7 دلیل اصلی که باید لمینت کنیم

7 دلیل اصلی که باید لمینت کنیم

اردیبهشت ۱۲, ۱۴۰۳ ۱۰:۴۱ ق٫ظ

یکی از رایج ترین و پرطرفدارترین انواع روش های اصلاح طرح لبخند که در چند سال اخیر در سطح دنیا به سرعت معروف شده است اصلاح خط لبخند با لمینت دندان می باشد. در این روش با استفاده از لمینت های دندانی که پوسته هایی از جنس سرامیک شیشه ای محکم و ظریف هستند سطح بیرونی دندان ها را پوشش می دهند. از مهم ترین ویژگی ها و مزایای لمینت های سرامیکی این است که نه تنها سبب سفیدی دندان ها می شوند بلکه سایر ایراد های دندان اعم از بد فرمی، فاصله بین دندان ها، ترک خوردگی، زردی و… آن ها را هم رفع می کنند.

چرا باید از لمینت دندان استفاده کنیم؟

همانطور که گفته شد، لمینت دندان با هدف اصلاح مشکلات مختلف دندان ها استفاده می شود، پس اگر شما دچار مشکلات مختلف دندانی هستید، باید به سراغ روش های درمان آن باشید که یکی از این روش ها که بسیار با دوام و با کیفیت هم هست، لمینت دندان است.

7 دلیل اصلی که باید لمینت کنیم عبارت اند از:

کلیک کنید: همه چیز درباره نحوه گذاشتن کامپوزیت ونیر

 • ساییده شدن دندان ها ناشی از عوامل مکانیکی و شیمیایی
 • نقایص رشدی و تکاملی مینایی
 • فلوئوروزیس
 • تصحیح شکل دندان هایی که فرم آناتومیک صحیح ندارند.
 • بستن فاصله بین دندان ها
 • تغییر رنگ دندانی که با بلیچینگ از بین نمی رود.
 • دندان خرگوشی و…

مراحل لمینت دندان

مراحل لمینت دندان

برای انجام درمان لمینیت دندان ابتدا باید به یک مطب تخصصی دندانپزشکی مراجعه کنید و سپس مراحل درمان را آغاز کنید:

تشخیص و طرح درمان

تصاویر ذهنی بیمار از لبخندی جذاب با لمینیت که خواهان آن است در اولین جلسه ملاقات و مشاوره با بیمار باید مد نظر قرار بگیرد. همچنین ارزیابی های صورتی و دندانی که به همان اندازه تکنیک و مواد به کار رفته در طرح درمان های زیبایی اهمیت دارند، باید به دقت انجام شوند.

تراش دندان ها

در تراش دندان‌ ها نکته ای که حائز اهمیت است انجام حداقل تراش مورد نیاز بر روی دندان ها است که باید با دقت و ظرافت در نظر گرفته شده و اجرا گردد. تراش ناکافی باعث می ‌شود که لمینیت دندان برجسته و حجیم به نظر برسد یا اینکه لمینیت خیلی نازک ساخته شود و تغییر رنگ دندان را پوشش ندهد. و تراش زیاد موجب حذف مینا در بعضی نواحی و کاهش باند لمینیت به دندان می شود.

تعیین رنگ لمینیت ها

با استفاده از شید رنگ مخصوص، رنگ نهایی لمینیت ها بر اساس رنگ پایه ی دندان ها و همچنین با لحاظ کردن نظر و سلیقه ی خود بیمار انتخاب می شود. ممکن است از چند رنگ با شفافیت های مختلف برای ساخت لمینیت ها استفاده شود.

اسکن از دندان ها

پس از تکمیل تراش، از دندان‌ ها و لثه ‌های اطراف آن‌ ها اسکن دیجیتال گرفته می شود و جهت ساخت لمینیت ها به لابراتوار فرستاده می شود.

نصب لمینیت ها

پس از آماده شدن لمینت سرامیکی دندان در لابراتوار، متخصص دندانپزشک لمینیت ها را تک به تک بر روی دندان ها امتحان می کند. حین این روند، چگونگی نشست کامل لمینیت ها بر روی دندان ها و تطابق کامل لبه ها ی آن ها ارزیابی می شود. مرحله ی بعدی چک کردن رنگ لمینیت هاست. لمینیت ها با رنگ انتخاب شده ساخته شده اند، اما از آنجایی که به دلیل ضخامت اندکی که دارند شفاف یا ترانسلوسنت هستند، با چسب ها یا سمان های مخصوص که محلول در آب هستند و دقیقا رنگ سمان نهایی را دارند بر روی دندان ها قرار داده می شوند.

