11 مورد از بهترین برند های کامپوزیت ونیر دندان

11 مورد از بهترین برندهای کامپوزیت ونیر دندان

شهریور ۲۸, ۱۴۰۲ ۵:۲۱ ب٫ظ

درمان هاي زيبايي دندان و ساخت لبخند زيبا امروزه باب سخن هر مجلسي شده و متاسفانه افراد زيادي بدون داشتن تخصص در اين زمينه مشغول هستند و هزينه هاي كلاني هم دريافت مي كنند. و در نهايت لبخند فرد نه تنها زيبا تر نمی شود بلكه بسيار مصنوعي تر مي شود. صرف داشتن دندان هاي خيلي سفيد و مصنوعي لبخند شما را زيبا نمي شود. رنگ دندان ها بايد با رنگ پوست و لثه هارموني داشته باشند. خيلي از تصاويري كه به عنوان كارهاي ايده ال ارائه مي شود بدون كنار زدن لثه، از دور و درحالتي كه فقط لبه دندان ها مشخص است گرفته شده است. هنگام ارائه يك كار خوب حتما حاشيه لثه بايد ديده شود، عدم التهاب و قرمزي در ناحيه لثه يكي از اصول اساسي است.

فرم دادن آناتوميك و بدون اورهنگ كه امكان ماساژ لثه اي را فراهم مي كند يكي ديگر از اصول اساسي در درمان های زیبایی دندان است. خيلي از اين درمان هاي ارائه شده بعد از چند ماه فرد را به مشكلات شديد لثه اي دچار كرده و التهاب و خونريزي را در بر دارند. علاوه بر اين ايجاد رنگ سفيد اوپك دندان ها ظاهر بسيار مصنوعي به فرد مي دهد. كاري زيبا و علمي است كه پس از اتمام قابل تشخيص از دندان طبيعي نباشد. البته گاهی در بیماران خاص به دلیل مشکلات آناتومیکی یا اقتصادی همه چیز قابل ایده آل شدن نیست و باید نکات خیلی زیادی وجود داشته باشد تا یک لبخند از هر نظر بی نقص باشد.

کلیک کنید: چطور دندان خراب را کامپوزیت کنیم؟

بسیاری از شرایط بالینی از قبیل تغییر رنگ دندان‌ ها، شکستگی‌ های گسترده، دندان‌ های نا مرتب یا پوسیدگی دندان‌ ها ممکن است باعث ایجاد اختلال در زیبایی طرح لبخند شوند. این امر معمولاً سبب ایجاد تصویری نا خوشایند از لبخند شده و تاثیری منفی بر کیفیت زندگی دارد. در دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی این شرایط بالینی را می ‌توان ترمیم یا درمان کرد و زیبایی را مجددا به لبخند بازگرداند. درمان های زیبایی دندان، مختلفی برای این منظور وجود دارد که یکی از آن ‌ها کامپوزیت ونیر دندان است. کامپوزیت ونیرها درمانی محافظه کارانه و رایج هستند که به شکلی اصولی و بدون آسیب به دندان ها، طرح لبخند شما را اصلاح می ‌کنند.

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان نوعی ماده خمیر مانند است که از مواد رزینی ساخته می‌ شود. این ماده در واقع همان ماده‌ خمیری همرنگ دندان است که به عنوان پر کننده حفره‌ ها در پوسیدگی ‌های دندانی نیز به کار برده می‌ شود. امروزه از کامپوزیت دندان به عنوان درمانی برای برطرف کردن نواقص و مشکلات ظاهری و ناهماهنگی دندان ‌ها برای ایجاد لبخندی زیبا استفاده می‌ شود.

چه زمانی استفاده از ونیرهای کامپوزیت بهترین روش درمانی است؟

از آنجا که ونیر کامپوزیت ‌ باند مناسبی به مینا و عاج دندان دارد، زمانی که دندان‌ ها به دلایل مختلف مینای خوبی ندارند، گزینه مناسبی جهت درمان‌ های زیبایی می‌ باشند. و به طور کلی در شرایط زیر اصلاح طرح لبخند با ونیرکامپوزیت مناسب ‌ترین درمان است:

• زمانی که سطح خارجی دندان به دلایل مادرزادی، بیماری ها، سایش ها، عادات ناصحیح و ترمیم های قبلی مینای مناسبی برای باند ندارد.
• ترمیم های کامپوزیتی قبلی نا مناسب
• تغییر رنگ ترمیم های قبلی
• تغییر رنگ دندان ها

فاصله بین دندانی

زمانی که فرد دارای دیاستم یا فاصله بین دندانی است نیز می توان با کمک اتصال مستقیم ونیر کامپوزیت این فاصله را بست و طرح لبخند فرد را اصلاح نمود.

