روكش تمام سراميك چه تفاوتی با روکش متال سراميك دارد؟

اردیبهشت ۸, ۱۴۰۱ ۱۰:۰۶ ب٫ظ

کراون (روکش) زمانی مورد نیاز است که حجم وسیعی از دندان از بین رفته باشد. این از بین رفتن میتواند دلایل متفاوتی داشته باشد. به عنوان مثال می تواند در اثر پوسیدگی یا تروما یا ضربه باشد. کراون ها می توانند به صورت تمام سرامیک یا متال سرامیک ساخته شوند و کل دندان را پوشش می دهند.

تفاوت روکش تمام سرامیک و روکش متال سرامیک چیست؟

باید خاطرنشان کنیم که با پیشرفتهایی که در مواد و تکنیکها بوجود آمده روکشها می توانند زیبایی، قدرت و شفافیت یک دندان طبیعی را به شما به ارمغان بیاورند. در این مقاله به تفاوت این دو روکش میپردازیم.

 روکش دندان

روکش های تمام سرامیک

روکش‌های تمام سرامیکی به طور کامل از جنس سرامیک باکیفیت بالا (بهترین و مرغوب‌ترین نوع سرامیک) ساخته شده‌اند. این روکش‌ها همان کاری را انجام می‌دهند که روکش‌های قدیمی‌تر و با جنس‌های دیگر انجام می‌دادند، از جمله محافظت از دندان‌های ضعیف شده، بازسازی دندان‌های شکسته، نگه داشتن بریج دندانی در جای خود و یا اصلاح دندان‌هایی که تغییر رنگ یا تغییر شکل داده‌اند. ویژگی مهم و منحصر به فرد روکش‌های تمام سرامیکی که نقطه برتری آنها از نظر زیبایی نسبت به روکش‌های فلزی یا طلایی قدیمی محسوب می‌شود، قابلیت این روکش‌ها در انتقال بهتر نور از طریق جسم دندان است. در واقع بدنه ضخیم و شفاف روکش سرامیکی به بهترین شکل می‌تواند از نظر نفوذ نور به آن مشابه با مینای دندان‌های طبیعی عمل کند. این باعث می‌شود که شکل ظاهری طبیعی دندان پس از روکش کردن با روکش‌های تمام سرامیکی به خوبی بازسازی شود و ظاهر درخشنده یک دندان طبیعی را پیدا کند و در ظاهر اصلاً قابل تشخیص نباشد.

 

روکش تمام سرامیک دندان

مزایای روکش های تمام سرامیک

 • برتری در زیبایی؛ روکش‌های تمام سرامیکی ظاهری کاملاً طبیعی و زیبایی را دارا هستند و از نظر زیبایی به هیچ وجه با روکش‌های طلا یا فلزی قدیمی قابل مقایسه نیستند.
 • مناسب برای ترمیم آسیب‌دیدگی‌ها یا ناهنجاری‌های دندان‌های جلویی که از نظر زیبایی اهمیت زیادی دارند.
 • بدون خطر نمایان شدن قسمت فلزی یا لبه‌های فلزی در اطراف دندان.
 • اصلاح مشکل تغییر رنگ دندان‌ها که با درمان های زیبایی دیگر قابل پوشش نمی باشد.
 • بازیابی قدرت جویدن غذا به شکل طبیعی که به خاطر آسیب‌دیدگی دندان‌ها از دست رفته بوده است.
 • جایگزینی دندان‌های افتاده به منظور بهبود سلامتی و زیبایی دهان با استفاده از بریج دندان.
 • ایجاد زیباترین و طبیعی‌ترین طرح لبخند.
 • پیوند وسازگاری بالایی با لثه دارند.

 

روکش‌های تمام سرامیکی برای چه افرادی مناسب است؟

روکش‌های تمام سرامیکی برای افرادی که قصد دارند شکل ظاهری و عملکرد طبیعی دندان‌های جلویی خود را بازسازی کنند، گزینه مناسبی است. زیبایی منحصر به فرد این روکش‌ها باعث می‌شود که درخشندگی و جلوه دندان‌های طبیعی را داشته باشند و از نظر ظاهری قابل تشخیص از دندان طبیعی نباشند. این روکش‌ها به دلیل ماهیت خاص مواد سرامیکی، برای افرادی که از دندان قروچه شدید رنج می‌برند و یا برای دندان‌های عقبی که فشار زیادی روی آنها وارد می‌شود، توصیه می‌شوند.

 

روکش های PFM یا فلز سرامیک

روکش pfm دندان

روکش های PFM نسبت به همه‌ی روکش های سرامیکی مقرون به صرفه تر هستند. با اینکه به زیبایی روکش های سرامیکی نیستند،اما همچنان کاندیدای خوبی برای ترمیم دندان عقبی محسوب می شوند.روکش های PFM چیزخاصی جز پیوند بین  فلز و سرامیکی نیستند. درابتدا یک پوشش فلزی تهیه می‌شود که با دندان موردنظر کاملاً تناسب دارد. سپس یک لایه (روکش) سرامیک روی پوشش فلزی فیوز می‌شود که به روکش یک ظاهر طبیعی می‌دهد.

مزایای روکش های فلز سرامیک (PFM)

 • روکش های PFM، پایداری و مقاومت روکش را تامین می کنند.
 • روکش های PFM جذابیت بالایی دارند و غالباً ترجیح داده می شوند، و ظاهری طبیعی به دندان ترمیم شده می دهند.
 • درصد موفقیت روکش PFM  نسبت به درمان های دیگر بیشتر است و همچنین طول عمر آن نیز زیاد است.
 • ارزانتر هستند.

معایب روکش های فلز سرامیک (PFM)

 • زیبایی کمتر
 • امکان مشخص شدن لبه های فلزی در آینده در اثر تحلیل لثه

درمان نامرتبی دندان با روکش

مطالبی که باید قبل از روکش کردن دندان بدانید:

 • اگر چه روکش کردن فواید زیادی برای سلامت و زیبایی دندان‌ها دارد اما باید معایب این کار را نیز در نظر داشته باشید. پیش از این که روکش به دندان چسبانده شود باید بخش زیادی از ساختار سالم دندان تراشیده شود تا بتوان بدون افزایش حجم دندان، آن را روکش کرد. به همین علت روکش کردن درمانی غیر قابل بازگشت محسوب می‌شود.
 • برخی از افراد پس از روکش کردن ممکن است موقتاً احساس درد یا ناراحتی داشته باشند که معمولاً خیلی زود برطرف می‌شود. حساسیت دندان به سرما و گرما نیز از عوارض کوتاه مدت روکش کردن است. برای کاهش حساسیت دندان می‌توانید از خمیر دندان‌های مخصوص دندان‌های حساس استفاده کنید.
 • مشکل دیگر ممکن است احساس درد یا حساسیت دندان در هنگام جویدن یا تماس دندان‌ها با یکدیگر باشد که در بیشتر موارد علت آن بلند بودن روکش است که باعث فشار آمدن به دندان‌های مقابل می‌شود این مشکل را به راحتی می‌توان با تنظیم ارتفاع روکش توسط متخصص پروتز، برطرف کرد.
 • گاهی اوقات ممکن است روکش لب پر شده و یا بشکند. به خصوص روکشهای فلز سرامیکی بیشتر دچار این مشکل می‌شوند. لب پر شدگی های کوچک را می‌توان بدون درآوردن روکش ترمیم کرد اما در صورتی که شکستگی در چند جای روکش باشد یا بزرگ باشد باید روکش تعویض شود.
 • در برخی بیماران چسبی که برای چسباندن روکش استفاده شده است ممکن است شسته شده و خارج شود. در نتیجه روکش شل شده و امکان نفوذ باکتری‌ها به فضای زیر آن و پوسیدگی دندان فراهم می‌شود. گاهی اوقات هم ممکن است روکش کامل از دندان جدا شود که علت آن عدم استفاده درست از چسب دندان برای نگه داشتن روکش و یا اندازه نبودن روکش است. این مشکل را می‌توان با تنظیم یا تعویض روکش برطرف کرد.
 • در موارد نادر واکنش آلرژی به روکش ممکن است تجربه شود.

طول عمر روکش های دندانی

اگر روکش به درستی توسط متخصص پروتز ساخته شده باشد، احتمال جدا شدن و خرابی روکش خیلی به ندرت می باشد.

به یاد داشته باشید احتمال پوسیدگی دندان های زیر روکش به همان اندازه محتمل است که دندان ها بدون روکش هستند، با اهمیت دادن به بهداشت دهان و دندان ها طول عمر روکش دندان خود را افزایش دهید.

در هر حال روکش های دندانی یکی از درمان های رایج در پروتز دندان می باشند که اگر به درستی و اصولی انجام شود نه تنها آسیبی به دندان ها نمی رساند بلکه در صورتی که آسیب رسیده به دندان شدید باشد روکش های دندانی می تواند قابلیت قبلی دندان را بازگردانند.

 

بیشتر مطالعه کنید:

طراحی لبخند توسط ونير كامپوزيتی، روكش و يا لمينيت سراميكی؟

تاثیر رژیم غذایی در بهداشت دهان و دندان

درمان فاصله بین دندان ها

 

 

دکتر مهناز ارشد

متخصص پروتزهای دندانی، ایمپلنت و زیبایی

متخصص درمان مشکلات مفصل فکی و آپنه خواب

استاد دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.