کلیک کنید: آیا امکان بازسازی دندان پوسیده یا شکسته وجود دارد؟

به این صورت لمینیت ها همان رنگی را که پس از باند دائمی به دندان ها خواهند داشت را نشان می دهند. رنگ لمینیت ها  بررسی می شوند. اگر رنگ قابل قبول بوده و نظر بیمار را نیز تامین می کند، با استفاده از سمان های رزینی مخصوص مطابق رنگ انتخابی بر روی دندان‌ ها چسبانده می‌ شوند.

مزایا و معایب لمینت دندان سرامیکی

مزایا و معایب لمینت دندان سرامیکی

انجام لمینت دندان مزایا و معایب خود را به همراه دارد:

مزایای لمینت دندان چیست؟

 • حفظ ساختار دندان، در لمینیت ها تنها حدود 0.3 تا 0.7 میلی متر از یک سطح دندان تراش داده می شود که در مقایسه با انواع مختلف روکش ها که تراش دور تا دور دندان ها انجام شده و بین 1 تا 2 میلی متر از بافت دندان برداشته می شود، درمانی بسیار محافظه کارانه تر محسوب می گردد.
 • به دلیل این عمق تراش کم و محدود به مینا معمولا نیازی به تزریق بی حسی نمی باشد.
 • زیبایی طبیعی، در لمینیت های سرامیکی انعکاس و عبور نور شبیه به دندان های طبیعی می باشد.
 • مقاوم در برابر رنگ پذیری، در مواردی مانند مصرف بالای چای و قهوه در طول روز و یا مصرف سیگار دچار تغییر رنگ نمی شوند.
 • باند یا اتصال شیمیایی قوی به دندان و مقاومت دربرابر نفوذ مایعات
 • سازگاری زیستی خیلی خوب، لثه ها با سرامیک ها سازگار بوده و آن ها را به خوبی تحمل می کنند، در نتیجه در صورت بهداشت دهان و دندان مناسب، لثه ها پس از درمان لمینت کاملا سالم و نرمال خواهند بود.
 • مقاومت خوب در برابر سایش

کلیک کنید: بهترین روش های ترمیم دندان پوسیده جلو

 معایب لمینت ‌های سرامیکی دندان چیست؟

 • امکان ترک خوردگی و شکستگی
 • عدم راحتی انجام تغییر و تعمیرات پس از اتصال به دندان
 • هزینه بالاتر و گران تر بودن نسبت به ونیرهای کامپوزیتی
 • حساس به تکنیک بوده و مهارت دندانپزشک بسیار موثر است. (تراش دندان باید بسیار دقیق انجام شود.)

لمینت دندان خرگوشی

لمینت دندان خرگوشی معمولا برای کدام دندان‌ ها استفاده می‌ شود؟ (لمینت دو دندان جلو)

تعداد لمینت دندان ‌ها به درخواست بیمار و نظر متخصص دندانپزشک بستگی دارد. اگر فقط دو دندان جلو بیمار نیاز به درمان داشته باشد، بیمار می ‌تواند لمینت دو دندان جلو را انجام دهد. اما بهتر است حداقل ۸ دندان به طور هم ‌زمان لمینت شوند تا دندان ‌ها تراز و یکدست دیده شوند.

هر واحد لمینت چند دندان است؟

هر واحد لمینت در واقع یک دندان را شامل می‌ شود. متخصص دندانپزشک تشخیص می ‌دهد که هر فرد به چند واحد لمینیت نیاز دارد. تعداد واحد ‌هایی که نیاز به لمینیت دارند بر قیمت لمینیت تاثیر می ‌گذارند.