شکستگی‌ های وسیع دندانی

دندان‌ هایی که دچار شکستگی های وسیع تاج دندان هستند را می ‌توان توسط کامپوزیت‌ ترمیم و ونیر نمود. امروزه با وجود کامپوزیت هایی که از نظر استحکام و زیبایی در حد کاملا قابل قبولی قرار دارند، نیاز به تراش وسیع این دندان ها جهت انجام روکش دندان نبوده و می‌ توان آن‌ ها را به شکلی کاملا محافظه کارانه و مشابه با فرم و رنگ دندان مشابه بازسازی نمود.

آیا ونیر کامپوزیت سبب برجسته‌ تر شدن دندان‌ ها می ‌گردد؟

با اینکه ونیر کامپوزیت به عنوان یک لایه اضافه روی دندان ‌هایتان قرار می‌ گیرد، اما دندان‌ ها برجسته ‌تر نخواهند شد. معمولا دندانپزشکی که در این زمینه مهارت خوبی داشته باشد، این دانش ر ا دارد که چگونه ونیر کامپوزیت را فرم دهد تا چنین اتفاقی نیا فتد. حتی در صورتی که متخصص دندانپزشک نیاز بداند، ممکن است بخشی از دندان را بتراشد تا بتواند به درستی از این ترمیم استفاده کند.

 

برای ظاهری زیبا تر، چه تعداد از دندان‌ ها را باید ونیر کامپوزیت کرد؟

برای ظاهری زیبا تر، چه تعداد از دندان‌ ها را باید ونیر کامپوزیت کرد؟

تعداد دندان ‌هایی که نیاز به ونیر کامپوزیت دارند، به این بستگی دارد که چه تعداد از دندان‌ های شما در زمان لبخند زدن قابل مشاهده هستند. معمولاً افراد حدود 6 تا 10 دندان را برای این کار انتخاب می ‌کنند. برای درک بهتر می ‌توانید از رو به‌ رو و از نیم رخ صورت خود با لبخند عکس بگیرید و تعداد دندان‌ هایی که در این شرایط مشخص می‌ شوند را بررسی کنید.

طول عمر کامپوزیت دندان

طول عمر کامپوزیت دندان به طور معمول بین 5 تا 7 سال است. اما فاکتورهای متعددی در تعیین ماندگاری آن نقش دارند و میزان ماندگاری آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

عوامل موثر بر طول عمر کامپوزیت دندان کدام‌ اند؟

در ادامه عوامل مؤثر بر طول عمر کامپوزیت دندان را بیان کرده ‌ایم:

ابتلا به دندان قروچه

افرادی که دندان قروچه دارند، هنگام خواب دندان‌ های خود را بر روی یکدیگر فشار می‌ دهند، به همین دلیل به مرور، دندان‌ های آن ها دچار ساییدگی می ‌شود. این اختلال مشکلات مشابهی را برای کامپوزیت‌ ها نیز ایجاد کرده و باعث کاهش طول عمر آن ها به دلیل آسیب دیدگی می‌ شود.

رژیم غذایی

مواد غذایی، خوراکی‌ ها و نوشیدنی ‌های اسیدی، رنگی و شیرین موادی هستند که نه تنها به دندان بلکه به ونیر کامپوزیت نصب شده بر روی آن نیز تأثیر گذاشته و طول عمر کامپوزیت دندان را کاهش می‌ دهند.

بهداشت دهان و دندان

هرچه افراد در رعایت بهداشت دهان و دندان خود (مسواک زدن، نخ دندان کشیدن) دقت بیشتری داشته باشند، دهان و دندان آن ها از سلامت بیشتری برخوردار خواهد بود. در نتیجه آن سلامت کامپوزیت‌ ها نیز تضمین شده و طول عمر آن ها افزایش می ‌یابد.

نحوه انجام کامپوزیت

نحوه نصب ونیر کامپوزیت بر روی دندان که تماماً به مهارت و دقت دندانپزشک بستگی دارد، از دیگر مواردی است که بر میزان ماندگاری و طول عمر آن تأثیر مستقیم دارد.

کلیک کنید: بازسازی کامل دهان و دندان

جنس ونیر کامپوزیت

جنس و برند کامپوزیت را که بیمار با راهنمایی‌ های متخصص دندانپزشک خود انتخاب می‌ کند، در ماندگاری آن نقش دارد. طبیعی است که هرچه از برند کامپوزیت باکیفیت‌ تر و مرغوب ‌تری استفاده شود، طول عمر و ماندگاری کامپوزیت بیشتر خواهد بود. (البته این امر نیز بستگی به مراقبت‌ های بیمار دارد.)

 

بهترین مارک ونیر کامپوزیت

بهترین مارک کامپوزیت دندان دارای چه ویژگی‌ هایی است؟

ویژگی بهترین مارک مواد کامپوزیت دندان

برند های کامپوزیت دارای ویژگی‌ های به خصوصی هستند که آن ها را از سایر برند ها متمایز می ‌کنند. یک متخصص دندانپزشک خوب با در نظر گرفتن شرایط دهان و دندان بیمار متناسب ‌ترین نوع را به او پیشنهاد می ‌دهد. در ادامه ویژگی‌ های بهترین مارک کامپوزیت ونیر دندان را بیان کرده‌ایم:

ظاهر زیبا و طبیعی

بهترین کامپوزیت دندان از مواد با کیفیت ‌تری ساخته شده‌ است که اندازه ذرات تشکیل دهنده آن بسیار کوچک است. استفاده از این ذرات موجب بالا رفتن کیفیت و مرغوبیت ونیر کامپوزیت شده که در نتیجه آن ونیر دندان بیمار بسیار زیبا و طبیعی به نظر می ‌رسد.

شکل پذیری راحت و آسان مواد بر روی دندان

بهترین مارک کامپوزیت دندان با توجه به ساختاری که دارد، به راحتی و آسان ‌تر از سایر انواع مارک کامپوزیت دندان شکل و فرم می‌ پذیرد. این ویژگی به متخصص دندانپزشک کمک می ‌کند تا بتوانند به راحتی ونیر کامپوزیت را متناسب با شکل دندان بیمار فرم دهند. این ویژگی یکی از ویژگی‌ های بسیار مهمی است که متخصص دندانپزشک در نظر می‌ گیرند.

سفت شدن سریع مواد پس از تاباندن نور لایت کیور

یکی دیگر از ویژگی‌ های بهترین برند کامپوزیت این است که با تاباندن نور دستگاه لایت کیور بر روی آن، فوراً سفت شده و در جای خود محکم می ‌شود. این ویژگی ونیر کامپوزیت سبب می‌ شود تا متخصص دندانپزشک نیاز کمتری به صرف وقت برای لایه ‌گذاری کامپوزیت ونیر داشته باشد.

سازگار بودن جنس کامپوزیت ونیر با دهان و دندان بیمار

گاهی ممکن است افراد به جنس مواد کامپوزیتی واکنش آلرژیک نشان دهند. گرچه این امر در ونیر دندان به ندرت رخ می ‌دهد، اما برای پیشگیری از این اتفاق لازم است که دندانپزشک از بهترین مارک کامپوزیت ونیر دندان استفاده کند تا بیمار دچار حساسیت پس از انجام این روش نشود. مواد مرغوب به طور معمول سازگاری بالایی با محیط دهان و دندان داشته و به ندرت پیش می ‌آید که حساسیت‌ هایی را برای بیمار به وجود آورند.

داشتن مقاومت و استحکام بالا

هرچه کامپوزیت زیبایی دندان ها دارای کیفیت و مرغوبیت بالاتری باشد، در مقابل عواملی که می ‌توانند موجب سایش، تغییر رنگ و یا شکستگی آن شوند، مقاومت بالاتری نشان می‌ دهد. این امر یکی از مهم ترین و مؤثرترین ویژگی ‌ها در افزایش طول عمر کامپوزیت زیبایی دندان ها است. به همین دلیل بهترین برند کامپوزیت دندان از تکنولوژی ‌های پیشرفته و مواد با کیفیت ‌تری استفاده می ‌کند.

قابلیت ترمیم

به طور کلی ونیر کامپوزیت‌ ها دارای قابلیت ترمیم هستند. زمانی که متخصص دندانپزشک از بهترین مارک کامپوزیت ونیر دندان استفاده ‌کند، امکان ترمیم آن ها و همچنین تطبیق رنگ ترمیم جدید و قدیمی، آسان ‌تر می ‌شود. علاوه بر این در هنگام ترمیم به راحتی و به آسانی می ‌توان ونیر دندان را پالیش کرد و سطح آن را به زیبایی قبل درآورد.

انواع مارک کامپوزیت دندان

بهترین مارک ونیر کامپوزیت

از مشهور ترین و بهترین مارک کامپوزیت ونیر دندان می‌ توان به مارک های :

ایویکولار
آی پی اس
اولترادنت
Gradia DIrect
Bisco
کازمادنت
Kerr
Tokuyama
SDI
DMG AMERICA
سارمکو و… اشاره داشت.

 

چه افرادی بهتر است ونیر کامپوزیت را انتخاب نکنند؟

چه افرادی بهتر است ونیر کامپوزیت را انتخاب نکنند؟

افراد زیر در وهله اول نمی ‌توانند گزینه مناسبی برای ونیر کامپوزیت باشند:

• افرادی که جای خالی دندان در دهان خود دارند. بهترین گزینه برای این افراد استفاده از ایمپلنت است به خصوص در ناحیه قدام.
• کسانی که دارای پوسیدگی‌ های دندانی و بیماری‌ های لثه هستند. این افراد در ابتدا باید برای درمان این مشکلات خود اقدام کنند. پس از به دست آوردن سلامت دهان و دندان خود می ‌توانند گزینه مناسبی برای ونیر کامپوزیت باشند.
• کسانی که دارای ناهنجاری ‌های فکی هستند. این افراد باید با متخصص ارتودنسی و جراح فک و صورت مشورت داشته باشند.
• افرادی که دندان‌ های به شدت نا مرتب و بهم ریخته‌ ای دارند. بهترین گزینه اصلاح طرح لبخند در این افراد، ارتودنسی است.
• کسانی که دندان ‌قروچه دارند. در صورت لزوم متخصص دندانپزشک برای این افراد نایت گارد تجویز خواهد کرد.

معایب کامپوزیت دندان

ونیر کامپوزیت گرچه مزایای بسیار زیادی دارد، اما گاهی ممکن است معایبی نیز داشته باشد که در ادامه به آن ها اشاره کردیم:

کلیک کنید: سفید کردن دندانها Bleaching

امکان تغییر رنگ کامپوزیت

جنس کامپوزیت به گونه‌ ای است که می ‌تواند رنگ مواد غذایی و نوشیدنی‌ های رنگی را به خود جذب کند. همچنین می ‌تواند تحت تأثیر نیکوتین موجود در سیگار تغییر رنگ دهد. به همین دلیل است که متخصص دندانپزشک پس از انجام این درمان، به بیمار توصیه می‌کند که حتماً پس از غذا خوردن دندان‌ های خود را مسواک بزند. اگر امکان انجام این کار را نداشته باشد، حداقل با آب شست و شو دهد تا ونیر کامپوزیت‌ به مرور زرد و بد رنگ نشوند.

دائمی نبودن

این ماده گرچه ماندگاری و طول عمر خوبی دارد، اما همچنان در مقایسه با لمینیت سرامیکی دندان، طول عمر کم تری دارد. توجه داشته باشید که طول عمر ونیر کامپوزیت در صورت رعایت نکات مراقبتی تا 7 سال است. اما اگر فرد به این نکات توجهی نداشته باشد و تلاشی برای رعایت آن ها نکند، کامپوزیت دندان‌ ها ممکن است تنها تا 2 سال ماندگاری داشته و پس از آن نیاز به تعویض آن پیدا کند.

نداشتن مقاومت و استحکام بسیار زیاد

ونیر کامپوزیت مقاومت و استحکام مطلوبی دارد، اما اگر بخواهیم آن را با لمینیت سرامیکی مقایسه کنیم، مقاومت آن، نسبت به لمینیت کمتر است و نیاز به مراقبت‌ های بیشتری دارد. با این حال با توجه به هزینه ی کم تری که برای آن صرف می‌ شود، نتایج مطلوبی ارائه می ‌دهد.

 

عوارض کامپوزیت دندان

عوارض کامپوزیت دندان

با عوارض کامپوزیت دندان آشنا شوید.

ونیر کامپوزیت دندان یک روش ترمیمی محافظه کارانه به شمار می ‌آید و غالباً عوارضی را برای افراد به وجود نمی ‌آورد. اغلب گفته می ‌شود که عوارض کامپوزیت دندان به موارد مربوط به محافظت از آن ارتباط دارد و نه به جنس و تکنیک انجام آن. در ادامه عوارض کامپوزیت دندان را که ممکن است برخی افراد تجربه کنند را بیان کرده ‌ایم:

شکستن دندان‌ های کامپوزیت شده

یکی از توصیه‌ های مهم پس از کامپوزیت دندان، عدم استفاده از آن به عنوان ابزار برای باز کردن درب اشیا و … است. همچنین توصیه می ‌شود که غذا ها و خوراکی‌ های سخت را با دندان کامپوزیت شده گاز نگیرید. زیرا فشار زیادی به ونیر کامپوزیت وارد می شود و منجر به شکستگی و یا ترک خوردن آن می‌ گردد.

حساس شدن دندان‌ ها به دما

حساس شدن دندان‌ ها به دمای سرد و یا گرم مواد غذایی و نوشیدنی ‌ها تا چند روز ابتدایی پس از انجام کامپوزیت‌ دندان طبیعی است. به همین دلیل بهتر است که فرد در طول این چند روز از مصرف غذا های و نوشیدنی‌ های خیلی گرم و یا خیلی سرد اجتناب کند. همچنین می‌ توانید از خمیر دندان مخصوص دندان‌ های حساس استفاده کنید.

پوسیدگی دندان زیر ونیر کامپوزیت

در صورتی که دندانپزشک هنگام نصب کامپوزیت، دندان‌ها را به طور کامل پاک‌سازی نکند و جرم یا پوسیدگی قبلی بر روی دندان باقی بماند، پس از نصب، پوسیدگی‌ها پیشرفت کرده و سلامت دندان را به خطر می‌اندازند. همچنین عدم رعایت بهداشت دهان و دندان نیز می‌تواند موجب ایجاد این عارضه شود. به این دلیل که کامپوزیت سطح دندان را می‌پوشاند، ممکن است فرد متوجه وجود آن نشود.

ملتهب شدن لثه پس از انجام کامپوزیت دندان

ممکن است بافت لثه پس از اتمام درمان زیبایی، حساس و یا ملتهب شود که این امر معمولاً طبیعی بوده و به مرور از بین می‌ رود.

کلیک کنید: لمینت های دندانی

رنگ ونیر کامپوزیت را چگونه تعیین می کنند؟

رنگ و شفافیت ونیر کامپوزیت‌ بایستی قبل از انجام کامپوزیت دندان انتخاب شود و در آن نظر و سلیقه بیمار لحاظ گردد.

پالیش دندان بعد از کامپوزیت چه اهمیتی دارد؟

پالیش دندان پس از کامپوزیت مزایایی به همراه دارد که در ادامه آن ها را بیان کرده‌ ایم:

• باعث از بین رفتن لکه ‌ها و زردی کامپوزیت دندان و افزایش سفیدی، درخشانی و زیبایی و همچنین افزایش طول عمر کامپوزیت می ‌شود.
• با از بین بردن خراش‌ ها و صاف کردن سطح کامپوزیت، از افزایش میزان بد رنگی آن پیشگیری می ‌کند.
• با از بین بردن باکتری‌ ها و جرمی که بر روی سطح ونیر کامپوزیت تجمع کرده ‌اند، از آسیب دیدن لثه ‌ها و دندان‌ ها و ایجاد بیماری ‌ها و مشکلات مربوط به آن ها جلوگیری می‌ کند.
• پالیش کامپوزیت ونیر باعث می ‌شود که آن ها دیرتر نیاز به ترمیم یا تعویض پیدا کنند.
چگونه باید از کامپوزیت زیبایی دندان مراقبت کنیم؟
• کامپوزیت زیبایی دندان همانند دندان طبیعی خاصیت رنگ پذیری دارند بنابراین باید مانند دندان های طبیعی تمیز شوند و از مصرف خوراکی های رنگدانه دار با آن‌ ها خودداری شود یا مصرفشان کاهش یابد.
• به دلیل ادامه یافتن فرآیند پلیمریزاسیون کامپوزیت، تا دست کم 1 روز پس از ترک مطب (به ویژه در 48 ساعت اول) باید از مصرف خوراکی ها به خصوص مایعات رنگدانه دار مانند نوشابه ها، چای و قهوه و…. اجتناب کرد.
• قطع یا کاهش مصرف دخانیات توصیه می‌ شود.
• خوردن و جویدن معمولی پس از ترمیم ونیر کامپوزیت مشکلی ندارد. اما باید از گاز زدن و جویدن مواد بسیار سفت مانند یخ ، آجیل و دانه‌ های بسیار سفت خودداری شود. زیرا ممکن است باعث ساییدگی و حتی شکستگی لبه‌ های کامپوزیت زیبایی دندان شوند.
• در افراد با دندان قروچه، استفاده از نایت گارد هنگام خواب توصیه می ‌شود.
• رعایت بهداشت دندان‌ ها با مسواک و نخ دندان، همچنین معاینات منظم دندانپزشکی (حداقل یک بار در سال) برای حفظ سلامت ونیرکامپوزیت و دندان‌ ها ضروری می‌ باشد.

کلیک کنید: ترمیم و بازسازی دندانهای پوسیده


قیمت ونیر کامپوزیت

موارد بسیار می تواند بر قیمت کامپوزیت دندان جلو تاثیر گذارد، می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• برند و کشور سازنده مواد کامپوزیت دندان
• تعداد واحد های کامپوزیت دندان، قیمت ونیر کامپوزیت به واحد های کامپوزیت هر دندان بستگی دارد.
• دستمزد متخصص دندانپزشک، بنا به مهارت و دانش متخصص دندانپزشک انتخابی شما

سوالات متداول

آیا پالیش تمام بدرنگی ‌ها و لکه ‌های کامپوزیت را حذف می‌ کند؟

خیر. در صورتی که شدت لکه ‌ها و بدرنگی‌ های ونیر کامپوزیت زیاد باشد، با استفاده از پالیش نمی ‌توان آن ها را برطرف کرد. تنها راه برطرف کردن آن ها، ترمیم و یا تعویض کامپوزیت است.

پولیش کامپوزیت تا چه اندازه به بهبود رنگ آن کمک می ‌کند؟

تفاوت رنگ در قبل و بعد پولیش کامپوزیت و سفید و درخشان‌ تر شدن آن ها به شدت تغییر رنگ و همچنین علتی که باعث بد رنگی ‌شان شده است، بستگی دارد.

آیا انتخاب رنگ ونیر کامپوزیت به عهده بیمار است؟

بله، برای انتخاب رنگ حتما نظر بیمار پرسیده می ‌شود، چرا که در نهایت بیمار باید از نتیجه کار راضی باشد. از این رو متخصص دندانپزشک حتما با بیمار مشورت می ‌کند. اما با توجه به تجربه ‌ای که متخصص دندانپزشک دارد، راهنمایی‌ های خود را به بیمار ارائه می‌ کند تا بهترین رنگ را انتخاب کند.

آیا امکان کامپوزیت زیبایی دندان های روکش شده وجود دارد؟

خیر، در صورتی که دندان‌ های شما قبلا روکش شده باشند، ابتدا متخصص دندانپزشک دندان‌ ها را معاینه نموده و وضعیت آن ها را بررسی می ‌کند. در صورتی که امکان پذیر باشد، روکش ‌های قبلی را با روکش‌ های جدید با رنگ و فرم زیبا تر تعویض می ‌نماید.

دکتر مهناز ارشد
متخصص پروتزهای دندانی، ایمپلنت و زیبایی
متخصص درمان مشکلات مفصل فکی و آپنه خواب
استاد دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران

نظر بدهید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *