در اطراف دندان قرار گرفته و به زیر لثه هل داده می‌شود، سپس درست پیش از قالب ‌گیری، دندانپزشک نخ را برمی‌دارد چون علیرغم برداشته شدن نخ، تا مدتی لثه از دندان دور می‌ماند و می‌توان کار قالب‌ گیری را انجام داد؛ بنابراین میتوان ماده قالب گیری را کمی زیر دندان نیز فشار داد تا تمامی سطح دندان را در بر بگیرد.

بعد از آماده سازی دندان ها و قالبگیری، لمینیت های سرامیکی توسط لابراتوار های مخصوص با تکنولوژی پیشرفته ساخته میشوند.

تکنولوژی کدکم جهت ساخت لمینیت و ونیرهای سرامیکی

CAD/CAM

 

توسط اسکنر داخل دهانی اسکن در دهان از دندانها و یا توسط اسکنر لابراتواری اسکن از کست های گچی تهیه می شود. پس از اسکن های مخصوص از قالب تهیه شده ساخت لمینیت ها توسط دستگاه کد کم آغاز میشود. کد کم دندانپزشکی تکنولوژی ویژه ای است که به وسیله تصاویر سه بعدی انواع رستوریشن دندانی با آن ایجاد می شود. با ورود تکنولوژی کد کم به دنیای دندانپزشکی و دندانسازی تحولی اساسی در این زمینه رخ داده است. فناوری کدکم منجر به تحولی مثبت در دندانپزشکی بخصوص برای دندانپزشکی زیبایی شده است. کد CAD مخفف Computer Aided Design طراحی بوسیله کامپیوتر و کم CAM computer Aided manufacturing مخفف ساخت به کمک کامپیوتر است. سیستم کم (CAM) سیستمی نرم افزاری است که با محاسبات دقیق و دقت بالا جهت انتخاب مواد و کنترل ساخت استفاده شده که حد واسط برنامه کد ( CAD ) و دستگاه تراش است.

چه نوع پروتز هایی با این دستگاه ساخته میشود؟

به جرات می توان گفت که امروزه با دستگاه بسیار پیشرفته کدکم انواع پروتز ها را میتوان ساخت، حتی دست دندان کامل را. به طور خلاصه پروتز های زیر توسط این دستگاه قابل ساخت است:

  • روکش های زیرکونیا
  • پروتز های ایمپلنت
  • روکش های فلز سرامیک (PFM )
  • بریج های زیرکونیا یا PFM
  • اینله و آنله سرامیکی
  • لمینیت سرامیکی
  • انواع روکش های ای مکس و گلاس سرامیک
  • انواع روکش های موقتی
  • ساخت انواع اباتمنت های ایمپلنت
  • پروتزهای متحرک، دست دندان و پارسیل

 

نحوه ساخت لمینیت سرامیکی

لیتیوم دی سیلیکات  یکی از مواد ساخت لمینیت های سرامیکی هستند. درواقع یک ماده تقویت شده سرامیکی هستند که توسط سیستم های CAD/CAM هم ساخته میشوند. لیتیوم دی سیلیکات ها به عنوان بلوک هایی در حالت پیش کریستالیزه که حاوی هسته های متاسیلیکات لیتیوم و دی سیلیکات هستند داخل دستگاه قرارا میگیرند. با کاهش مقاومت خمشی آن به 30 ± 130 مگاپاسکال شکل گیری آن به صورت پوسته های لمینیت انجام میگردد. سپس سرامیک داخل کوره در دمای 85 درجه تبلور مجدد می شود و برای 20تا 25 دقیقه در طی این روش دی سیلیکات لیتیوم متبلور می شود و شفافیت نهایی به دست می آید. مقدارکریستال ها و استحکام خمشی تا 70 درصد در حجم افزایش می یابد. در این مرحله، لمینیت های به دست آمده ممکن است ایده آل نباشد.

پودر گذاری

در مرحله پودر گذاری، به صورت دستی با روش پودرگذاری کاسپ های دندانی لاین اکسس های های سطح لبیال، باکال و لایه ترنسلسنسی در قسمت انسیزال لمینیت ها شکل داده میشود و بار دیگر به داخل کوره با دمای پایین تر میرود.

پودر گذاری در لمینت سرامیکی

 

نحوه سمان لمینیت ها

لمینت سرامیکی دندان

 

نحوه سمان با Choice 2:

آماده سازی لمینیت:

1-  پرسلن ( لمینیت ) به مدت 90 ثانیه با اسیدهیدروفلوریک 5% اچ میشود

2-  سپس با آب شسته و به آرامی توسط پوار هوا خشک میشود.

3-  Bis-Silane A,B ترکیب شده و داخل لمینیت ها به آن آغشته میشود و پس از30 ثانیه با پوار هوا مجدد خشک میشوند.

آماده سازی دندان ها:

1-  سطح دندان ها تمیزشده و به مدت 15 ثانیه اچ میشوند.

2-  به آرامی شسته و به خشک میشوند.

3- دندان ها آغشته به All-Bond  میشوند و پس از 10 ثانیه مجدد با پوار هوا خشک میشوند. سپس 10 ثانیه لایت مشوند.

سمان کردن:

سطح داخلی لمینیت ها به یک لایه بسیار نازک از Porcelain Bond آغشته میشوند و
سمان choice 2 داخل لمینیت ها تزریق میشود پس از قرار گیری لمینیت ها بر روی دندان ها 3ثانیه لایت انجام میشود و سمان های اضافی برداشته و سپس به مدت 40 ثانیه مجدد لایت میشوند.

نتیجه نهایی کار:

لمینت دندان در مطب دکتر ارشد

 

 

دکتر مهناز ارشد

متخصص پروتزهای دندانی، ایمپلنت و زیبایی

متخصص درمان مشکلات مفصل فکی و آپنه خواب

استاد دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.