کلیک کنید: مزایا و معایب بروساژ دندان

بهترین نوع لمینیت دندان کدام است؟

هر یک از انواع جنس لمینت‌ های دندان مزایا و معایب خاص خود را دارند و هر یک با توجه به شرایط دهانی هر فرد انتخاب می ‌شوند. باید خصوصیات آن ها برای این انتخاب به درستی مد نظر قرار داده شود. در نظر داشته باشید که اصولاً بهترین نوع لمینت سرامیکی دندان باید ویژگی ‌هایی از جمله استحکام، کیفیت، زیبایی، ماندگاری و ظرافت را داشته باشد.

از جمله فاکتورهایی که سبب افزایش قیمت لمینت می ‌گردد، استحکام، ماندگاری و از همه مهم تر زیبایی است. پس می ‌توان بیان کرد که بالا تر بودن قیمت لمینت زیبایی دندان نشان دهنده جنس و کیفیت خوب آن است. از بین تمام برند های لمینیت دندان، برند لمینیت IPS ایمکس، ایمپرس و لومینیرز از بهترین‌ ها هستند.

لمینیت سرامیکی دندان به چه افرادی توصیه نمی ‌شود؟

لمینیت سرامیکی دندان به چه افرادی توصیه نمی ‌شود؟

 • افراد زیر در انتخاب این روش باید دقت بیشتری داشته باشند:
 • کسانی که دارای دندان‌ قروچه هستند.
 • کسانی که دارای پوسیدگی‌ های گسترده دندانی هستند.
 • افرادی که بیماری‌ های لثه و پریودنتال دارند.
 • کسانی که بافت مینای دندان آن ها ساییده شده و یا مینای دندان کافی ندارند.
 • کسانی که دندان‌ های به شدت نا مرتبی دارند.
 • افرادی که دارای اختلالات فکی هستند.

کلیک کنید: روكش تمام سراميك چه تفاوتی با روکش متال سراميك دارد؟

این افراد با مشورت متخصص دندانپزشک می‌ توانند در ابتدا برای رفع این مشکلات اقدامات لازم را انجام دهند و در صورت رفع آن ها برای استفاده از لمینیت سرامیکی اقدام کنند. در برخی از مواقع نیز راهکارهای بهتری به آن ها پیشنهاد خواهد شد.

آیا باید از لمینیت سرامیکی مراقبت کرد؟

با وجود اینکه لمینیت سرامیکی در لابراتوار و با استفاده از تکنولوژی پیشرفته ساخته می ‌شود و مقاومت بسیار بالایی دارد، اما همانند دندان‌ های طبیعی نیازمند مراقبت و نگهداری است. در واقع رعایت نکاتی که متخصص دندانپزشک برای شما شرح می‎ دهد، در افزایش طول عمر لمینیت دندان تاثیر بسیار زیاد دارد. در صورتی که در رعایت این مراقبت‌ ها سهل انگاری کنید، مطمئنا لمینیت دندان شما بعد از مدتی زیبایی خود را از دست خواهد داد.

لراه های افزایش طول عمر لمینت دندان

نکات مراقبتی بعد از لمینت دندان

مراقبت ‌های بعد از لمینت دندان در ۴۸ ساعت اول

در ۴۸ ساعت ابتدایی بعد از انجام درمان لمینت سرامیکی باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • بعد از انجام این درمان معمولا دندان‌ های شما دچار مقداری درد و حساسیت می ‌شوند. باید بدانید این حساسیت طبیعی بوده و به مرور رفع می‌ شود. ممکن است تا حدود یک هفته زمان ببرد، اما اگر بیشتر از آن طول کشید به مطب متخصص دندانپزشک خود مراجعه نمایید.
 • برای کاهش حساسیت دندان ها می ‌توانید از خمیر دندان‌ های ضد حساسیت کمک بگیرید.
 • همچنین مصرف غذاهای نرم و عدم مصرف نوشیدنی ‌ها و غذاهای بسیار داغ و بسیار سرد در رفع این حساسیت نیز به شما کمک می‌ کند.
 • تا ۴۸ ساعت ابتدایی از مصرف نوشیدنی ‌ها و غذاهای رنگی مانند چای، قهوه، نوشیدنی‌ های گازدار، انواع توت‌ ها و … پرهیز کنید.
 • از کشیدن سیگار و دخانیات اجتناب نمایید.
 • در صورتی که احساس کردید لمینیت دندان بلند یا تیز است، برای رفع آن به مطب متخصص دندانپزشک خود مراجعه داشته باشید.
 • دقت داشته باشید که به هیچ عنوان پسته، بادام یا هر چیز سفت دیگری را با دندان ‌های خود نشکنید.

کلیک کنید: آیا اصلاح دندان خرگوشی ممکن است؟

راه های افزایش طول عمر لمینت دندان

اگر تمایل به افزایش ماندگاری لمینیت دندان خود را دارید، نکات زیر را همواره در نظر داشته باشید:

رعایت بهداشت دهان و دندان

از ابتدایی ‌ترین و مهم ‌ترین مواردی که باید آن را در نظر داشته باشید، رعایت بهداشت دهان و دندان است. هرچه توجه ویژه‌ تری به این مورد داشته باشید، قطعاً کمک شایانی به افزایش طول عمر لمینت دندان خود خواهید کرد.

پس نکات زیر را به درستی رعایت کنید:

ایده آل است که بعد از مصرف هر وعده غذایی مسواک بزنید. اگر چنین امکانی نداشتید، حداقل دو بار در روز این کار را انجام دهید. بعد از هر وعده غذایی با استفاده از نخ دندان، مواد غذایی باقی مانده بین دندان‌ های خود را خارج کنید. البته به این نکته توجه کنید که استفاده از نخ دندان بعد از لمینیت دندان صرفا برای خارج کردن مواد غذایی نیست. در واقع شما باید اصول کشیدن نخ دندان بعد از لمینیت دندان را یاد گرفته و از آن برای خارج کردن پلاک دندانی استفاده کنید. در غیر این صورت، ممکن است بعد از مدتی دندان شما در ناحیه بین دندانی دچار پوسیدگی شود.

لمینت دندان متحرک

لمینت دندان متحرک

لمینت دندان متحرک یا اسنپ‌ آن ‌اسمایل که به آن لمینت فوری دندان هم می گویند، کاور یا روکش نازکی است که روی دندان ها قرار می گیرد و مانند یک پوشش می تواند عیب و ایراد دندان ها را پنهان کند و ظاهر بهتری به دندان ها و لبخند شما بدهد. این لمینیت متحرک دندان در واقع یک پلاک متحرک است که از نوعی پلیمر غیرسمی یا صمغ دندان با فناوری خاصی در لابراتوار متناسب با شکل و قالب هر دندان ساخته می شود.

این وسیله به این دلیل لمینیت فوری نامیده می شود که هدف آن مانند لمینیت دائمی دندان، پوشاندن عیوب دندان و زیباتر کردن ظاهر دندان هاست و متحرک بودن آن به این معناست که یک روکش دائمی نیست و از روی دندان برداشته می شود. در واقع شما تنها زمانی که می خواهید به مهمانی یا جلسه مهمی بروید آن را روی دندان های خود قرار می دهید و برای غذا خوردن و شب، هنگام خوابیدن باید آن را از روی دندان های خود بردارید.

کلیک کنید: روکش دندانم افتاده چه کار کنم؟

لمینت دندان متحرک برای چه افرادی مناسب است؟

گاهی شرایطی وجود دارد که مجبور می شوید که به طور موقت از لمینیت متحرک دندان استفاده کنید. به طور مثال:

 • امکان مالی انجام لمینیت سرامیکی دائمی و یا کامپوزیت ونیر را ندارید.
 • مشکل بی دندانی دارید و در حال حاضر نمی توانید ایمپلنت دندان انجام دهید و از روش کاشت دندان استفاده کنید.
 • یک مهمانی و یا مراسم مهم در پیش دارید و می خواهید به طور موقت از لمینت متحرک دندان استفاده نمایید.
 • در این شرایط توصیه می کنیم حتما به سراغ دندانپزشک متخصص در این زمینه بروید و بعد از تهیه لمینت دندان متحرک مراقبت از آن ها را جدی بگیرید تا دچار مشکل عفونت در لثه یا دندان هایتان نشوید.

معایت اصلی لمینت دندان متحرک

مشکل اصلی لمینت دندان متحرک این است که شکل دندان و اندازه فک افراد با هم متفاوت است به همین خاطر لمینت دندان متحرک با فرم و اندازه دندان های همه مناسب نیستند. بسیاری از این لمینت ها از مواد اولیه بی کیفیت ساخته می شوند به همین دلیل در هنگام قرار گرفتن در آب گرم کاملا از هم باز می شوند یا به صورت درست روی دندان چفت نمی شوند. لمینت دندان متحرک که توسط شرکت ها به فروش می رسند و ابزار مطمئنی برای زیبا سازی ظاهر دندان ها نیستند زیرا بر اساس یک مدل فرضی ساخته می شوند و عموما مواد اولیه با کیفیتی ندارند. به همین دلیل نتیجه دلخواه را برای شما نخواهند داشت.

سوالات متداول

آیا بعد از انجام لومینیرز، دندان ها حساس می شوند؟

برای استفاده از لومینیرز دندان نیازی به تراش لایه بیرونی دندان نیست. پس از تکمیل درمان، بیمار دچار حساسیت دندان یا ناراحتی نمی شود. به طوری که بلافاصله پس از درمان بیمار می تواند هر چیزی که بخواهد بخورد و بنوشد.

آیا امکان لمینیت کردن تنها یک دندان وجود دارد؟

بله این امکان وجود دارد اما با چالش‌ هایی همراه است. گاه تنها یک دندان به دلیل مشکل فرم یا رنگ نیاز به درمان لمینیت دارد. دستیابی به تطابق کامل رنگ در یک لمینیت دندان پیشین در صورتی که در مجاورت دندانی با رنگ طبیعی قرار گرفته بسیار مشکل است. به دلیل ضخامت اندک لمینیت های سرامیکی، رنگ سمان چسباننده بر روی رنگ نهایی لمینیت ها اثرگذار است. بنابراین متخصص دندانپزشک می‌ تواند با تغییر رنگ سمان چسباننده لمینت، رنگ آن را تا حدی کنترل کند.

طول عمر لمینیت دندان معمولا چند سال است؟

طول عمر لمینت‌ دندان به روش‌ ها و میزان مراقبت از آن ها بستگی دارد. دندان‌ هایی که بر روی آن ‌ها لمینیت قرار گرفته ‌اند مانند دیگر دندان‌ ها در صورت وجود پلاک میکروبی دندان مستعد دچار شدن به پوسیدگی و بیماری‌ های لثه و پریودنتال هستند. در نتیجه رعایت بهداشت دهان و دندان مناسب نقش تعیین کننده ‌ای در ماندگاری طولانی مدت لمینیت‌ ها دارد.

در چه مواردی نمی توان از لمینیت دندان برای اصلاح طرح لبخند استفاده کرد؟

از آنجا که لمینیت ها بیشترین باند را با مینای دندان برقرار می کنند، زمانی که مینای کافی جهت باند یا اتصال لمینیت ها به دندان وجود نداشته باشد بهتر است گزینه های درمانی دیگری را جایگزین نمود، مانند موارد زیر:

 • زمانی که دندان ها دچار تحلیل لثه هستند.
 • در مواردی که تراش دندان ها باید تا زیر لثه ادامه پیدا کند.
 • در صورت وجود پوسیدگی های بین دندانی وسیع و متعدد که میزان زیادی از سطح مینای دندان که برای باند لازم است کم می شود و حتی پس از حذف پوسیدگی ها و انجام ترمیم های کامپوزیتی، باز هم باند لمینیت ها به این ترمیم ها باندی قوی نخواهد بود.
 • در صورت وجود سایش های شدید بر روی دندان ها، ممکن است اجبار استفاده از انواع روکش ها جایگزین لمینیت ها شود.

بین دو دندان جلو حدودا 8 میلی متر فاصله وجود دارد آیا باید ارتودنسی کنم؟

اگر می خواهید اصولی و از ریشه دندان را جا به جا کرده و فاصله را به طور موثر ببندید بهتر است ارتودنسی کنید. اما اگر تنها ظاهر دندان ها برایتان مهم است می توانید با لمینیت سرامیکی یا ونیر کامپوزیت فاصله را ببندید.

دکتر مهناز ارشد

متخصص پروتزهای دندانی، ایمپلنت و زیبایی

متخصص درمان مشکلات مفصل فکی و آپنه خواب

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران

دکتر مهناز ارشد

نظر بدهید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *